Türkiye ile Çekya arasında taşımacılık alanında anlaşma sağlandı

Türkiye ile Çekya arasında taşımacılık alanında anlaşma sağlandı

Türkiye ile Çekya arasındaki; Çek taşımacılar için üçüncü ülke, Türk taşımacılar için ise transit taşımaların serbestleştirilmesi konusunda...

İSTANBUL, (DHA) - Türkiye ile Çekya arasındaki; Çek taşımacılar için üçüncü ülke, Türk taşımacılar için ise transit taşımaların serbestleştirilmesi konusunda anlaşma sağlandı. KUKK toplantısında alınan bu kararın AB ihracatına katkı sağlayacağı düşünülüyor.

Türkiye ile Çekya arasındaki taşımacılık konusu çözüme kavuştu. İstanbul'da gerçekleştirilen Türkiye-Çekya Kara Ulaştırması Karma Komisyon (KUKK) Toplantısı'nda önemli kararlar alındı.

Prag Büyükelçisi Egemen Bağış karar için, "Türkiye ile Çekya arasındaki önemli konulardan biri daha çözüme kavuştu. İstanbul'da düzenlenen Türkiye-Çekya Kara Ulaştırması Karma Komisyon Toplantısı neticesinde, bu yılın ikinci yarısında Çek taşımacılar için üçüncü ülke, Türk taşımacılar için transit taşımaların serbestleştirilmesi üzerinde mutabakata varıldı. Avrupa Birliğine ihracatımıza olumlu katkı sağlayacak bu kararın tüm nakliyecilerimize ve ihracatçılarımıza hayırlı olmasını diliyoruz" ifadelerini kullandı.

ALINAN KARARLAR

Toplantıda alınan kararlar şu şekilde oldu:

1 Temmuz 2023- 1 Ocak 2024 arasında geçerli olmak üzere:

Türkiye için transit geçişlerin serbestleştirilmesine,

Çekya için üçüncü ülke taşımalarının serbestleştirilmesine,

2023 yılında temmuz ayına kadar kullanılmayan geçiş belgelerinin 2024 yılı geçiş belgelerine eklenmesine,

Haziran ayı sonrasında Türkiye'de Çek ve Türk taşımacılık şirketleri arasında B2B görüşmelerin ayarlanmasına,

Bir sonraki KUKK toplantısının 2024 yılının ocak ayında yine Türkiye'de gerçekleştirilmesine karar verilmiştir.

Ocak ayında gerçekleştirilecek KUKK toplantısında 6 aylık belge kullanım durumu gözetilerek yeni belge sayılarının belirleneceği konusunda anlaşma sağlanmıştır."

Kaynak: Demirören Haber Ajansı