Yeşil Enerji Projeleri için EBRD’den Enerjisa Üretim’e 110 milyon dolarlık kredi

Yeşil Enerji Projeleri için EBRD’den Enerjisa Üretim’e 110 milyon dolarlık kredi

Elektrik üretim şirketi Enerjisa Üretim, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası'ndan (EBRD) yedi yıl vadeli 110 milyon dolarlık kredi aldığını duyurdu.

İSTANBUL, (DHA) - Elektrik üretim şirketi Enerjisa Üretim, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası'ndan (EBRD) yedi yıl vadeli 110 milyon dolarlık kredi aldığını duyurdu. Kredi, rüzgâr enerjisi projeleri ve faal bir rüzgar santralinin satın alınması için kullanılacak.

Sabancı Holding ile E.ON iştiraki olan Enerjisa Üretim, kurulu gücünü 51,6 MW artıracak yeni, tamamen yenilenebilir enerji yatırımını ve 55 MW büyüklüğünde operasyonel rüzgar enerjisi santrali satın alımını finanse etmek üzere EBRD'den yedi yıl vadeli 110 milyon dolarlık kredi kullanacağını açıkladı. Yatırımlar sonucunda yıllık olarak yaklaşık 52 bin 000 ton CO2 emisyonu engellemeyi hedefleyen şirket, bölgelerdeki sosyal ve ekonomik kalkınmaya da katkı sağlayacak.

PARSHAD: BU ETKİN ORTAKLIĞI GELİŞTİRMEKTEN MEMNUNİYET DUYUYORUZ

EBRD Sürdürülebilir Altyapı Genel Müdürü Nandita Parshad, Türkiye'nin yeşil geleceği için yenilenebilir enerjinin önemini vurgulayarak, "Banka'nın Enerjisa Üretim ile ilişkisi, on yıldan uzun bir süre önce, Türkiye'nin en büyük rüzgâr santrali olan Balıkesir Rüzgar Santrali'nin finansmanı ile başladı. O günden beri Enerjisa Üretim büyümeye devam etti ve Avrupa ölçeğinde de en önemli ve dijitalleşmede öncü elektrik üreticilerinden biri haline geldi. Şirketin yenilenebilir enerji portföyüne yönelik iddialı genişleme planlarını destekleyerek bu etkin ortaklığı geliştirmekten memnuniyet duyuyoruz. Ülke ekonomisinde karbon salınımını azaltmak ve yeşil hedeflere ivme kazandırmak için Türkiye'nin yenilenebilir enerji potansiyelini kullanmak zorundayız. Bu projeyi finanse ederek, Türkiye'nin elektrik üretiminden kaynaklanan yıllık 52.000 tondan fazla karbon emisyonunun önüne geçeceğiz ve bu, ülkenin net sıfır hedeflerine ulaşması yolunda önemli bir adım olacak" dedi.

YAYCIOĞLU: KADINLAR VE GENÇLERE YENİ FIRSATLAR SUNACAĞIZ

Enerjisa Üretim CFO'su Mert Yaycıoğlu, "Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası'ndan aldığımız kredi ile hedeflerimize bir adım daha yaklaşıyoruz. Bu projeler ile sadece yeşil enerji üretiminde değil aynı zamanda kadınlar ve gençler için fırsat yaratabilecek konulara odaklanıyoruz. Böylesi büyük bir kredi sözleşmesinin imzalanmasına katkı sağlayan Enerjisa Üretim ve EBRD ekiplerimize teşekkür ediyorum" diye konuştu.

Kaynak: Demirören Haber Ajansı