İhmale gelmez! Böbrekleri tüketen en tehlikeli besinmiş

İhmale gelmez! Böbrekleri tüketen en tehlikeli besinmiş

Böbreklere zarar veren alışkanlıklar sıralanırken böbrekleri tüketen besine de yer verildi. İşte böbrek sağlığı için vazgeçmeniz gereken alışkanlıklar

Böbrek sağlığı için bazı besinlerden ve alışkanlıklardan uzak durmak gerekiyor. Böbrek sağlığı çok büyük önem taşımaktadır. Eğer böbrekler düzgün çalışmazsa vücudun dört bir yanında hasar oluşmaya başlıyor.

Böbrekler düzgün çalışmadığında özellikle erken yaşlanma baş gösteriyor. Beyin etkileniyor. Bağırsak sistemi hasar görüyor. Sindirim sisteminde oluşan hasar tüm vücudu etkiliyor.

Böbrek sağlığı yerinde olmadığı zaman kullanılan ilaçların bile bir etkisi faydası olmuyor.

Cilt kuruyor ve giderek vücut tüm işlevlerini kaybetmeye başlıyor. Böbrek yetmezliği aslında çok ciddi bir problemdir. Bu yüzden dikkatli olmakta fayda vardır.

Böbrek sağlığımızı korumak için terk etmemiz gereken ve tüketirken dikkatli olmamız gereken bazı besinler var.

Avrasya Hospital tarafından paylaşılan bilgilerde böbrek sağlığımıza zarar veren beş tehlikeli alışkanlıktan söz edildi. Bu alışkanlıklara karşın dikkatli olmakta fayda var. İşte böbrek sağlığı için bilmeniz gereken çok önemli bilgiler. Unutmayın böbrek sağlığı hayati önem taşımaktadır.

1. YETERLİ MİKTARDA SU TÜKETMEYE DİKKAT EDİN!

Böbrekler için en önemli besin kaynağı sudur. Yeteri kadar alınmadığında ise böbrek fonksiyonlarında bozulmalar meydana gelir. Gün içerisinde yeterince su içilmediği takdirde toksinler ve diğer atık maddeler vücutta birikmeye başlar. Oysa atık maddeleri ve toksinleri arıtabilmeleri için böbreklerin günde en az 2 litre suya ihtiyacı vardır.

2. İDRAR TUTMA ALIŞKANLIĞINA SON VERİN

Gün içinde tuvalete gitmemek için onlarca bahane buluyoruz. Ancak tuvaletimiz geldiğinde ertelediğimiz her durum, böbreklerimize bir kötülük olarak dönüyor. İdrar kesesi uzun bir süre idrar ile dolduğunda, idrar yollarında hipertrofi, hidronefroz gibi komplikasyonlar ya da ortaya çıkması kolayca önlenebilecek diğer hastalıklar oluşabilir. Ayrıca uzun süre idrar tut böbrek taşından böbrek yetmezliğine dek pek çok böbrek sorununa yol açabiliyor.

3. TUZ BÜYÜK HASAR BIRAKIYOR

Sürekli olarak fazla tuzlu yemek tüketimi böbrek sorunlarının yanı sıra diğer sağlık sorunlarına da neden oluyor. Çünkü tuz alımı yüksek olduğunda, böbreklerin aşırı tuz salgılanması nedeniyle daha fazla çalışması gerekiyor. Bu da böbreklerde su tutulmasına ve böbreklerin işleyişinin bozulmasına yol açıyor. Bu durum ise birçok böbrek rahatsızlığını beraberinde getiriyor.

4. TÜTÜN VE ALKOL TÜKETİMİNE DİKKAT!

Alkol böbreklere ve karaciğere karşı olumsuz olan kimyasallar ve toksinler barındırır. Haliyle çok fazla tüketildiğinde böbreklerin iflas etmesi kaçınılmaz bir gerçeğe dönüşür. Sigara da aynı şekilde böbreklerin en önemli düşmanı arasında yer alıyor. Böbrek yetmezliğine kadar götürecek ağır toksinler içeren sigara tüketimi hem kısa hem uzun vadede çok zararlıdır. Özellikle de hipertansiyon veya diyabet hastasıysanız, bu maddelerden kesinlikle uzak durması gerekir.

5. BESLENME ALIŞKANLIKLARINIZI GÖZDEN GEÇİRİN

Beslenmenin vücudumuzdaki organların sağlıklı işleyişi kadar ne kadar önemli olduğunu söylemeye bile gerek yok. Ancak bu konuda bilgi sahibi olsak d farkındalık sahibi olmadığımız aşikar. Çünkü her ne kadar zararlı olduğunu bilsek de yemek alışkanlarımızdan vazgeçmek konusunda aynı istikrarı gösteremiyoruz. Ancak sağlıklı böbrekler için uymamız gereken birkaç kural var. Öncelikle kahve ve çay tüketimini sınırlandırın. Çünkü kafein kan dolaşımını arttırır ve böbreklere çok fazla ağırlık bindirir.

Kırmızı et başta olmak üzere çok fazla hayvansal protein tüketmek böbreklerin yükünü artırır. Beslenmenizde protein ne kadar artarsa böbrekler de o kadar çok çalışmak zorunda kalır ve zamanla yorulabilir. Aynı zamanda içinde yüksek miktarda şeker ihtiva eden gazlı içeceklerde oldukça zararlıdır ve bu içecekler, uzun vadede kronik böbrek yetmezliğine ve böbrek taşı oluşumuna yol açar.

Böbrek sağlığınız için bu uyarılara mutlaka kulak verin ve dostlarınızı mutlaka bilgilendirin.

Kaynak: avrasyahospital.com.tr