CHP'li Gürer vatandaşın konut sıkıntısına dikkat çekti

CHP'li Gürer vatandaşın konut sıkıntısına dikkat çekti

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, konut piyasasında yaşanan dalgalanmanın bir türlü önüne geçilemediğini belirterek “Nüfusta yaşanan her yeni artışa karşın yeni bir kiracı eklendi” açıklamasında bulunarak iktidarı eleştirdi

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, konut piyasasında yaşanan dalgalanmanın bir türlü önüne geçilemediğini, yüzde 110 seviyesinde gerçekleşen bu artışın ihtiyacı olanı vatandaşların aleyhinde, sektörü yatırım yapmak için kullananların ise lehine gerçekleştiğini belirtti.

Gürer, “ Vatandaşlık için konut alanlar, konut fiyatlarındaki yükselişi avantaja çevirip yatırım aracı olarak kullananlar ve yabancı uyruklulara vatandaşlık verilmesi sonrası konut sahibi olup ülkemizde ikamet edenlerle beraber konut ve kira fiyatları arttı. Kirada oturan ve konut ihtiyacı olan vatandaşın bu fiyatlarla artık konut sahibi olması imkânsızlaştı” dedi.

NÜFUS VE KİRACI SAYISINDA BENZER ARTIŞ

CHP Niğde Milletvekili Gürer, “2012 yılında nüfusumuz yaklaşık 75 milyonken kirada oturan kişi sayısı yüzde 20’lik oranda ve 15 milyona tekabül etmekteydi. 2021 yılında nüfusumuz yaklaşık 82 milyon olurken kirada oturan kişi sayısı ise yüzde 26’lık oranla yaklaşık 22 milyon olarak gerçekleşmiştir. Bu rakam da göstermektedir ki nüfusumuza eklenen her kişinin karşılığında bir kiracı artıyor” ifadelerini kullandı.

İNŞAAT MALİYETİ YÜZDE 102, KONUT FİYATI YÜZDE 110 ARTTI

Konut fiyatlarının artmasına neden olan birçok etmen arasında inşaat maliyetlerinin önemli yer tuttuğunu belirten Gürer, “TÜİK’in verilerinde inşaat maliyetlerinin son 1 yıllık süreçte yüzde 102, bina inşaat maliyetinin yüzde 98 ve bina dışı inşaat maliyetinin ise yüzde 113 seviyesinde arttığı görülmektedir. Bu artışlar konut fiyatlarının yüzde 110 artmasına sebep olan başlıca etmenler arasındadır. Piyasa koşullarında ise artış daha yüksek geçekleşmiştir ” şeklinde konuştu.

KONUT BİRİM FİYATLARI UÇTU

CHP’li Gürer, “Türkiye genelinde konut birim fiyatları 9 bin 502 lira olarak hesaplandı. Ülkemizde 2+1 90 m2 konut fiyatı 855 bin lira, 3+1 120 m2 konut fiyatı ise 1 milyon 140 bin lira tutarı bulduğu görülüyor. Konut fiyatları şehirlere göre oransal değişiklik göstermektedir. Bu fiyatlar, geçen yıla göre İstanbul’da yüzde 138,2 oranında artarak 15 bin 342 liraya, Ankara’da yüzde 121,2 artarak 6 bin 831 liraya, İzmir’de ise yüzde 119,9 oranında artarak 11 bin 48 liraya çıktı. Yaşanan bu artış sonucunda 120 m2 ev fiyatları İstanbul’da 1 milyon 841 bin lira, Ankara’da 820 bin lira ve İzmir’de 1 milyon 325 bin lirayı buldu” dedi.

KONUT SATIŞLARI ARTIYOR, EV SAHİPLİĞİ ORANI DÜŞÜYOR, OLAN YİNE GARİBANA OLUYOR

Konut fiyatlarındaki artış sonucunda ortaya çıkan adaletsiz durumu sert bir dille eleştiren Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Bu ülkede 20 yıllık AKP iktidarında halkın git gide yoksullaştığı bir süreci yaşadık. Gelinen noktada yönetememenin halk üzerinde olumsuz yansımaları her geçen gün artıyor. Kira ve ev fiyatlarının bu denli yükseldiği bir ortamda, insanlar kazandıklarının büyük çoğunluğunu kiraya veriyorlar. Zaten ev sahibi olmak halkın büyük bir kesimi için artık hayal oldu. 2013 yılında 1 milyon 157 bin konut satılırken 2020 yılında bu rakam 1 milyon 499 bin, 2021 yılında ise 1 milyon 492 bin olarak gerçekleşti. TÜİK verilerine göre 2013’de yüzde 60 olan konut sahipliği oranının 2020’de yüzde 57,8’e gerilediği görülüyor. Verilerden de anlaşılacağı üzere parası olan ev sahibi olurken eskiden ev hayaliyle yaşayan vatandaşlarımızın AKP iktidarında kaybettikleri umutlarına son olarak bir yenisi eklenmiş oldu” dedi.