Kripto paralarda son durum nedir?

Kripto paralarda son durum nedir?

Kripto paraların takip eden milyonlarca yurttaş düşüşler ve çıkışlarla ilgili detayları araştırıyor. Bitcoin son 6 ayın en düşük seviyesini görmüş oldu. Peki, kripto para piyasalarında düşüşler daha ne kadar devam edecek? Kripto paralarda son durum ne olacak?

Geçtiğimiz Cuma günü ABD teknolojisi hisselerinde gerçekleşen büyük düşüş sonrası, neredeyse tüm gözler kripto paraya çevrildi. Gerçekleşen sert düşüşlerin gerekçesi olarak da ABD teknoloji hisselerinde devam eden düşüş, Ukrayna gerilimi, kritik ABD Merkez Bankası toplantısın yaklaşması ve küresel piyasalarda artan enflasyonist baskıla ön plana çıkmakta.

BİTCOIN 6 AYIN DİBİNDE

En popüler kripto para birimi olan Bitcoin, yaşanan sert satış dalgasında 33 bin dolarlı seviyelere kadar gerilerken; böylelikle Kasım 2021’de gördüğü tarihi zirvesinden yüzde 50’nin üzerinde değer kaybetmiş oldu. Bitcoin (BTC), haftanın ilk işlem gününe 35 bin 321 dolar seviyesinden başladı. İşlem hacmi en yüksek kripto para birimi, bugünkü işlemlerde 33 bin 34 dolar seviyesine kadar geriledi ve böylelikle geçtiğimiz 23 Temmuz 2021 tarihinden beri en düşük seviyeyi gördü. BTC, saat 14:22 itibarıyla yüzde 11,90 oranında değer kaybıyla 33 bin 794 dolar seviyesine işlem görüyor.

En popüler ikinci kripto para birimi olarak öne çıkan Ethereum (ETH) ise, 2 bin 201 dolar seviyesine kadar gerileyerek 28 Temmuz 2021 tarihinden beri en düşük seviyeyi gördü. ETH, şu dakikalarda ise yüzde 17’nin üzerinde kayıpla 2 bin 265 dolar seviyesinde hareket ediyor.

Küresel bazda kripto paraların piyasa değeri, son 24 saatte yüzde 5'in üzerinde değer kaybederek 1,57 trilyon dolara kadar geriledi.

DÜŞÜŞLER SON BULDU MU?

Huobi Araştırma Müdürü Beste Naz Süllü, “Düşüşün son bulduğundan ziyade dibe daha yakın olduğumuzu söylemek daha doğru olur. Zımni oynaklık seviyesi normalleşmeye başladı; bu yatırımcıda fiyat değişikliği beklentisini artırarak, yeni alımlara neden olabilir” şeklinde değerlendirirken; Kriptomeda Kurucusu Eray Dengiz ise, "Bitcoin fiyatı, ağustos ayından bu yana en düşük seviyesine geriledi. Bitcoin’i resmi para birimi ilan eden El Salvador bu düşüşü fırsat bilip 410 Bitcoin satın aldı. Bu durum beraberinde yeni bir alım fırsatı doğurdu diyebiliriz. Unutmayalım ki, her büyük düşüşün sonunda büyük yükselişler de gelecektir" diye açıkladı.

PİYASALARIN GÖZÜ KULAĞI FED’DE

ABD Merkez Bankası (Fed) Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısı, 25-26 Ocak tarihinde gerçekleşecek. Bankanın ‘şahin ton’unu korunması beklenirken, toplantı sonrası para politikasıyla ilgili verilecek mesajlar oldukça kritik olacak.

Fed yılın ikinci toplantısını 15-16 Mart tarihlerinde gerçekleştirecek. Piyasalar, dünyada enflasyonist endişelerin devam etmesi ve Fed Başkanı Jerome Powell’ın açıklamalarıyla bu toplantıdan bir faiz artırımı çıkmasını bekliyor.

Uzmanlar, böyle bir ortamda kurumsal yatırımcıların riskli varlıklardan çıkacağını belirtirken; kripto varlıklar da riskli varlık sınıfında bulunduğu için, yaşanan düşüşlerde etkisi olduğunu belirtiyor. Fed toplantısının geride bırakılmasıyla beraber, kripto para piyasalarında yukarı yönlü bir tepki hareketi olasılığı bekleniyor.