Elektrik fiyatlarına yeni bir zam yolda! Faturalar cep yakacak

Elektrik fiyatlarına yeni bir zam yolda! Faturalar cep yakacak

Elektrik faturalarına peş peşe gelen zamlar tepkiye yol açarken yeni bir zam beklentisi olduğu öne sürüldü.

Faturalar bu yaz yine cep yakacak gibi duruyor. Yeni zam beklentisi var.

Elektrik fiyatlarına peş peşe gelen zamlar hem vatandaşları hem de esnafı zor durumda bıraktı. Esnaf çok sayıda ürünün fiyatına zam yapmak zorunda kalırken vatandaş ise faturalarından dolayı mağdur oldu.

Milyonlarca kişinin faturasını ödemekte güçlük çektiği belirtiliyor. Bu duruma dikkat çekmek için CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'da faturasını ödemedi ve bir hafta elektriksiz kaldı.

Sadece sıradan vatandaşlar değil çok sayıda ünlü isimde faturaların kabarmasına tepki gösteriyor. Ancak gelen son haberler kötü. Elektrik faturalarına yeni bir zammın daha yolda olduğu öne sürülüyor. Zamla ilgili iddiayı gündeme getiren uzman bir isim olunca haliyle çokça dikkat çekti.

Sözcü’de yer alan habere göre Enerji Piyasaları Uzmanı Çağada Kırım, normalde sektörde zammın temmuzda beklendiğini belirtirken, maliyet makasının açılmasıyla bu zammın mayıs ayına çekilebileceğini kaydetti.

Şu anda mesken düşük tüketim satış fiyatının kilovatsaat (kWh) başına 1.26 TL, üretim maliyetinin ise 2.41 TL olduğuna dikkat çeken Kırım, maliyet artış hızının böyle devam etmesi durumunda ağustos ayında üretim maliyetinin 3.54 TL'ye çıkacağını aktardı.

Bu durumda aradaki farkın yüzde 92'den yüzde 181'e çıkacağını ifade eden Kırım, zammın gecikmesi durumunda oranının da katlanarak artacağını, zammın büyütülmek istenmeyeceğini dile getirdi.

‘TÜM ABONE GRUPLARINDA FİYAT ARTIŞI SÖZ KONUSU’

BOTAŞ'ın elektrik üretim doğalgaz tarifesinin Ocak 2021'den bu yana standart metreküp başına 1.41 TL'den 10.75 TL'ye yükseldiğini söyleyen Çağada Kırım, artış oranının yüzde 600'ü bulduğunu belirtti. Tüm maliyetin elektrik satışına yansıtılmadığını ifade eden Kırım, ancak bunun sürdürülemez bir noktaya geldiğini aktardı. Kırım, “Tüm abone gruplarına zam bekleniyor. Zam oranını tahmin etmek şu an mümkün değil ama rakamlar ortada” dedi.