Canan Karatay Uyardı! Sürekli tükettiğimiz  o besin kansızlığa yol açmakta

Canan Karatay Uyardı! Sürekli tükettiğimiz o besin kansızlığa yol açmakta

Canan Karatay çay hakkında tüm ezberleri alt üst eden bir açıklama yaptı ve çay konusunda uyardı..İşte Canan Karatay tarafından çay hakkında yapılan o açıklamanın detayları!

Yemek sonrası veya kahvaltı sırasında mutlaka çay içeriz. Sabah kahvaltılarımızda mutlaka çay bulunur. Çay hayatımız olmuş gibi bir şey. Bir misafirimiz geldiğinde veya misafirliğe gittiğimizde mutlaka çay ikram ederiz.

FAYDALARI OLDUĞU KADAR ZARARI DA VAR

Çayın faydaları çok fazladır. Şekersiz tüketilen çayın kalp sağlığı için faydalı olduğu ortaya çıkarılmıştır. Ayrıca çay bağırsak sağlığını da iyileştirmektedir. Şekersiz içilen çayın kan şekeri seviyesini de düşürdüğü biliniyor. Odaklanmayı da artıran bir içecek olan çay birden çok faydası olan bir içecektir.

Ancak çayın bilinmeyen zararları da var.

Yapılan araştırmalarda bunu doğruluyor. Uzmanlara göre gereğinden fazla çay tüketmek mide bulantısı, baş ağrısı ve sinir bozukluğuna yol açıyor. Aşırı çay tüketimi kalpte çarpıntı ve elde titreme sorunlarına da yol açıyor. En büyük mesele ise kansızlık ve demir eksikliğine yol açması.

Üstelik bu soruna yol açtığını tüm uzmanlar söylediği gibi sağlıklı beslenme konusundaki açıklamalarıyla dikkat çeken doktorlarımızdan biri olan Prof. Dr. Canan Karatay'da söylüyor.

Cumhuriyet'te yer alan habere göre; Prof. Dr. Canan Karatay çay tüketenleri uyardı. Sağlıklı yeme içme konusunda kamuoyuyla paylaştığı görüşleri nedeniyle sık sık gündem olan Prof. Dr. Canan Karatay, Habertürk’ten Hülya Hökenek'in sorularını yanıtladı.

Canan Karatay burada çayla ilgili yapmış olduğu açıklamada ''Çay yeni çıkmış bir alışkanlıktır. Geçmişte böyle bir şey yoktu. Seneler önce kahve içilirdi. Ben çaya karşı değilim. Ama yemek yedikten sonra hemen içilmemelidir. 4 saat sonra içilmelidir. Hemen içilmeli kronik kansızlık sebebidir. Demir eksikliğine yol açar'' ifadelerine yer verdi

UZMANLAR KARATAY'I DOĞRULUYOR

Öte yandan Canan Karatay'ın bu uyarısını uzmanlarda doğruyor. Hürriyet gazetesinde yayınlanan bir haberde de yemekten sonra çay içilmemesi konusunda uzman görüşlerine yer verildi

Yemekten sonra içilen çayın besinlerden alınan demirin emilimini azalttığına dikkat çekildi. Yemeklerin hemen üzerine içilen çaydan vazgeçilmesi gerektiğinin de altı çizilerek uyarıldı.

Canan Karatay'ın bu açıklamalarını sizlerde arkadaşlarınızla paylaşmalısınız.