Kemikleri çelik gibi yapan ve kemik ağrılarını ortadan kaldıran gıdalar

Kemikleri çelik gibi yapan ve kemik ağrılarını ortadan kaldıran gıdalar

Bazı besinlerin kemik ağrılarına iyi geldiği öğrenildi. İşte sizleri kemik ağrılarından kurtaracak sofranızda mutlaka bulunması gereken gıdalar

Kemik ağrısı oldukça ciddi bir sorundur. Altında yatan nedenler arasında kasılma, kireçlenme, aynı zamanda romatizma gibi sorunlar olabilir.

Bu yüzden şiddetli kemik ağrısı çekiyorsanız alanında uzman ortopedi doktoruna başvurmanızda fayda vardır.

Kemikler yaşlanınca doğal bir yaşamın sonucu olarak ağrımaya başlamaktadır. Kemik ağrılarından kurtulmak için çeşitli tedavi yöntemleri uygulanır. Bunlar arasında en yaygın olanı fizik tedavi, kaplıca, kremler ve kas gevşetici ilaçlardır.

Ancak doğal beslenerek kemik ağrılarından kurtulmak ya da ağrıları en aza indirmek mümkündür.

Eğer sizlerde şiddetli kemik ağrısı sorunu yaşıyorsanız sofranızda bazı besinlere yer vermenizde fayda bulunmaktadır.

Duvar'da yayınlanan bir haberde; Kemik ağrılarını ortadan kaldırmaya yarayan 8 besinden bahsedildi. İşte kemik ağrılarını ortadan kaldırmaya yarayan 8 süper besin

1- CHIA (ÇİYA) TOHUMU

Bol miktarda omega-3 yağı içeren Chia tohumu, yangıyı hafifletir. Son dönemin en 'moda' besinlerinden biri olan bu 'süper-tohum', hazmı yavaşlatarak daha uzun süre tok kalmanızı da sağlar; böylece şeker krizlerini azaltır.

2- DUTSU MEYVELER

Güçlü bir antioksidan olan antosiyanin maddesinden içeren dut, böğürtlen, çilek gibi meyveler yangıyı azaltır ve ağrıları hafifletir.

3- ANANAS

Ananas, vücudun enflamasyonu atmasını sağlayan bromelayin isimli bir enzimler bileşimini içeriyor. Artık Türkiye'de bazı marketlerde de dilimlenmiş halde satılıyor; kemik ağrılarını azaltmak için denemeye değer!

4- PANCAR

Pancar, antioksidan özelliği bulunan betalain isimli madde nedeniyle ağrılara çok yararlı. Betalain, kalbi de koruyor.

5- KIRMIZI LAHANA

Bolca antosiyanin içeren kırmızı lahana, aynı zamanda bir C vitamini deposu. Kırmızı lahana, kanser ve kalp hastalıklarına karşı da güçlü bir savaşçı.

6- YEŞİL, YEMYEŞİL SEBZELER

Pazı, lahana ve ıspanak gibi 'yeşil'lerden yüksek miktarda karetonoid ve flavonoid fışkırıyor! Bu iki antioksidan, iltihabı/yangıyı azaltmaya birebir. Aynı zamanda kas ve kemiklere yararlı olan, ağrıyı azaltan magnezyum açısından da çok zanginler.

7- TURUNCU SEBZELER

Havuç, balkabağı ve tatlı patates gibi turuncu sebzeler, karetonoid açısından son derece zengin. Beta-karoten gibi karetonoidler, bağışıklık sisteminin iyi çalışması için şart. Aynı zamanda yaşlanma karşıtı etkileri ve göze iyi gelmeleriyle biliniyorlar.

8- YAĞLI BALIKLAR

Somon, uskumru, sardalye, ançuez ve ringa gibi EPA ve DHA isimli omega-3 yağlarını içeren balıklar sadece kalp sağlığı için değil, yangıya karşı da birebir. Bu balıklar D vitamini açısından da zengin. D vitaminin, bağışıklık sisteminin dengelenmesini sağlayarak kronik yangıyla savaştığı biliniyor

Önemli hatırlatma: Eğer bir aydan fazladır vücudunuzun belirli bölgelerinde kemik ağrıları var ve bunlar aniden gelişmiş ağrılardan oluşuyorsa mutlaka vakit kaybetmeden bir doktora gidin. Unutmayın kemik ağrısı ciddi bir sorundur. Bu yüzden erken teşhis doğru tedavi açısından büyük önem taşımaktadır. Görmezden gelmek sağlığınız açısından olumsuz sonuçlara yol açabilir. Kemik ağrıları ciddi sorunlar olmakla birlikte aynı zamanda ileri yaştaki kişiler için tehlikeli bir sorundur.

Kaynak: Gazeteduvar.com.tr