Hazır yoğurt tüketirken tehlikeye dikkat! İlk kez ortaya çıkan gerçek

Hazır yoğurt tüketirken tehlikeye dikkat! İlk kez ortaya çıkan gerçek

Yoğurt tüketirken dikkat etmeniz gereken uyarı! Hazır yoğurtlarla ilgili önemli uyarı.. Hazır yoğurtla ilgili kimsenin dikkat etmediği bir gerçek ortaya çıktı!

Yoğurt en faydalı besinlerden biri. Ancak evde yapılan yoğurtların faydalı olduğu belirtiliyor. Marketlerde satılan yoğurtların tehlikesine dikkat çekiliyor. Uzmanların bu konuyla ilgili çok önemli uyarıları var. Hazır yoğurtların çoğunun bozulmadığına yönelik iddiaların ardı arkası kesilmiyordu. Güvenilir olmayan markaların zararlı olabileceğine yönelik iddialar devam ederken yayınlanan bir haber ise tüm ezberleri alt üst etti.

Haber7'de yer alan habere göre; Hazır yoğurtlarla ilgili önemli bir uyarı var. Dr. Yavuz Dizdar, endüstriyel yoğurdun yoğurt olmadığını ve son dönemde artan kanser vakalarında bunun etkisinin ilk sırada olduğunu söyledi.

GÜVENİLİR MARKALARI TERCİH EDİN


Merdiven altı üretilen yoğurtlar yerine en azından hazır yoğurtları tercih edecekseniz güvenilir markaları tercih edin.

EVDE KENDİNİZ DE YAPABİLİRSİNİZ

Veya yoğurt gibi faydalı bir besinin tüm faydalarından yararlanmak istiyorsanız yapmanız gereken aslında çok basittir. Yoğurdu evde yapmak. Evde kolay bir şekilde sizde yoğurt yapabilirsiniz. Üstelik yapacağınız yoğurt taş gibi olacaktır. Bunun için sadece bir kaç püf noktaya dikkat etmeniz gerekiyor. Evde yoğurt yaparken dikkat etmeniz gereken her şeyi sizlerle paylaşacağız. Vereceğimiz bu tarifle artık marketten yoğurt almak zorunda kalmayacak ve kendi yoğurdunuzu evde yapabileceksiniz.

Hürriyet'te yayınlanan bir içerikte ev yoğurdunun tarifi ve malzemeleri paylaşıldı. Ölçülere göre hareket ederseniz organik yoğurdu sizde evde yapabileceksiniz.

İşte yoğurt yapımıyla ilgili bilmeniz gereken her şey!

1.Kullanacağınız süt için paketlenmemiş alternatiflerden birini tercih edin

Yoğurdunuz için ham madde olarak kullanabileceğiniz, içinde koruyucu katkı maddeleri bulunmayan açık süt ya da günlük süt gibi seçenekler bulunmaktadır. Sütün daha doğal olması ve kıvamının daha iyi tutturulabilmesi için bu üç seçenekten birini kullanabilirsiniz.

2.Sütünüzü güzelce kaynatın

Aldığınız sütü tercihen çelik bir tencerede taşma noktasına gelinceye kadar aralarda karıştırarak kaynatın. Süt taşacak gibi olunca ocağın altını iyice kısarak yaklaşık 15 dakika daha kaynamasını sağlayın.

3.Sütün mayalanma sıcaklığına gelmesini bekleyin

Yoğurdun ideal mayalanma sıcaklığı 45 derece civarındadır. Eğer termometreniz yoksa serçe parmağınızı süre batırınca yaklaşık 7 saniye yanmadan sütün içinde tutabiliyor olmanız gerekir. Sütün daha sıcak olması halinde yoğurt ekşirken, daha soğuk olduğunda ise yoğurt tutmayabilir.


4. Mayanızı hazırlayın

Yoğurt mayası olarak yine yoğurt kullanılır. Eğer ilk kez yoğurt yapacaksanız çevrenizde yoğurt mayalayan birinden bir miktar yoğurt isteyerek bunu maya olarak kullanabilirsiniz. Eğer öyle bir ihtimaliniz yoksa katkı maddesi içermeyen organik yoğurtlardan tercih edebilirsiniz. 1 litre süt için 1 tatlı kaşığı kadar yoğurt koymanız yeterli olacaktır. Kaseye koyduğunuz yoğurdun üstüne bir miktar süt ekleyerek iyice karıştırın.

5. Kasede hazırladığınız mayayı süte ekleyin

Tenceredeki ya da kaplara bölünmüş sütün üstüne kasede hazırlamış olduğunuz mayayı ekleyin. Her yere dağılması için sütü güzelce karıştırın.

6. Mayalanmanın sağlanabilmesi için doğru ortamı oluşturun

Sütü mayaladığınız kapları bezlerle sararak sütün daha yavaş soğumasını sağlamanız gerek. Kapları bezle sarmak yerine önceden 50 derecede ısıtılıp biraz soğutulmuş fırına da koyabilirsiniz. Kapların ağzının açık olması yoğurdun daha az sulanması açısından tercih edilmektedir. Doğru ortamı sağladıktan sonra kapların sabit durup hareket ettirilmediğinden emin olun.


7.Yoğurdun kıvamını kontrol edin

Ortalama olarak 4 saat sonra yoğurdunuzun kıvamını kontrol edin. Kıvamını yeterli buluyorsanız yoğurdu buzdolabına kaldırıp 24 saat sonra tüketmeye başlayabilirsiniz.

İşte evde yoğurt yapmak bu kadar kolaydır! Yapmanız gereken her şey tarife göre hareket etmektir.. Dilerseniz aşağıdan da Saniye annenin yoğurt tarifini izleyebilirsiniz. Saniye anne yapmış olduğu yemeklerle gerçekten de kendine hayran bırakıyor! Saniye annemiz bakın yoğurdu nasıl yapıyor