Havucun mucizevi faydaları

Havucun mucizevi faydaları

Türkiye’de sıklıkla tüketilen sebzelerden birisi de havuçtur. En sağlıklı bitkiler arasında yer alan havuç, bünyesinde barındırdığı eşsiz mineraller ve vitaminlerle avantaj sağlamaktadır. İşte mucizevi havucun tüm faydaları

Havuç, lezzetinin yanı sıra sağlığımız için de olmazsa olmazlardandır. Eşsiz özellikleri bünyesinde barındırmasıyla insan sağlığına oldukça faydalıdır. Günümüzde de birçok kişi günlük hayatında havuç tüketmektedir. Peki, havucun faydaları nelerdir?

Bünyesinde barındırdığı A, C, K vitaminleri, pantotenik asit, potasyum, folik asit, demir, bakır, magnezyum sayesinde havucun vücuda son derece önemli faydaları vardır. Havuç kuvvet verir, vücuttan kaybolan mineralleri yerine koyar, gözlere iyi gelir, kansızlığa karşı iyi gelir, hemoglobin ve eritrositleri çoğal­tır. Cildin asit oranını dengeleyen havuç sayesinde vücut tazelenir, yenilenir ve güzel bir görünüm kazanır. Gaz söktürücü, idrar arttırıcı etkilerinin yanı sıra bağırsağın dostu olması da havuç faydaları arasındadır. Yani hem bağırsaklara yumuşaklık verir ve hem de mide ve bağırsaklara karşı yararlıdır. Yüksek lif içeriği nedeniyle kabızlık sorununa çözüm sağlar. Öksürüğe iyi gelmesi, balgam söktürmesi, astım, bronşit gibi rahatsızlıkları önlemesi ve halsizliği gidermesi de faydaları arasında sayılabilir. Düşük tansiyon sorununa karşı da bu şifalı bitki tüketilmelidir. İşte havucun vücuda faydaları…

Havucun faydaları neler?

- Mide ülserine karşı koruyucudur.

- Vücuttaki asit alkali dengesini korur.

- Alkali elementler içerdiği için kanı temizler.

- Ağızda bulunan bakterileri temizler. Diş sağlığı için önemlidir.

- Tansiyonu dengeler. Bunu yüksek potasyum bulundurma özelliği ile yapar.

- Kötü kolesterolü düşürür, iyi kolesterolü yükseltir.

- Havucu düzenli olarak tüketildiğinde felç riskini azaltır.

- Havuçtaki kompleks karbonhidratlar vücuda enerji verir.

- Anne sütünü arttırır.

- Görme bozukluklari, bas dönmesi, düsük tansiyon, bitkinlik gibi rahatsizliklari iyilestirir.

Bronşları açar, kuru öksürüğü keser ve bağırsakları yumusatır.

- Anne sütünü arttırır.

- Her gün yenen bir havuç da akciğer kanseri tehlikesini yarıya indiriyor.

- Yüz ve boyun kırışıklıklarını giderir.

Gözlere faydalıdır: Havuçta bulunan A vitamini gözler için gereklidir. Yaşlanma ile ileri gelen hastalıklar havuç tüketerek önlenebilir. Göz hastalığı katarakta yakalanma riski azalır.

Kanserden korur: Havuca turuncu rengini veren pigmenttir. A vitamini bakımından en iyi gıdadır. Beta karoten kalp hastalıklarından tutun da kanser hastalıklarına kadar her konuda koruyucu özelliğe sahiptir. Antioksidan ve beta karoten prostat kanseri, akciğer kanseri ve kolon kanseri riskinden vücudu korumaktadır.

Lösemi: 2011 yılında bu konuda ciddi bir çalışma yapılmıştır. Bu çalışmaya göre, havuç suyunda bulunan bioaktif kimyasallar, miyeloid ve lenfoid lösemide kansere yol açan hücrelerin büyümesini engelliyor. Ayrıca havucun mesane kanserine karşı da koruyucu etkisi olduğu belirtilmektedir.

Beyni korur: Sinir hücreleri üzerinde artı etki oluşturan havuç beyin sağlığının olumlu etkilenmesine yardımcı oluyor. Yaşlanma, darbe ve hasar sonrası beyin hücreleri zarar görür. Havuç tüketerek hücrelerin onarılmasına destek verebilirsiniz.

Bağırsakları çalıştırır: Lif açısından bonkör olan havuç sindirimin etkili çalışmasını sağlayarak bağırsakları hareketlendiriyor. Havucun mide ve bağırsaklardaki parazitleri temizlemesi ve antioksidan etkisi olması ile de bolca tüketilmelidir.