Dolar kuru için çarpıcı iddia! ''13 TL'ye gerileyebilir!''

Dolar kuru için çarpıcı iddia! ''13 TL'ye gerileyebilir!''

Türk lirası karşısında hızla değer kazanan dolar hakkında flaş bir iddia ortaya atıldı! İddiaya göre dolar hızla yükseliş trendine geçebilir

Son dönemde hızlı bir şekilde Türk lirası karşısında yükselişe geçen dolarla ilgili uzmanlardan dikkat çeken uyarı! Dünya gazetesinde yayınlanan bir analizde dolar kurunda hızlı bir geri çekilme yaşanabileceği iddia edildi. Çok sayıda haber sitesi tarafından da haberleştirilen o haberde dikkat çeken tespitlere yer verildi. Dolar kurunda yeni süreçte neler bekleniyor?

Son günlerde yeniden gündemin ilk sırasında yükselen dolar kuru için çeşitli tahminler gelmeye devam ediyor. Dolar için astronomik rakamlar ortaya atan uzmanların aksine, kurda yaşanacak negatif senaryo da merak ediliyor. Dünya Gazetesi'nde yer alan son dolar analizi ise oldukça dikkat çekti.

Dünya Gazetesi için doların gidişatını değerlendiren uzmanların dolar tahmininde 15 liraların direnç olduğu belirtilerek, ''Önümüzdeki hafta bu trendin destek noktası 15.07 TL seviyesine denk geliyor. Bunun yanında daha önce direnç seviyesi olarak çalışan 15.73 TL seviyesinin de artık destek noktası olarak çalışması dikkat çekici. Yani paritede aşağı yönlü bir rahatlamadan bahsedilebilmesi için öncelikle bu seviyelerin altına gelinmesi şart'' denildi.

Kurda 15 lira seviyesin aşağı yönlü kırılması durumunda yaşanacaklarında yer aldığı analizde, ''Özellikle 15.07 TL seviyesinin altına gelinmesi paritede 13.27 TL seviyesine kadar bir geri çekilme hareketini beraberinde getirebilir. Burası aslında 06 Eylül 2021 tarihinde başlayan ana trendin de destek noktası konumunda. Bunun yanında olumsuz senaryoda 15.73 TL seviyesinin üzerinde kalınması ilk aşamada 17.07 TL seviyelerine kadar bir yükseliş riskini beraberinde getirebilir'' ifadelerine yer verildi.

Uğur Korcan tarafından yapılan analizde hükümetin turizm gelirlerine bel bağladığına dikkat çekilerek şu ifadeler kullanıldı:

Dışarıda artan emtia fiyatları, şahinleşen ABD Merkez Bankası (Fed), devam eden Rusya-Ukrayna savaşının yanında içeride negatif reel faiz ortamında enflasyonun düşeceğine olan inancın zayıflığı dövize talebi canlı tutuyor. Peki kurlarda tansiyon nasıl düşecek? Enflasyonun düşeceğine inananların sayısını ‘çoğunluk’ yapacak somut adımları içeren bir beklenti yönetiminin yapılması gerektiği görüşü hakim. Bu içeride yapılması gerekenler listesinin ilk sırasındaki madde. Ayrıca müdahale etme gücümüzün olmadığı küresel emtia fiyatlarındaki artışın da durması gerekiyor. En önemli iki madde için kısa vadede bir çözüm üretilmesi zor. Dolayısıyla kurlar üzerindeki baskının bir süre daha devam edeceği düşünülüyor. Öyle ki kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s mart ayında yüzde 35 olarak tahmin ettiği 2022 yıl sonu enflasyon beklentisini yüzde 52.1’e yükseltirken Merkez Bankası Beklenti Anketi’nden bu rakam yüzde 57.92’ye çıktı. Geldiğimiz noktada tek umut kaynağı, yaklaşan yaz aylarında artması beklenen turizm gelirleri…

Kaynak: Dünya Gazetesi