Kahve yada çay yanına ne yapacağını bilemeyenlere ev yapımı lokum tarifi! Üstelik tatlıcılardaki gibi

Kahve yada çay yanına ne yapacağını bilemeyenlere ev yapımı lokum tarifi! Üstelik tatlıcılardaki gibi

Lokum Osmanlı mutfağından günümüze Türk mutfağının sevilen lezzetlerindendir! Çay veya kahve yanına lokum çok iyi gitmektedir! Peki evde lokum nasıl yapılır? Hiç merak etmeyin tüm aşçılık sırlarıyla lokum tarifini sizlerle paylaşacağız!

Lokum Türk mutfağının geleneksel lezzetlerinden biridir. Bir misafir geldiğinde yüz yıllardır yapılan Türk kahvesinin yanında mutlaka lokum ikram edilir. Bu gelenek Osmanlı döneminde başlamıştır. Sonrasında balkan mutfağında da bu gelenek devam etmiştir.

Lokum, Türk kahvesinin olmazsa olmazlarından biridir. Lokumu sadece kahve yanında değil çay yanında da tüketmek mümkündür.

Eskiden tüm çarşı ve pazarlarda lokum satılırdı. Şimdilik sadece lokumcularda, aktarlarda yada marketlerde satılıyor. Ancak eski lokumların tadı neredeyse yok denilebilir. Bir iş sektöre dönüştüğü zaman ister istemez lezzeti de biraz kaçabiliyor. Bugün sizlere eskilerin lezzet sırrıyla lokum yapmanın tarifini vereceğiz.

Sağlık Haberciniz tarafından derlenen bir tarifte lokum yapmanın tüm incelikleri paylaşıldı. Sizlerde evinizde lezzetli lokumlar yapmayı düşünüyorsanız mutlaka bu tarife göre hareket ediniz! Hem lezzetli hem de pratik bir şekilde evinize çok uca lokum yapmayı öğrenmiş olacaksınız.

İşte lokum tarifiyle ilgili bilmeniz gereken her şey!

Mandalinalı lokum için gerekli malzemeleri sıralayalım:

  • 3 su bardağı taze sıkılmış mandalina suyu
  • 3 yemek kaşığı dolusu mısır nişastası
  • 1.5 su bardağı şeker
  • 1.5 su bardağı hindistan cevizi

Mandalinalı lokumun yapılışına geçelim:
Mandalinaları güzelce sıkıp süzün. Tencereye nişastayı, şekeri ve mandalina sularını ekleyip karıştırın. Orta ateşte sürekli karıştırarak muhallebi kıvamına gelene kadar pişirin.

İnce uzun bardakları soğuk su ile çalkalayıp muhallebiyi paylaştırın. Buzdolabında en az 2 saat bekletin. Soğumuş ve kalıp gibi olmuş mandalinaları bardaktan hindistan cevizi dolu bardağa çıkarın. Kolay çıkarmak için bardağın kenar kısmından elinizle bastırıp bardağı hava aldırın.

Her tarafını bolca hindistan cevizine bulayıp ince dilimler halinde kesin.

Deneyenlere şimdiden afiyet olsun.

Önemli Uyarı! Lokumlarınızı yaptıktan sonra bir cam kavanoz yada saklama kabı içerisinde saklamaya özen gösterin! Lokumlarınızın üzeri açık kalmasın. Üzerine toz yada kıl gibi şeyler geçebilir. Lokumunuzun hem lezzeti kaçar hem de lokumunuz sağlıksız olur.

Tarifin kaynağı: Hayatım Mutfak / Derleme: Sağlıkhaberciniz