Yerli Girişim TOGG'un fiyatlarını görenler şaştı kaldı! 2022 TOGG fiyatları ne kadar ?

Yerli Girişim TOGG'un fiyatlarını görenler şaştı kaldı! 2022 TOGG fiyatları ne kadar ?

Yerli otomobil TOGG fiyatları şaşırtmaya devam ediyor. Yeni yıl ile beraber TOGG fiyatları güncellendi

Yerli otomobil TOGG ile ilgili yeni haberler ortaya çıkmaya başladı. Dünya sahnesine çıkan TOGG, birçok dünya basınında övgülerle bahsedildi. TOGG’un yetkililerinden gelen açıklamalara göre, TOGG’un %100 Türk malı olan küresel bir firma yaratmak amacıyla kurulduğunu açıkladı. Bu sayede dünya piyasasında %100 Türk malı olan bir otomobil satışı gerçekleşebilecek. Belki ileriki zamanlarda ise daha farklı teknolojilerle birlikte de dünya pazarına ürün satabileceğiz.

TOGG, 2019 yılından beri tasarlanmakta. İlk seri üretiminin ise 2023 yılının başında olması planlanmakta. Bu duruma göre de ilk siparişler, 2023 yılının sonlarına doğru alınmaya başlanacaktır. Bu yazımızda sizlere TOGG’un özelliklerinden ve TOGG’un nasıl bir fiyat etiketine sahip olacağını anlattık.

TOGG’un özellikleri nasıl olacak?

2023 yılında seri üretime geçirilmesi planlanan TOGG, elektrikli ve sessiz çalışma prensibi ile birlikte gözleri boyamakta. Bu sayede TOGG, çevreye gürültü kirliliği yaymayacak ve sıfır gaz salını sağladığı için doğaya da herhangi bir zarar vermeyecektir.

TOGG, elektrikli bir araç. Elektrik gücünü ise lityum iyon pillerden almaktadır. Bu piller 300 kilometre ve 500 kilometre olmak üzere iki farklı modele sahip olacak. Ayrıca hızlı şarj özelliği bulunan bu piller, yarım saatlik bir şarj işleminde yüzde 80’e kadar dolum sağlamakta. Bu sayede yarım saatlik bir şarj işlemi ile en az 200 kilometre yol kat edebileceksiniz. TOGG’un pil modülleri Türkiye’de üretilirken, pil hücreleri ise ithal edilmektedir. Ancak ilerleyen yıllarda ise TOGG’un pil hücreleri de Türkiye’de üretilecek. TOGG, an itibari ile yüzde 51 oranında bir yerliliğe sahip. Fakat TOGG yetkililerinin açıklamalarına göre, ilerleyen yıllarda TOGG’un otomobilleri yüzde 68’lik bir yerlilik oranına ulaşıcak. Daha da ilerleyen yıllarda ise yüzde yüzlük bir yerlilik oranı hedeflenmektedir.

TOGG, iki farklı modele sahip olacak. Bir model arkadan itişliyken diğer model ise dört çekişli olacak. Dört çekişli modelin motor gücü 400 beygirken, arkadan itişli modelin motor gücü ise 200 beygir olacak. TOGG, 100 kilometre hıza 4,2 gibi kısa bir sürede ulaşabilecek. Bu sayede oldukça performanslı bir araç olacağı gözler önüne serilmektedir.

618e21134e3fe1082087b138.jpg

TOGG, donanım açısından da oldukça zengin olacak. Özellikle 4G ve 5G bağlantıları dikkat çekmekte. TOGG, herhangi bir ek cihaza ihtiyaç duymadan bütün internet ağlarına bağlanabiliyor. Bu sayede de herhangi bir arıza durumunda, TOGG yetkili servisi uzaktan müdahale edebilecek. Aynı zamanda bu bağlantılar sayesinde TOGG otomobillerin yazılımı her an güncellenebilecek. Ayrıca TOGG’da bulunan multimedya sistemi, Android Auto ve Apple CarPlay desteklerini sağlamakta. Bu sayede TOGG ile telefonunuzdaki bütün içeriklere erişim sağlayabileceksiniz. TOGG, 3. sınıf otonom sürüş özelliklerine sahip bir şekilde satışa sunulması planlanmakta.

TOGG’un fiyatları ne kadar olacak?

TOGG’un seri üretimi başlanmadığı için daha ön sipariş alınamıyor. Bu yüzden net bir fiyat bilgisi bulunmamaktadır. Ancak CES’te açıklama yapan TOGG’un CEO’su Gürkan Karakaş, 25.000 dolar bandında bir başlangıç fiyatı düşündüklerini söyledi.

TOGG’un Türkiye’deki satış fiyatları ise merak konusu olmaya devam ediyor. Gürkan Karakaş’ın açıkladığı fiyatlara göre TOGG’un başlangıç fiyatının 600.000 Türk lirası olması beklenmekte. Fiyatların şaşırtıcı derecede yüksek olmasının sebebi ise TOGG’un hala yerlilik oranının yüzde 51 olması. Ayrıca Türkiye’de uygulanan vergiler, TOGG’un fiyatlarının yüksek olmasını sağlamakta. Ancak İlerleyen zamanda yerlilik oranının artması ile birlikte TOGG’un fiyatları daha da aşağıya inebilir.271576-736823960.jpg

TOGG’un fiyatlarının aralığı ise 400.000 ile 1.000.000 Türk lirası olması düşünülmekte. Çünkü 5 farklı TOGG modelini piyasaya sürülecek. Bu modellerin ise farklı motor seçenekleri olacak. Bu sayede de farklı fiyat etiketlerine sahip TOGG marka otomobiller görebiliriz. Ancak bunların hepsi sızan bilgiler dahilinde. İlerleyen zamanlarda ise daha farklı bilgiler ile karşılaşabiliriz.