Salatanıza asla eklememeniz gereken besinler! Zehre dönüştürüyor

Salatanıza asla eklememeniz gereken besinler! Zehre dönüştürüyor

Salata en faydalı besinlerden biri. Son dönemde de giderek popüler hale gelen salata tüketiminde bazı hususlara dikkat etmek gerekiyor!

Salata günümüzde çokça tüketilen atıştırmalıklardan biri olmaya başladı. Çoğu kişi ise diyet yaptığı için salatayı ana yemek yerine tüketiyor.

Salata tüketirken dikkatli olmakta fayda var. Salata sayesinde tüm gıdaları almak mümkün değildir. Vücudun ihtiyaç duyduğu çok sayıda vitamin yer almaktadır. Yani sadece salata ile beslenmek sağlıklı değildir.

Salata genel olarak sağlıklı bir besin olsa da salatayı zararlı hale getiren bazı besinler bulunmaktadır. Bu konuda uzmanların önemli uyarıları yer alıyor.

Ulusalpost tarafından paylaşılan özel bir içerikte salataya eklenmesi durumunda salatayı zararlı hale getiren bazı besinlerden söz edildi. Salataya kesinlikle eklenmemesi gereken besinler tek tek sıralandı. İşte salata hakkında herkesin bilmesi gereken o uyarılar!

Salata tüketimi son dönemde hızla artıyor. Çok sayıda kişi gün içerisinde bazı öğünlerinde salata tüketiyor. Genellikle öğlen ve akşam yemeklerinde de salata tüketenlerin sayısın fazladır. Ancak uzmanlara göre salata içerisine bazı besinleri koymak sakıncalıdır. Bu yüzden dikkat etmekte fayda bulunmaktadır. Eğer sizlerde salata tüketmeyi seviyorsanız vereceğimiz bilgilere dikkat etmelisiniz.

Sağlıklı beslenme denildiğinde hepinizin aklına ilk olarak salatalar geliyor. Diyet listelerinin vazgeçilmezi olan salatalar yeşillik ve mevsimine göre sebzeler ile hazırlanıp, zeytinyağı ile lezzetlendirilerek tüketime hazır ediliyor. Ancak salataların içerisine konulan bazı besinler sağlıksız olduğu için ya da çok fazla kalori içerdiğinden dolayı ne yazık ki uzmanlar tarafından pek tavsiye edilmiyor.

Bu nedenle salataların içerisine koyacağınız malzemelere dikkat edilmesi gerektiğinin altını çiziyoruz. Eğer sağlıksız besinleri salataya koymayı alışkanlık haline getirdiyseniz ya da bu besinlerle hazırlanmış salataları daha çok seviyorsanız o zaman sağlıklı olduğunu sandığınız bazı besinlerin hem kilo almanıza hem de bazı hastalıkların oluşumuna neden olduğunu da bilmeniz gerekir.

Hafif Sandığınız Zeytinyağı Kilo Almanıza Neden Olur

Hafif sandığınız zeytinyağı çok fazla kullanmanız durumunda kilo almanıza neden olacaktır. Bu nedenle salatanıza yağ ve tuz eklemeden sadece bol yeşillik salatalık domates, biber maydanoz ve benzeri malzemeler ile hazırlayıp, tüketmenizi tavsiye ederiz. Bir yemek kaşığından fazla zeytinyağı eklemeyiniz. Ayçiçek yağı fındık yağı, mısır yağı ve benzeri yağları kesinlikle kullanmayınız

Salataların Çoğu O Kadar Masum Değil

En az kullandığınız yağ türü kadar salataların içerisine koyduğunuz besinlere de dikkat etmenizi tavsiye ederiz. Genellikle diyet dönemindeysek ve hafif olması için ana yemek olarak tercih ettiğiniz salataların büyük bir bölümü ne yazık ki sanıldığı kadar masum olmuyor. Zayıflamak için tükettiğiniz salataların içerisine et, ton balığı, peynir, tavuk ve benzeri protein içeren besinler ile kuru meyveleri keten tohumu vs. karbonhidrat içeren gıdalar eklemelisiniz.

Aynı zamanda fındık, badem ceviz gibi kuruyemişler, zeytin gibi yağ içeren sosları salatanıza eklememeniz gerekir. Limon ya da sirke alternatifi olan nar eksisi gibi sos türleri glikoz şurubu içerdiğinden dolayı salatalarınızda tercih etmemenizi öneririz. Ana öğün olarak tercih edilen salatalar bol limon ya da sirkeli olmalı ve kesinlikle çeşitli soslar ve tuz içermeyen bol yeşillik içeren türde olmalıdır.

Kaynak: Ulusalpost.com

İlgili Haberler