Rekabet Kurumu'ndan mobil ekosistem sektör incelemesi

Rekabet Kurumu'ndan mobil ekosistem sektör incelemesi

REKABET Kurumu'nca, cep telefonu, kulaklık, akıllı saat/bileklik gibi akıllı cihazların oluşturduğu mobil ekosistemlere yönelik sektör incelemesi başlatıldı.

ANKARA, (DHA)- REKABET Kurumu'nca, cep telefonu, kulaklık, akıllı saat/bileklik gibi akıllı cihazların oluşturduğu mobil ekosistemlere yönelik sektör incelemesi başlatıldı.

Rekabet Kurumu'ndan yapılan yazılı açıklamada, "Günümüzde internete erişimde ilk akla gelen mobil akıllı cihazlar; geniş ürün, içerik ve hizmet yelpazesine hızlı ve kolay erişim sağlayarak insan yaşamında temel bir rol oynamaktadır. Bu nedenle mobil akıllı cihazların ana unsur olarak yer aldığı mobil ekosistemdeki işleyiş, tüketici refahı üzerinde doğrudan etkilere sahip olabilmektedir. Bu farkındalıkla sektöre rekabet hukuku perspektifinden bakıldığında mobil ekosistemi oluşturan işletim sistemleri, uygulamalar, uygulama mağazaları ve benzeri her bir bileşenin birbiriyle yakın ilişkili olmasının rekabetçi endişeler doğurabileceği görülmektedir. Büyük veri avantajına ve ağ etkilerine bağlı olarak pazar gücüne sahip olan oyuncuların mobil ekosistemlerde birçok alt pazarda eş zamanlı faaliyet göstermesi, sektöre ilişkin endişeyi daha da beslemektedir. Söz konusu işleyiş, rakip ürünler/hizmetler açısından dışlayıcı etkilerle karşılaşma, tüketici tercihlerinin sınırlanması ve inovasyon rekabetinin olumsuz etkilenmesi gibi riskleri doğurabilecektir" denildi.

REKABET HUKUKU İÇİN ADIM OLACAK

Mobil ekosistemlerin yol açtığı (muhtemel) rekabetçi ve rekabet karşıtı etkilerin anlaşılmasının önemine işaret edilerek, "Yukarıda yer verilen çerçeve dahilinde, mobil ekosistemlerin yol açtığı (muhtemel) rekabetçi ve rekabet karşıtı etkilerin anlaşılması ve bunlara dayanılarak etkin politikaların kurgulanması, dijital ekonomide rekabetçi bir piyasa ortamının oluşması adına önemli bir adım teşkil etmektedir. Mobil ekosistemler sektör incelemesi bu adıma öncülük etmek amacıyla başlatılmıştır. Azami katılım ve veri derinliğinin sağlanması bakımından mobil ekosistemler sektör incelemesinde, hizmet sağlayıcıların yanı sıra hizmetin kullanıcısı olan uygulama geliştiricilerin, nihai tüketicilerin ve cihaz üreticilerinin bilgilerine başvurulması hedeflenmektedir. Bu verilerle sektörün rekabetçilik odağında kapsamlı bir fotoğrafının ortaya konulması; etkin ve rekabetçi bir işleyişi teminen rekabet hukuku ve düzenleme alanlarında atılması gereken adımların belirlenmesi amaçlanmaktadır" ifadelerine yer verildi. (DHA)

Kaynak: Demirören Haber Ajansı