“İçerik tüketiminin hızlanması influencer pazarlamasının önemini de artırıyor”

“İçerik tüketiminin hızlanması influencer pazarlamasının önemini de artırıyor”

Kişilere doğru içerik çözümleri sunmaya odaklandıklarını söyleyen Kerdem Digital Kurucusu Kerim Demir, markaların pazarlama ve reklam bütçelerini merkezine...

İSTANBUL, (DHA) - Kişilere doğru içerik çözümleri sunmaya odaklandıklarını söyleyen Kerdem Digital Kurucusu Kerim Demir, markaların pazarlama ve reklam bütçelerini merkezine aldığı dijital kanallar, içerik pazarlaması ve influencer pazarlama gibi kavramları öne çıkardığını söyledi. Demir, "Geçen 3 yılda hızlanan dijitalleşmenin değiştirdiği bilgiye ulaşma, eğlence ve alışveriş trendleri, markaların reklam harcamalarına da yansıdı. Küresel veriler influencer pazarlaması sektörünün büyüklüğünün 2023'te 21 milyar dolar aşacağını gösterdi" dedi.

İnteraktif Reklamcılık Derneği Türkiye (IAB TR) tarafından yayımlanan veriler, Türkiye'de 2022'nin ilk yarısında dijital reklamlara yapılan yatırımların bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 78 büyüyerek 14,73 milyar liraya ulaştığını gösterdi.

Influencer Marketing Hub tarafından derlenen veriler ise daha önce influencer pazarlaması için bütçe ayırmış markaların yüzde 71'inin, bu yıl bütçelerini artıracağını ortaya koydu. Öte yandan 5 şirketten birinin, pazarlama bütçelerinin yüzde 40'ından fazlasını influencer'larla yürüttükleri kampanyalar için kullandıkları görüldü.

Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Kerdem Digital Kurucusu Kerim Demir, "Küresel veriler, influencer pazarlaması pazarının 2023'te 21 milyar dolar büyüklüğü aşacağını gösteriyor. Bugün internette her konu başlığında, her alt kırılımda içerik üreterek kendi hedef kitlesini oluşturan farklı ölçeklerden influencer'lara rastlamak mümkün" dedi.

Tüketiciye organik yollarla ulaşmanın giderek daha önemli hale geldiğini vurgulayan Demir, "Influencer'ların ilk örneklerine rastladığımız dönemin üzerinden zaman geçmiş olsa da 5 şirketten dördü influencer pazarlamasının hâlâ etkili bir yöntem olduğunu düşünüyor. Zira sosyal medya fenomenleri, ürettikleri içeriklerle takipçi kitleleriyle güvene dayalı bir ilişki kurabiliyor. Markalar, gerçek kişiler tarafından üretilen gerçek içeriklerle bu güven duygusunu pazarlama aracına dönüştürebiliyor" ifadelerini kullandı.

"EKONOMİ DİJİTALLEŞTİKÇE PAZARLAMA DA DİJİTALLEŞİYOR"

Tüketicilerin internette çok fazla vakit geçirdiğine ve bu durumun içeriğe duyulan ihtiyacı artırdığına dikkat çeken Demir, "Bugün tüketiciler satın alma kararlarını, izleyecekleri filmi, gidecekleri restoranı içerik üreticilerinin paylaşımlarına göre belirliyor. Ekonomi dijitalleştikçe pazarlama da dijitalleşiyor. Özellikle TikTok, YouTube ve Instagram gibi mecralarda üretilen dikey video içerikler, çok kolay alıcı bulabiliyor ve çok sayıda kişiye erişebiliyor. Bu anlamda özgün içerikler, markalara stratejik fırsatlar sunuyor. Pazarlama şekil değiştirirken tüketicilerin marka tercihlerini de onlarla iletişim kuran şirketlerin samimiyeti ve gerçekçiliği belirliyor. Hedef kitlelerin karşısına doğru içeriklerle çıkmak da giderek daha fazla önemli kazanıyor" diye konuştu.

"DOĞRU MÜŞTERİLERE DOĞRU İÇERİK ÇÖZÜMLERİNİ SUNMAYA ÇALIŞIYORUZ"

3 şirketten ikisinin içerik pazarlamasına genel pazarlama bütçesinden ayrı bir bütçe ayırdığını vurgulayan Demir, değerlendirmelerini şu ifadelerle sonlandırdı:

"İçerik pazarlamasının ve influencer işbirliklerinin önemi bu kadar yüksekken, doğru bir içerik stratejisinin izlenmesi de kritik hale geliyor. Mecraların standartlarına, hedef kitlenin içerik tüketme alışkanlıklarına göre tasarlanan bir içerik ve influencer stratejisi başarıya ulaşıyor. Bu noktada Kerdem olarak müşterilerimiz için en doğru içerik çözümlerini bulmaya odaklanıyoruz. Arama sonuçlarında üst sıralarda çıkabilmeleri için optimize edilen, özgünlüğü, tasarımı ve kelime seçimleriyle takipçide karşılık bulabilen içerik üretimi çalışmalarımızla markaların erişebildikleri kitleleri büyütebilmelerini sağlamaya odaklanıyoruz. Markalar, seslendikleri hedef kitle kim olursa olsun, o kitleye hitap edebilecek özgün içeriklerle daha çok potansiyel müşteriye ulaşabileceklerini mutlaka bilmeli ve içerik pazarlamasını değerlendirmeli."

Kaynak: Demirören Haber Ajansı