• 23 Mart 2017, Perşembe 17:51

'Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'

Ramazan Onur Erim, ülkemizin kritik bir değişim sürecinden geçtiği bugünlerde, var olan tüm karmaşık tartışmalara bir netlik kazandırmak adına, yeni kitabını okurlarıyla buluşturmuş. İşaret Yayınları'ndan çıkan kitap, 16 Nisan değişim sürecini çok iyi bir şekilde bizler için başarılı bir şekilde netleştirebilmiş. 

Referandum sonrası rejim mi yoksa sistem mi değişiyor?

2 önemli soruya cevap buldu. 

Yazılarımın başlangıcından bugüne hayatın her alanında süregelen bir değişimin varlığından bahsediyorum. 16 Nisan referandumu ülke yönetimi noktasında önümüzdeki en büyük tarih. Ülkenin bir kesimi 'Evet' değişim diyor diğer bir kısımda 'Hayır' her şey böyle daha iyi diyor. Toplumsal karar mekanizmasını istenilen irade yönünde çalıştırmak isteyen tüm siyasi çevreler, Evet veya Hayır tercihlerini topluma yaymak adına harıl harıl çalışıyor. İşte tam bu noktada kitaplar da bu iradelerin istenilen şekilde etkilenmesi noktasında büyük önem kazanıyor.

Ramazan Onur Erim, siyaset hayatındaki tecrübesi ile farkını ortaya koymuş ve toplumun böylesi teknik bir konu üzerinde doğru bilgilenmesi adına 'Cumhurbaşkanlığı Sistemi' kitabını yazmış. Her şeyin tek tek ve  açık bir şekilde aktarılmış olmas, kitabın misyonu diyebilirim. Çünkü yasalar veya kurulu bürokratik sistem değişiyor ve çoğu noktada sistemsel yenilikler, halk içinde fazla netlik kazanamıyor. Kitapla birlikte bu başarılmış ve bu büyük reformun başlangıcından sonucuna kadar tek tek her şey açıklanmış. 

Sistem mi, Rejim mi? soruları az da olsa var olan bir kesimin kaygılarını özetleyen sorular. 

Onur Erim net: Hantallığın, dahası ağır bürokrasinin ortadan kalktığı sivil bir anayasa ile desteklenen ve daha yenilikçi bir 'sisteme' geçiş sürecinin kapısında olduğumuzu ve bu kapıyı aralama vaktinin tam olarak bu referandumla birlikte geldiğini açıkça belirtmiş. Ayrıca 16 Nisan'ın büyük bir değişim fırsatı olduğunu ve bir daha böylesi pozitif bir süreci zor yakalayabileceğimizi belirterek herkesin bu değişimi onaylaması gerektiğini siyasi delilleri açıkça sunarak kitabında ifade etmiş. Millet için 'net olmak' gerektiği noktasında çok cömertçe bilgi paylaşımın yapılmış olması, kitabın güçlü yanı diyebilirim. 

***

Her Şey Bir Yana

Kitaplar hiç bir dönemde olmadığı kadar rağbet görüyor artık. Gerek siyasi gerekse kültürel içeriklere sahip kitapların bu denli rağbet görmesi çok çok çok sevindirici. Zincir mağazalara giriyorum ve satışların bu denli yüksek adetlerde olması ülkemizin kültürel gelişiminin de ne denli yükseldiğini bize gösteriyor ve mutlu oluyoruz. Çünkü ortada çok büyük bir gelişim mücadelesi var ve milletimiz artık bu mücadelede 'başrol' seviyesinde.

***

Ramazan Onur Erim'e 'Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi' kitabı ile kültürel bir noktadan siyasi sürece katkıda bulunduğu için ayrıca teşekkür ediyorum. 

İyi okumalar Türkiye...


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık