Omsan Logistics'e ‘Yeşil Lojistik Belgesi’

Omsan Logistics'e ‘Yeşil Lojistik Belgesi’

Omsan Logistics, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Ulaştırma Hizmetleri Düzenleme Genel Müdürlüğü'nce; dengeli, bütünleşik, çevreyle dost ve sürdürülebilir...

İSTANBUL, (DHA) - Omsan Logistics, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Ulaştırma Hizmetleri Düzenleme Genel Müdürlüğü'nce; dengeli, bütünleşik, çevreyle dost ve sürdürülebilir yük taşımacılığının desteklenmesi amacı ile hazırlanan "Kombine Taşımacılık Yönetmeliği" kapsamında "Yeşil Lojistik Belgesi" almaya hak kazandı.

Avrupa Birliği emisyon standartlarına uyum kapsamında kara yolu taşımacılığında kullanmak üzere "Euro 6" egzoz emisyon standartlarına uygun motorlu araç satın alan OYAK Grup şirketlerinden Omsan Logistics, 2023'te de filosunu yeni "Euro 6" motorlu araçlarla büyütmeye devam edecek.

Firmanın Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'nın ulusal demir yolu hatlarında işletmecilik yapmaya imkân tanıyan "Demiryolu Emniyet Yönetim Sistemi" (DEYS) belgesinin süresi de 2022'de 5 yıl uzatıldı.

2021'den bu yana bertaraf ettiği atık yağ miktarı ile 12,5 milyar ton suyun kirlenmesini önleyen Omsan Logistics, doğum günlerinde her çalışanı adına fidan dikme uygulamasına da devam ediyor. Uygulama kapsamında 2020'den bugüne kadar 5 bin 345 adet fidan dikildi. Fidanlar 90 bin metrekarelik orman alanının sağlayacağı 128 bin 280 ton karbon tasarrufuna, eş miktarda tasarruf sağladı.

10 BİN 488 TON KARBON SALIMI TASARRUFU HEDEFLİYOR

Şirket, Eylül 2022'de, Avrupa'nın güçlü taşımacılık firmalarından Metrans ile başlattığı ithalat- ihracat amaçlı tren seferleri ile 2022- 2023 arasında, 1 milyon 500 metrekarelik alanda 455 bin 995 adet ağacın verdiği oksijene eş değer, 10 bin 488 ton karbon salımı tasarrufu hedefliyor.

Öte yandan Omsan Logistics'in genel merkez binası, Pelitli, Anadolu ve Tuzla depolarıyla Bursa bakım sahası Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı onaylı "Sıfır Atık Sertifikası'na sahip. Ayrıca genel merkez, Tuzla deposu ve Bursa park sahalarında "ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi" de bulunuyor. Şirketin depo ve ev taşımacılığında kullanmak için satın aldığı ambalajların yarısından fazlası yeşil ambalaj çalışmaları kapsamında, FSC (Orman Yönetim Sistemi) belgesine sahip.

Kaynak: Demirören Haber Ajansı