Global teknoloji şirketi, yerli süt ürünleri üreticisi ile sürdürülebilirlik projesine imza attı

Global teknoloji şirketi, yerli süt ürünleri üreticisi ile sürdürülebilirlik projesine imza attı

İklim krizi her geçen gün daha fazla hissedilirken, şirketlerin daha yaşanabilir bir dünya inşa edilmesine yönelik sürdürülebilirlik yatırımları da...

İZMİR, (DHA) - İklim krizi her geçen gün daha fazla hissedilirken, şirketlerin daha yaşanabilir bir dünya inşa edilmesine yönelik sürdürülebilirlik yatırımları da artıyor. Fransa merkezli Veolia Water Technologies, Pınar Süt ile atık su arıtma projesine imza attı. Bu yatırımla Pınar Süt, yeni deşarj mevzuatını karşılarken, karbon emisyonlarını yüzde 17 azaltıp doğal gaz tasarrufu da elde etti.

İklim krizinin etkisi gün geçtikçe artarken, şirketlerin sürdürülebilirlik yatırımları da hız kazanıyor. Süt, yoğurt ve peynir üretimi başta olmak üzere alanında Türkiye'nin en büyük üreticilerinden Pınar Süt, ekolojik dönüşüm şirketi Veolia Water Technologies tarafından geliştirilen atık su tesisiyle sürdürülebilir kalkınma projesine imza attı. Fransa merkezli su, atık ve enerji yönetimi şirketi, proje kapsamında Pınar Süt'ün fabrikasında kurulan atık su tesisi ile hem kullanılmış suların yeniden değerlendirilmesini hem de doğal gazdan tasarruf edilmesini sağlıyor.

EKOLOJİK DÖNÜŞÜME HİZMET EDİYORLAR

2021'de 79 milyon kişiye içme suyu ve 61 milyon kişiye ise atık su arıtımı gerçekleştiren Veolia Water Technologies'in Ortadoğu CEO'su Thierry Froment, konuya dair "Ekolojik dönüşüme hizmet etmeyi amaçladığımız bu proje, kuruluş amacımızı birebir yansıtıyor. Arıtılmış atık suların yeniden kullanılmasına ve yenilenebilir, temiz enerji üretilmesine olanak tanıyoruz. Yerel tatlı su kaynakları üzerindeki baskıyı ve tesisin çevresel ayak izini azaltabilen ileri teknolojilerimizle uzmanlığımızı Pınar Süt'ün hizmetine sunmaktan gurur duyuyoruz" şeklinde konuştu.

Pınar Süt Fabrika Direktörü Özlem Yalçın ise "Bu proje sayesinde tesislerden bütüncül olarak elde edilen kazançlarla geleceğe daha da güvenle bakıyoruz. Sürdürülebilirlik politikalarımız açısından yeni adımlar atmamız konusunda da bizi hem cesaretlendiriyor hem de yeni projelere ilham oluyor" ifadelerini kullandı.

KARBON EMİSYONUNU AZALTIYOR, DOĞALGAZDAN TASARRUF ETTİRİYOR

Arjantin, Avustralya, Brezilya, Türkiye, Kanada, Çin, Danimarka gibi farklı ülkelerde faaliyet gösteren Veolia Water Technologies'in Idraflot, Biobed ve Biobulk adındaki patentli teknolojilerle Pınar Süt için geliştirdiği atık su arıtma tesisi, günlük 3 bin 600 metreküp kapasiteye sahip. Markanın İzmir'deki fabrikasının kazanlarında kullanılan günlük 8.980 Nm3 biyogazın yüzde 45'ini de arıtma aşamasında temin ederek doğal gazdan önemli ölçüde tasarruf edilmesini sağlıyor. Projeyle, Pınar Süt'te yapılan raporlama çalışmalarında tespit edilen karbon emisyonunu yüzde 17 oranında azaltıyor.

Kaynak: Demirören Haber Ajansı