"2023 küresel ödeme sektörü trendleri belli oldu"

"2023 küresel ödeme sektörü trendleri belli oldu"

Ödeme sistemleri sektöründe 2023 trendlerine ilişkin değerlendirmelerini paylaşan finansal teknolojiler şirketi Paybull CEO'su Ömer Sefa Gider, "Nakit kullanımının...

İSTANBUL, (DHA) – Ödeme sistemleri sektöründe 2023 trendlerine ilişkin değerlendirmelerini paylaşan finansal teknolojiler şirketi Paybull CEO'su Ömer Sefa Gider, "Nakit kullanımının azalması, alışverişlerin dijitalleşmesi gibi tüketici talebi kaynaklı gelişmeler, ödeme sistemleri endüstrisinin büyümesini hızlandırdı. Güncel öngörüler küresel ödeme endüstrisinin 2026'ya kadar 2,3 trilyon dolarlık büyüklüğe ulaşacağını gösterirken, ödeme altyapısı sağlayıcılarının gelirlerinin 2022'yi yüzde 9,5 artışla tamamladığı öngörüldü. Bu doğrultuda 2023 ve sonrası için öne çıkacak trendler de öngörülebiliyor" dedi.

Değerlendirmelerini sürdüren Ömer Sefa Gider, "E-ticaretin devam eden büyümesi ve ödemelerin bireysel ve kurumsal müşteri yolculuklarına entegrasyonu, onlineödemelere yönelik talebin itici gücü olarak konumlanıyor. Jeopolitik istikrarsızlıklara, salgın kaynaklı tedarik zinciri şoklarına ve enflasyona rağmen 2022 boyunca dirençli kalmaya devam eden ödeme sektörünün önünde daha çok yol var" diye konuştu.

Küresel yönetim danışmanlığı şirketi Boston Consulting Group (BCG) tarafından yayımlanan Küresel Ödemeler 2022 - Yeni Büyüme Oyunu başlıklı raporda ödeme sistemleri sektörüne ilişkin son trendler paylaşıldı. Rapor, küresel ödeme endüstrisinin her yıl yüzde 8,3 bileşik büyümeyle 2026'ya kadar 2,3 trilyon dolarlık büyüklüğe ulaşacağını gösterirken, 2022 küresel ödeme gelirlerine ilişkin artış tahmini yüzde 6,9'dan yüzde 9,5'e çıkarıldı. Raporda ayrıca elektronik ödeme yöntemlerine olan talebin giderek güçlendiği vurgulandı.

5 TÜKETİCİDEN İKİSİ BU YIL YALNIZCA DİJİTAL ÖDEMELERİ KULLANACAK

Raporu ve 2022 yılını değerlendiren Paybull CEO'su Ömer Sefa Gider, yeni yıla ilişkin de öngörülerde bulundu. Temassız, mobil POS veya linkleödeme gibi nakitsiz ödeme yöntemlerinin hem B2C hem de B2B müşterilerde her geçen gün karşılık bulduğunu belirten Gider, "2022'nin başında yayımlanan bir raporda 5 tüketiciden ikisinin önümüzdeki iki yıl içinde yalnızca dijital ödemeleri tercih edeceği görülüyor. Dijital ödemelerin sağladığı kolaylık, ödeme süreçlerinde sınır ve kısıtları ortadan kaldırıyor. Bugün işletmeler için farklı ödeme seçenekleri sunmak bir gereksinime dönüşürken, gelir büyümesinin de önemli bir etkeni haline geliyor. Paybull olarak açık kaynak ve hazır altyapılarla online ödeme almanın hızlı ve güvenli yollarını sunuyoruz. Link ile ödeme alma, pek çok e-ticaret altyapısıyla entegre çalışabiliyor. Bu sayede işletmelerin dijital dönüşümlerini de hızlandırıyoruz" ifadelerini kullandı.

"24 SAAT İÇINDE ONLINE SATIŞ YAPMAYI MÜMKÜN KILIYORUZ"

Türkiye'de finansal teknoloji ekosisteminin de benzer iş modellerinde çalışan, benzer hizmetleri sunan yeni oyunculara ev sahipliği yaptığını söyleyen Gider, "Sektörde rekabet artsa da küçük ve orta büyüklükteki işletme sahiplerinin dijital ödeme hizmeti sağlayıcılarını seçerken gerçekten neye imza attıklarına özen göstermesi gerekiyor. Bu noktada entegrasyon olanakları, komisyon oranları, ödemelerin satıcının hesabına geçme ve ödeme sisteminin devreye alınma süresi gibi değişkenler devreye giriyor. Türkiye'nin en büyük bankalarıyla kurduğumuz ortaklıklar sayesinde işletmelerin farklı bankalarla anlaşma yapması zorunluluğunu ortadan kaldırıyor, 24 saat içinde online satış yapmalarını olanaklı kılıyoruz. Merkez Bankası lisansı ve küresel yüksek güvenlik standardı PCI-DSS sertifikasıyla faaliyet gösteren Paybull, hızlı, erişilebilir ve kullanımı kolay arayüzlere sahip ürünlerini rekabetçi komisyon oranlarıyla sunuyor. Paybull ödeme altyapılarını kullanan KOBİ'ler, müşterilerine 12 aya varan taksit seçenekleri vaat edebiliyor. Üye işyerlerini dijitalleşen ekonomiye en doğru biçimde dahil etme misyonumuzla, e-ticaretin tüm aşamalarında müşterilerimizi desteklemeye devam edeceğiz" dedi.

Kaynak: Demirören Haber Ajansı