“E-ticaret, kadın istihdamında lokomotif sektör haline geldi”

“E-ticaret, kadın istihdamında lokomotif sektör haline geldi”

Uluslararası E-İhracat Platformu Başkanı Ömer Nart, e-ticaretin, son 10 yıl içinde büyük bir gelişme kaydettiğini söyledi.

İSTANBUL, (DHA) – Uluslararası E-İhracat Platformu Başkanı Ömer Nart, e-ticaretin, son 10 yıl içinde büyük bir gelişme kaydettiğini söyledi. Nart, "Pandemiden elde ettiği ivmeyi her geçen yıl artırarak devam ettiren e-ticaret ekosisteminde iş gücü istihdamında kadınların önemli bir yeri bulunuyor. E-ticaret markalarında yüz binlerce kadın istihdam edilirken, kadın e-ticaret girişimcisi sayısı da giderek artıyor. E-ticaret ile kadınların yüzü gülüyor. Sektörler bazında en fazla kadının direkt, dolaylı ya da ek iş olarak istihdam edildiği sektörler arasında ilk sıralarda yer alıyor. E-ticaret, kadın istihdamında lokomotif sektör haline geldi" dedi.

Ticaret Bakanlığı'nın 2022 yılının ilk 6 ayındaki e-ticaret verilerinden yola çıkarak tahminlerde bulunan sektör uzmanları, 2022 e-ticaret hacminin 700 milyar liraya ulaştığını öngörüyor. Elektronik Ticaret Bilgi Sistemi (ETBS) verilerine göre, 2021 yılında 312 bin 523 olan e-ticaret işletme sayısı, 2022 yılının ilk 6 ayında yüzde 51 artış göstererek, 472 bin 840'a ulaştı. E-ticaret işletmesi sayısının, 2022 yılının ikinci ayı verilerinin de eklenmesi ile 500 bini aşacağı tahmin ediliyor.

"SANAYİCİ DE EV HANIMLARI DA E-TİCARET YAPIYOR"

Sektörde kadın istihdamına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Nart, "E-ticaret ev hanımlarından kurumsal kariyeri olan kadınlara kadar her seviyedeki kadına istihdam olanağı sunuyor. E-ticaret sektöründe birçok iş kolundan marka var; sanayici de esnaflar da ev hanımları da zanaatkâr da e-ticaret yapıyor. Bu sebeple e-ticaret, geleneksel iş modellerinin üzerinde bir yerde konumlanıyor. E-ticaret bir sanayi değil; çünkü bir üretim mekanizması değil; ama hem üretici hem tüketici hem de farklı hizmet alanlarını bir araya getiren ekosistem olarak iş gücü istihdamında önemli bir rol üstleniyor" diye konuştu.

"KÖYDEKİ KADIN, ÜRETTİĞİ PEKMEZİ İTALYA'YA SATIYOR"

Kadınların e-ticaret ile kendilerine uçsuz bucaksız bir istihdam alanı bulduğuna işaret eden Nart, "Bir bakıyoruz bir köy kadını, torunlarının bir e-ticaret platformunda açtığı satıcı hesabı ile köyde ürettiği pekmezi İtalya'ya satıyor. Rizeli genç girişimci kadın, yaylarda ürettiği Anzer balını Körfez'e satıyor. Bir ev hanımı el emeği örgülerini Etsy ile Amerika'ya satıyor. Bunlar sadece satıcı örnekleri… Bir de e-ticaretin hizmet ve operasyonel süreçlerinde aktif rol alan kadınlar var. E-ticaret kuryelerinden yazılımcılara, web tasarımcıdan dijital pazarlamaya kadar e-ticaretin temas ettiği birçok alanda kadınların istihdam edildiğini görüyoruz" ifadelerini kullandı.

"E-TİCARET İLE KADINLARIN YÜZÜ GÜLÜYOR"

"E-ticaret ile kadınların yüzü gülüyor. Sektörler bazında en fazla kadının direkt, dolaylı ya da ek iş olarak istihdam edildiği sektörler arasında ilk sıralarda yer alıyor. E-ticaret, kadın istihdamında lokomotif sektör haline geldi" diyen Nart, "E-ticaret girişimcisi kadınların sayısı çok fazla. WORLDEF'ten eğitim alan ve etkinliklerimize katılarak e-ticarette iş alanları arayan birçok kadın var. Sektör, direkt ya da dolaylı olarak kadın girişimcilere kapılarını açıyor. Kendi işinin yanında ek iş olarak e-ticaret yapan kadınlar da var. Hızla büyüyen sektörde kadın girişimci ve kadın çalışan sayısı daha da artacaktır. Türkiye'de kadınların e-ticaret ile global pazarlarda büyük başarılara imza atabileceğine inanıyorum" dedi.

Kaynak: Demirören Haber Ajansı