• 18 Aralık 2016, Pazar 17:39
VahdetERDOĞAN

Vahdet ERDOĞAN

Zor Zamanlar ve 2 Seçenek!

Türkiye, son yıllarda temposunu gitgide artıran örgütlü silahlı terörün yanı sıra ekonomik, sosyal, medya ve algı kumpasları diye adlandırabileceğimiz birçok olayla karşı karşıya kaldı. Terör ve kumpas denemeleri her geçen gün artıyor.

17/25 Aralık darbe girişimleriyle temposunu arttıran Türkiye'yi bölme ve iç savaş denemeleri günümüze kadar çeşitli terör olayları ve darbe denemeleriyle devam etti. 15 Temmuz sürecinde en büyük bölme ve ayrıştırma projesini ortaya koyanlar, bugün yeni eylemler peşinde. Hepimizin hafızasında tazeliğini koruyan 15 Temmuz iç savaş denemesinin ardından devreye konulan yeni şer girişimlerine kısa kısa bakalım.

 

Yeni Terör Denemesi

PKK, DEAŞ, TAK ve ismini yazmaktan yorulacağım tam 21 terör örgütü tarafından kıskaca alınmaya çalışılıyoruz. Son günlerde yaşanan eylem sıklığına baktığımızda yeni bir darbe hazırlığının farklı yöntemler ve aktörler tarafından işleme sokulduğunu görebiliriz. Türkiye'nin kaos ortamına çekilerek "Gelin bizi kurtarın." algısını kurmaya çalışanlar, daha önce Irak'ta, Mısır'da ve daha birçok İslam ülkesinde bunu başardılar. ABD ordusu Irak'a girdiğinde "İyi ki geldiniz.” deyip asker postallarını öpenler bu algının ürünüydü. Gerçeği anladıklarında artık iş işten geçmiş, ülke yaşanılır olmaktan çıkmış, milyonlarca insan katledilmişti.

Türkiye, farklı denemelerin defalarca yapıldığı ve her denemede halkın biraz kenetlendiği bir ülke. Evet, öyleyiz ama artık daha zor bir döneme doğru ilerliyoruz. Sivil meşru iktidarı ve demokrasiyi yıkamayanlar şimdi başka şeyleri deniyorlar. Son günlerde HDP binalarının basılarak toplumsal farklılıklar üzerinden milletin birbirine düşürülmek istenmesi, halkın sokağa çağrılarak kaosun teşvik edilmesi ve terör olayları üzerinden iç savaş  gerçekleştirilmek istenmesi bu yeni denemelerin bazıları.

Dikkatli olacağız, galeyana gelmeyeceğiz ve iç savaşı hedefleyen bu tür provokasyonlara karşı teyakkuzda olacağız. Korkuya, iç savaş tehditlerine ve teröre boyun eğmeyeceğiz. Onların istediklerini yapmayacağız. Sokağa çıkacağız ama birbirimize karşı değil, şer odaklara ve bunca nefret yüklü olaylara karşı haykıracağız, birlik olacağız. 15 Temmuz gecesi olduğu gibi...

 

Ekonomik Darbe Denemeleri

Daha darbenin hemen ertesi günlerinde Standard and Poor's (S&P) tarafından sinyali verilen ekonomik darbe girişimleri tüm hızıyla devam ediyor. Amaçları Türkiye'yi ekonomik krizin pençesine çekip halkın 15 Temmuz'da verdiği direnci kırmak. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın “Döviz bozdurun.” çağrısına büyük destek veren milletimiz, ekonomik oyunlar konusunda ne denli uyanık olduğunu dünyaya gösterdi.Türkiye ekonomisi, büyüyen sermayesi, çalışanları ve işverenleri ile tüm saldırılara cevap verecek güçte. Yeter ki bizlerin ekonomiyi canlı tutacak her türlü desteği sağlayan ve bu konudaki tedbirleri alan yöneticilerimize destek olalım.

 

Sırada Ne var?

Her zaman müracaat ettikleri klasik yöntemi deneyecekler. Alevi-Sünni tahriklerine yeniden başladılar bile. Türkiye'de bu konuyla ilgili her hamleleri hüsranla sonuçlanan bu yönteme biraz daha fazla eğilecekler ve iç çatışma doğurmasını bekleyecekler.

Benzer denemeleri son 40 yılda devreye soktukları Türk-Kürt çatışmaları üzerinden şiddetlendirmeyi de ihmal etmeyecekleri aşikâr. Son patlamalar sonrası, HDP binalarına yapılan saldırıları sosyal medya üzerinden işleyerek, kardeş ve tek bir milleti birbirine kırdırma gayretlerini göz önünde bulundurmak gerekiyor.

 

Ne yapacağız?

Eskiden "Haçlı Seferleri" olarak adlandırılan şimdi daha modern sistemlerle üzerimize gelen bölme, çatıştırma ve şiddet ile yönetimsiz bırakma çabalarına karşı daha bilinçli olmalıyız.

Tarihsel ve toplumsal birlikteliğimizi korumanın ne denli kıymetli olduğunu, bunca saldırıdan sonra daha iyi anlamalıyız. Elde kalan cennet vatanımızı ve toplumsal huzurumuzu bozmayı hayal edemeyeceklerini, dirlik içinde birlikte ayakta durarak göstermeliyiz. Irak'la başlayan ve Suriye ile süren iç çatışmaları aklımızdan çıkarmayarak, içinde bulunduğumuz günlerde Halep'te yaşananları gözümüzün önüne getirerek daha dirayetli olmalıyız. Onlar Alevi-Sünni veya Türk-Kürt ayrımı yaparken biz: "Tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet!" diye haykırmaya devam etmeliyiz. Biz, kendi yaralarımızı sararken dışarıdaki tüm mazlumlara yardım eden ve asla bundan vazgeçmeyen bir millet ve ülke olarak bölgemiz ve insanlık için gerekli olan varlığımızı sürdürmeliyiz.

Biz "Amerika'dan gelen süt tozuna" tören yapacak kadar ekonomik çöküntü içinde olan bir ülke değiliz. Ekonomimizi ayakta tutmak için herkes üzerine düşeni yapacak. Ekonomiyi zarara uğratacak ve zayıflatacak hiçbir hareketin içinde olmayacağız. Onlar üzerimize geldikçe biz daha da güçlü birliktelik kuracağız.

Bu olaylar bizi çok zorlayacak, üzüleceğiz ama sonunda ya toplumsal birlikteliğini koruyan ve kendini yöneten aynı zamanda kendi tarihî bağlarını koruyan güçlü bir ülke olacağız ya da tahmin edemeyeceğimiz huzursuzluklar ve felaketler üzerinden bizi kendi istedikleri gibi incitmeye devam edecekler. Tercihimiz elbette belli.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık