Deprem bölgesindeki 11 ilde yeni girişimler kurulup desteklenecek

Deprem bölgesindeki 11 ilde yeni girişimler kurulup desteklenecek

KAHRAMANMARAŞ merkezli depremden zarar gören 11 ilde, çadır ve konteynerlerde kalan kadın ve gençlerin istihdama katılmaları için Sosyal Girişimcilik,...

ANKARA, (DHA)- KAHRAMANMARAŞ merkezli depremden zarar gören 11 ilde, çadır ve konteynerlerde kalan kadın ve gençlerin istihdama katılmaları için Sosyal Girişimcilik, Güçlendirme ve Uyum Projesi (SEECO) kapsamında çağrıya çıkıldı. Hayata geçirilecek girişimlerin ürünlerine büyük firmalar tarafından satın alma garantisi verilecek.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü'nün koordinasyonunda 11 ilde yeni girişimler hayata geçirilecek. Konteynerlerden yapılacak üretim tesisleri ile deprem sonrası sosyoekonomik kalkınma teşvik edilecek.

Avrupa Birliği (AB) tarafından finanse edilen, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü ve Dünya Bankası koordinasyonuyla yürütülen SEECO Projesi'nde "Sosyal Satın Almayı Desteleme Çağrısı'na çıkıldı. Çağrı; Çukurova Kalkınma Ajansı, Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı, İpekyolu Kalkınma Ajansı, Dicle Kalkınma Ajansı ve Karacadağ Kalkınma Ajansı'nın görev bölgesinde bulunan 11 ili kapsıyor. Bu çağrı ile Hatay, Kahramanmaraş, Osmaniye, Şanlıurfa, Diyarbakır, Adana, Mersin, Gaziantep, Adıyaman, Kilis ve Mardin'de 57 geçim kaynağı tesisi kurulacak. Kalkınma Ajansları ve yerel yönetimlerin iş birliği ile konteynerlerden dönüştürülecek tesislerde öncelikli olarak kadınlar ve gençlerin girişimcilik ekosistemine adım atmaları sağlanacak. Yaklaşık 500 girişimciye makine ve ekipman alımı için 5, 10 ve 15 milyon avro hibe verilecek.

DEPREMZEDE GİRİŞİMCİLERE SATIN ALMA GARANTİSİ

Çağrı kapsamında Türkiye'de tekstil, imalat, gıda, sanayi ve hizmet sektörlerinde faaliyet gösteren büyük firmalar ile "sosyal satın alma" protokolleri imzalanacak. Bu kapsamda firmalar depremzede girişimcilere alım garantisi verecek. Çiçeği burnunda girişimciler, büyük firmaların talep ettikleri standartlardaki ürünleri üretecek. Büyük firmalar ayrıca ürünlerin daha geniş pazarlara ulaşmasına da yardımcı olacak. Girişimcilerin kuracağı tesislerin sürdürülebilirliği de yerel yönetimler ve Kalkınma Ajansları sağlayacak. Bu çağrı ile deprem sonrası zor günler geçiren afetzedelerin istihdama katılmaları hedefleniyor. Başvuruları 25 Mart'ta sona erecek. Çağrı hakkında detaylı bilgiye "https://www.seeco.gov.tr/sosyal-satin-almayi-destekleme-cagrisi-i-1968" üzerinden ulaşılabilecek.

Kaynak: Demirören Haber Ajansı