BEDAŞ’tan kış şartları ve yılbaşına hazırlık

BEDAŞ’tan kış şartları ve yılbaşına hazırlık

Sert kış şartları bastırmadan İstanbul Avrupa Yakası'nda yaptığı bakım, onarım ve yenileme çalışmaları ile enerji altyapısını güçlendiren BEDAŞ,...

İSTANBUL, (DHA) - Sert kış şartları bastırmadan İstanbul Avrupa Yakası'nda yaptığı bakım, onarım ve yenileme çalışmaları ile enerji altyapısını güçlendiren BEDAŞ, tüketicilerin yılbaşında enerji konusunda herhangi bir sıkıntı yaşamaması için 31 Aralık ve 1 Ocak tarihlerinde sahadaki ekip sayısını artırdığını duyurdu.

İstanbul Avrupa Yakası'nda 5,3 milyondan fazla aboneye elektrik dağıtım hizmeti sunan Boğaziçi Elektrik Dağıtım A.Ş. (BEDAŞ), sert kış şartları bastırmadan, bakım, onarım ve yenileme çalışmaları ile şehrin enerji altyapısını güçlendirdi. Yılbaşı gecesine yönelik önlemlere de ağırlık veren şirket, 31 Aralık ve 1 Ocak günlerinde enerji sıkıntısı yaşanmaması planlı kesinti yapmama kararı alırken, olası arıza ve taleplere hızlı yanıt verebilmek hedefiyle sahadaki ekiplerin sayısını da artırdı.

2 BİN 702 KM'LİK ENERJİ HATTI'NDA ÇALIŞMA YAPILDI

Sahada yapılan tespitlerin ardından yenileme, bakım ve tesis için ihtiyaç duyulan bölgelerde çalışmalara başlayan şirket, 2022 yılı içinde 2 bin 702 km'lik enerji hattı, 5 bin 110 adet trafo merkezi ile 8 bin 793 adet aydınlatma direğinde bakım ve onarımını gerçekleştirdi. Makineye bağlı hastaların etkilenebileceği olası kesintilerde enerji tedarikinin sağlanabilmesi amacıyla 2,5 kVA gücünde AG el tipi jeneratörleri ilgili lokasyonlarda hazır halde bekleten BEDAŞ, önümüzdeki dönemde yaşanabilecek kar yağışı sırasında ulaşım zorluğu yaşanmaması için de 4x4 araçları, 630 kVA gücünde mobil jeneratör ile güçleri 46 – 400 kVA arasında değişen jeneratörleri 15 İşletme Müdürlüğü'ne bağlı 23 birimde konuşlandırdı.

BU YILBAŞI TÜKETİMİN ARTMASI BEKLENİYOR

BEDAŞ'tan yapılan yazılı açıklamada her yıl kış aylarına yönelik vardiyalarda özel düzenleme yapıldığı anımsatılırken yılbaşı gecesi ile ilgili çalışmalarla için şu bilgilere yer verildi:

"Geçtiğimiz yıl pandemi nedeniyle yılbaşı gecesinde elektrik tüketimi sınırlı kalmıştı. Bu sene pandeminin etkisi geçtiğinden özellikle gece puantında artış yaşanması bekleniyor. Yılbaşı gecesinde enerji tedarikinde bir sorun ortaya çıkmaması için son dönemde özellikle otel ve eğlence mekânlarının yoğun bulunduğu bölgelerde tespit çalışmalarına ağırlık verdik. Arıza, onarım ve bakım ekiplerimiz 7 gün 24 saat çalışma esasına dayalı olarak herhangi bir enerji problemi yaşanmaması ve arızalara en kısa sürede müdahale edebilmek için sahada hazır bir şekilde bekletiliyor. Aynı zamanda operasyon merkezinde görevli mühendisler ve teknik personel, kesintilerin takibini gerçekleştirerek hızlı aksiyon alınabilmesi için saha ekiplerine yardımcı olacak."

Kaynak: Demirören Haber Ajansı