Canan Karatay'da uyarmıştı! Karaciğeri iflas ettiren içecek

Canan Karatay'da uyarmıştı! Karaciğeri iflas ettiren içecek

Karaciğerinizi korumak için uzak durmanız gereken içecek. Daha önce Canan Karatay'da uyarmıştı

Son dönemde hepatit vakalarında giderek artış yaşanıyor. Haliyle Karaciğer sağlığı da büyük önem taşımaya başladı. Daha önce Canan Karatay, enerji içecekleri konusunda uyarmış ve gençlerin kesinlikle tüketmemesi gerektiğini dile getirmişti.

BBC Türkçe'de yayınlanan bir haberde de; Canan Karatay'ı doğrulayan bir araştırmanın ayrıntılarına yer verildi. Söz konusu araştırmada karaciğere hasar veren enerji içeceklerinin vücut üzerinde yol açmış olduğu yıkımdan bahsedildi. Çocuklarınızı işte enerji içeceklerinden tutmanız konusunda bilmeniz gereken o çok önemli uyarılar.

ENERJİ İÇECEKLERİYLE İLGİLİ EZBER BOZAN ARAŞTIRMA YAYINLANDI

ABD'nin Florida eyaletinde yaşayan 50 yaşındaki inşaat işçisi halsizlik, iştahsızlık, karında ağrı ve şişlik, bulantı ve kusma, idrarda koyuluk şikayetleriyle sağlık ekiplerine başvurdu.

Hastayı muayene eden Florida Üniversitesi sağlık ekibi kronik hepatit C tespit etti.

Testler sonucunda transaminaz denilen karaciğer enzimlerinde artış görüldü.

Karaciğer biyopsisi sonucunda da hastaya ağır akut hepatit teşhisi konuldu.

'Enerji içecekleri sağlığa zararlı'

Enerji içecekleri kalbe zararlı mı?

'Enerji içecekleri uyuşturucu kullanımını özendirebilir'

Doktorlar hastalığın sebeplerini araştırırken sigara, alkol, uyuşturucu kullanımı ve beslenme ile ilgili sorular sordular.

Hastanın söylediği tek bir şey normalin dışındaydı.

Son üç hafta boyunca, her iş gününde dörder, beşer kutu enerji içeceği tüketmişti.

Enerji içeceği kullanımını bırakan hastada belirtilerin de kaybolduğu gözlendi.

Dr Jennifer Harb'ın liderliğindeki araştırmacılar, enerji içeceği tüketiminin hızla arttığını ve tüketicilerin bu içeceklerin içeriği ve potansiyel riskleri hakkında bilinçlendirilmesi gerektiğini söyledi.

'Herhangi bir besin değeri yok'


İngiliz Karaciğer Vakfı Genel Müdürü Andrew Langford ise enerji içeceklerinin herhangi bir besin değerinin olmadığını söyledi.

Langford bu içeceklerin çok fazla tüketilmesinin karaciğerin işlevini yitirmesine ve ciddi problemlere sebep olabileceğini de vurguladı.

Andrew Langford "Bol su içmek, sınırlı alkol tüketimi ve düzenli egzersizi içeren bir diyet sağlıklı bir karaciğere sahip olmanıza yardımcı olabilir." dedi.

Canan Karatay'da yaptığı her açıklamada enerji içecekleri konusunda uyarıyor ve gençlerin bu tür içeceklerden uzak durması gerektiğinin altını çiziyordu. BBC Türkçe'de de yayınlanan bu haber Canan Karatay'ın bir kez daha haklı olduğunu ortaya çıkarıyor. Bu tür içecekler enerji vermekten çok karaciğere hasar veriyorlar.