Bakan Nebati: Enflasyonu tedrici ve kalıcı şekilde indireceğiz

Bakan Nebati: Enflasyonu tedrici ve kalıcı şekilde indireceğiz

HAZİNE ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, yüksek enflasyonun negatif etkilerinin farkında olduklarını, yüzeysel çözüm önerilerine kulak asmadıklarını...

ANKARA, (DHA)- HAZİNE ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, yüksek enflasyonun negatif etkilerinin farkında olduklarını, yüzeysel çözüm önerilerine kulak asmadıklarını belirterek, "Üretim ve istihdam kaybına yol açmaksızın kararlılıkla adımlarımızı atmaya devam edecek, enflasyonu tedrici ve kalıcı bir şekilde indireceğiz" dedi.

Bakan Nebati, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "2022 yılını, üst üste gelen ve çok boyutlu küresel krizlerin gölgesinde, maalesef yüksek enflasyon baskısıyla geçirdik. Yüksek enflasyonun yol açtığı negatif etkilerin elbette farkındayız. Bu sebeple enflasyonla mücadelemizden hiçbir şekilde taviz vermiyoruz. Biz bir sorunu çözerken farklı sorunlara yol açmadan ilerlemeye özen gösteriyor, "enflasyon düşsün de işsizlik artarsa artsın, yatırım ve üretim gücümüz zayıflasa da olur" gibi bir kolaycılığa düşmeden, bütüncül ve vatandaşımızın menfaatine odaklı bir süreç yönetiyoruz. Nitekim, küresel ekonomide birçok olumsuzluğun yaşandığı 2022 yılı Ekim ayında yüzde 85'lere kadar yükselen enflasyon, attığımız isabetli adımların etkisiyle düşüşe geçmiş, Mart 2023 itibarıyla yüzde 50,5 seviyesine kadar gerilemiştir" dedi.

'BÜTÜNCÜL BİR ANLAYIŞLA İLERLİYORUZ'

Enflasyonu kalıcı şekilde düşüreceklerini vurgulayan Nebati, şunları kaydetti:

"Ancak asıl önemlisi, Türkiye, enflasyonda bu düşüşü kaydederken, yatırımda, istihdamda ve üretimde kayıplar yaşamamış, tam aksine bu süreçte Cumhuriyet tarihimizin istihdam ve ihracat rekorları eş zamanlı olarak kırılmıştır. Ekonomimiz, dinamik yapısını, üretim artışlarını ve büyüme trendini enflasyonla mücadeleye kurban etmemiştir. Bizler, asla kolaycılığa kaçmadan yüzeysel çözüm önerilerine kulak asmıyor, ülkemizin ve milletimizin menfaatlerini bütüncül bir anlayışla gözeterek ilerliyoruz. Üretim ve istihdam kaybına yol açmaksızın kararlılıkla adımlarımızı atmaya devam edecek, enflasyonu tedrici ve kalıcı bir şekilde indireceğiz." (DHA)

FOTOĞRAFLI

Kaynak: Demirören Haber Ajansı