• 04 Aralık 2016, Pazar 15:39

Seçilmiş Sanatçı Topluluğunun Dikkatine; İsyan Etmeyin, Kâr Edelim

İsyaaan, uzunca bir isyaaan. Nerden uyandı bu istek ? 

Yetersizlikten mi? Sabırsızlıktan mi? Açlıktan mı? Doymuşluktan mı? Bilgisizlikten mi? Çok Bilmişlikten mi?  İnançsızlıktan mı? Kibirden mi? Kabul Edememekten mi? Şeytandan mı? 

Yoksa sadece izlediğin o aşk filminden veya dinlediğin o hareketli şarkıdan mı ? 

Evet, son bir kaç yıldır üretilen sanatsal eserlerin ana temasında 'isyan' var. Peki isyan kötü birşey midir? Biz insanlarda kötü bir etki mi uyandırır? Şöyle ki; isyan etmek, sıkıntılı dönemlerde hepimizde oluşabilecek bir dışa vurumdur.Ancak 'umutlu olabilmek' ile karşılaştırılınca; potansiyeli yok saymış ve başarısız sonuçlar almaya alışmış insanların sığındığı bir tepki olmuş oluyor haliyle. Asıl mesele, 'umudun' kazançlı bir gelecek vaadi karşısında 'isyan' nın zarar ettiren bir yatırıma benzediği gerçeğini görebilmek...

Nasıl rahatça görebiliriz? bknz 1. Dünya Savaşı döneminde, Dadaizim'in ortaya çıkışına ve sanat üretimlerinde tüketiciler için pesimist temaların kullanılmasına.' 

Sizde fark etmişsinizdir ki; filmlerde, müziklerde, tiyatro ve operalarda kitleye başkaldırı ve 'memnuniyetsizlik' çok aktif bir şekilde anlatılıyor. Tıpkı savaş dönemlerinde olduğu gibi üreten sanatçılarımız, dinamikleri çözdüğünü düşünerek 'isyana' yatırım yapıyor ve üretimlerine bu açıdan yaklaştığı için kitleyi yakaladığını zannediyor.  Peki işler gerçekten böyle mi? 

                            *

'Dünyanın Geldiği Noktada, 'İsyan' Yenilik Vaad Edemiyor '

Gün geçtikçe sanatsal üretimler, sadece algıları ve kişisel tutumları belli bir amaca yönlendiren ürünler niteliğinde. 'Artık ben sanatın duygusal gerçekliğini de hissedemiyorum' diyecek bir kitlenin, oluşum tehlikesi ile karşı karşıyayız. Anlaşılmayan kritik nokta şu ki; emekçi sanatçıların umut ve inanç duygusunu bir kenara koyarak anlamsızca 'isyana' yönlendirme çabasının zarar ettirdiğini anlamak istemediği. Kendi emek ve birikimlerini yok sayarak, belirsizliğin oluşmasına yatırım yapmak ise talebin gün geçtikçe düşmesine anlamsızca hizmet etmek demek. Ayrıca isyankar üretimlere maruz kalan kitlenin gittikçe kültürel derinliği olmayan ve sanatsal bilgiden uzak bir hale dönüşmüş olması da işin cabası...

Çok acı! İşini iyi yapan, yıllardır çalışan, sıkıntılara katlanıp iyi bir kariyer yakalayan, maliyeti yüz binleri bulan projelerde adından söz ettiren 'idol' sanatçılarımız ve yapımcılarımız, hitap ettikleri kitlelere 'isyan' etmesini yani 'pes' etmesi gerektiğini anlatıyor.  Ne kadar enteresan değil mi ? Anlayamıyoruz, krizleri aşmak için 'umut' yerine daha çok soruna yol açan 'isyanın' anlatılmasına anlam veremiyoruz. Her zaman sorun var diyip başkaldırıyı tavsiye ediyor, düzeni kabul etme, boz  ve her zaman yerinde saymaya devam et diyorlar. İsyan algısına maruz kalan toplumsal hafıza ışığında, gün geçtikçe sanata ve kaliteye ilgisiz bir kitle ortaya çıktığını görebiliyor muyuz?                            

'Bu Sözlerim Sanatçılara'

İnanç pencerenizden dünyaya nasıl bakıyorsunuz bilemem ama kalitenin ve kazancın gün geçtikçe zarara uğradığı 21.yy'da, çok kuvvetli bir 'Geri Dönüş' yapacaksak ve yeni başarı hikayeleri yazacaksak 'İsyanın' bozucu etkisinden kaçmalıyız. Hayatın kurallarına uygun özgürce yaşadığımız bu yeryüzünde, üretim özgürlüğümüzü 'isyanın' eksiltici diktasına tercih etmek ya da etmemek sizin elinizde. 

                             *

Size krizi vaad eden dinamikleri referans alarak, nasıl özgürce çalışabilirsiniz ? 

                             *

İsyanın emeği ve emekçiyi bitiren bir tumör olduğunu kabul etmelisiniz.İsyana yönelen her sanatsal üretimin kaybettirecek bir yatırım modeli olduğunu görerek ilginizi kazanca ve 'umuda' teslim etmelisiniz.                               

'Biz ise Bilinçlenmeli ve Değişmeliyiz'

Artık isyan akımının yakında biteceğini ve potansiyelimizden hiçbir şey kaybetmeden umudun gücü ile daha çok kazanacağımızı bilmeliyiz. Potansiyeli geliştirip umutvar olarak, sürekli ileriye ulaşacağımıza inanmalıyız. Gelecek nesillerin çok daha pozitif bir şekilde asaletle yetişmesine olanak sağlamak adına tek yapmamız gereken; hayatın her alanın da sinsice yerleştirilen 'isyan' güdülenmesine sebep üretimlerden uzak kalabilmeyi başarmak. Unutmayalım, 'isyan' bozguncu kararteri ile daha çok belirsizlik vaad ederken, zarar veriyor ve kesinlikle 'Yenilik Vaad Etmiyor. Edemiyor !'

-THE END- 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık