CK Enerji’den endüstriyel bant üreticisine ‘yeşil enerji’ sertifikası

CK Enerji’den endüstriyel bant üreticisine ‘yeşil enerji’ sertifikası

Endüstriyel bant üreticisi Nitto Bento, CK Enerji Boğaziçi Elektrik aracılığı ile Uluslararası Yenilenebilir Enerji Sertifikası'nın (I-REC) sahibi oldu.

İSTANBUL, (DHA) - Endüstriyel bant üreticisi Nitto Bento, CK Enerji Boğaziçi Elektrik aracılığı ile Uluslararası Yenilenebilir Enerji Sertifikası'nın (I-REC) sahibi oldu. Elektrik ihtiyacının tamamını yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlayacak olan şirketin Avrupa'daki diğer Nitto fabrikalarına da öncülük ettiği aktarıldı.

Sürdürülebilir bir gelecek için karbon ayak izini azaltmayı hedefleyen endüstriyel bant üreticisi şirketi, CK Enerji Boğaziçi Elektrik aracılığı ile Uluslararası Yenilenebilir Enerji Sertifikası (I-REC) alan kurumlar arasına katıldı. Bu sertifika ile Nitto Bento elektrik tüketiminin yüzde 100'ünü yenilenebilir enerji kaynaklarından karşılıyor.

BAKAL: I-REC BELGESİ ŞİRKETLERE BÜYÜK AVANTAJ SAĞLIYOR

CK Enerji Boğaziçi Elektrik Genel Müdürü Halit Bakal, dünya genelinde yenilenebilir enerjinin payının her geçen gün arttığını ve CK Enerji Grubu olarak yeşil enerji kullanımının yaygınlaştırılması için çalışmalar yürüttüklerini kaydetti.

Paris İklim Anlaşması ile karbon ayak izinin azaltılması için ülkelerin taahhütlerde bulunduğunu anımsatan Bakal, "Çok ciddi kararlar alınmıştı, ancak Rusya-Ukrayna savaşı gündemi biraz değiştirdi. Günümüzde pek çok ülke ihracat yapan firmalardan üretimi sırasında yenilenebilir enerji kaynaklarını kullandığını belgelemesini istiyor. Nasıl turizmde Mavi Bayrak diye bir uygulama var ve bu belgeye sahip olan oteller teşvik alıyor, tüketimini yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlayan şirketler de pek çok avantaja sahip olacaklar. Bugün tükettiğiniz elektriğin yenilenebilir enerji kaynaklardan elde edildiğini size taahhüt eden I-REC belgesini Nitto Bento'ya veriyor olmaktan ve kendilerinin gösterdiği duyarlılıktan dolayı büyük mutluluk duyuyoruz ve çok teşekkür ediyoruz" dedi.

BUĞRUL: AVRUPA'DAKİ DİĞER FABRİKALARA ÖNCÜLÜK EDİYORUZ

Nitto Bento Genel Müdürü Bahadır Buğrul da 2012'de Japon Nitto Denko'nun Bento'yu satın aldığını anımsatarak, şunları söyledi:

"O tarihten sonra Nitto Bento adı ile faaliyetlerine devam eden şirketimiz, endüstriyel bant üretiminde sektöre öncülük ediyor. Şirket olarak Paris İklim Anlaşması'nı referans alarak kendimize koyduğumuz hedefler var. Bu hedefler bağlamında da Nitto Bento fabrikası olarak sizlerden yüzde 100 yenilebilir kaynaklardan elde edilmiş elektrik enerjisi alıyoruz. I-REC belgesi bu işin olmazsa olmazı. Çok sistemli bir şekilde takibini yapıyoruz. Avrupa'da diğer Nitto fabrikaları için de öncüyüz diyebiliriz. Dünyanın çeşitli yerlerinden şimdiden sorular gelmeye başladı. "Nasıl geçtiniz, nasıl sağladınız?" diye. En gelişmiş yapılarda bile bu kadar hızlı olmuyor çünkü. Bizim için yüzde 100 yenilenebilir kaynaklardan elektrik ihtiyacımızı karşılıyor olmak büyük bir bu gurur kaynağı."

SERTİFİKA HAKKINDA

Son yıllarda giderek yaygınlaşan I-REC, RECs International tarafından geliştirilen elektriğin yenilenebilir enerji kaynaklarından üretildiğini belgeleyen uluslararası sertifikasyon sistemi. Uluslararası bağımsız bir kuruluş olan IREC Foundation tarafından verilen ve denetlenen bu sistemde, yenilenebilir enerji tesislerinde (güneş, rüzgâr, hidroelektrik, jeotermal ve biokütle) üretilen her 1 MWh elektrik karşılığında bir sertifika oluşturuluyor. Yetkili enerji şirketleri de bu sertifikayı talep eden müşterilerinin elektrik enerjilerini yenilenebilir enerji kaynaklarından karşılanmasına destek veriyor.

SERTİFİKAYA SAHİP OLAN ŞİRKETLER ÇEŞİTLİ AVANTAJLAR ELDE EDİYOR

Üretilen her birim elektriğin, kaynağından başlayarak takip edilmesi ve nihai tüketiciye kadar izlenebilmesini sağlayan bu sistem sayesinde tüketiciler bilinçli ve güvenilir bir seçim yapabiliyor. Aynı zamanda yeşil enerji kullanımının karbon salınımının azaltılmasına yönelik olumlu bir adım olması nedeniyle tüketici davranışını yeşil enerji kullanan tesisler için pozitif yönde etkileyen bir unsur olarak öne çıkıyor. Avrupa Birliği ülkeleri başta olmak üzere gelişmekte olan ülkelerdeki firmalar, satın aldıkları ürünleri üreten tesislerin yenilenebilir enerji sertifikası almasını şart koşarken buna karşılık çeşitli avantajlar da sağlıyor.

Kaynak: Demirören Haber Ajansı