Sağlık-Sen, deprem bölgesindeki sağlık çalışanlarının talep ve sorunlarını bakanlığa iletti

Sağlık-Sen, deprem bölgesindeki sağlık çalışanlarının talep ve sorunlarını bakanlığa iletti

SAĞLIK-Sen Genel Başkanı Semih Durmuş ile Genel Başkan Yardımcısı Yusuf Dural, deprem bölgesinde görev yapan sağlık çalışanlarının talep ve sorunlarına...

ANKARA, (DHA)- SAĞLIK-Sen Genel Başkanı Semih Durmuş ile Genel Başkan Yardımcısı Yusuf Dural, deprem bölgesinde görev yapan sağlık çalışanlarının talep ve sorunlarına yönelik çözüm önerilerini Sağlık Bakanlığı ile paylaştı.

Sağlık Bakanlığı Yönetim Hizmetleri Genel Müdürlüğü'ne yapılan yazılı başvuruda, afet bölgesi illerin kadrolarında görev yapan ve diğer illerden geçici görevli gelen sağlık çalışanlarının iş yükünün hafifletilmesi gerektiğine dikkat çekildi. Başvuruda, şu ifadelere yer verildi:

"Sağlık hizmetleri sunumunun afet bölgesinde daha iyi yürütülebilmesi için kadrosu afet bölgesi illerde olan sağlık çalışanları ile diğer illerden geçici görevlendirilen sağlık çalışanlarına destek olunmalıdır. Afet bölgesindeki depremzede sağlık çalışanlarının durumları göz önünde bulundurularak, Sağlık Bakanlığı Atama ve Yer Değişikliği Yönetmeliği'nin 21'inci maddesine istinaden yer değişikliği talepleri süratle karşılanmalıdır. Gerek bölgede görev yapan gerekse görevlendirmeyle bölgeye giden sağlık çalışanlarının barınma ve temel ihtiyaçlarının karşılanmasına öncelik verilmelidir. Afet bölgesi illerdeki koşullar dikkate alınarak ilave sağlık personeli istihdamı bir an önce yapılmalıdır. Afet bölgesindeki illerde görev yapan sağlık çalışanları ile afet sebebiyle bölgeye görevlendirilen sağlık çalışanlarının ek ödemeleri hususunda düzenlemeler yapılmalıdır. Hem depremzede hem de geçici görevlendirilen tüm sağlık çalışanlarının teşvik ve taban ek ödemeleri 6 ay boyunca artırımlı ödenmelidir. Afet bölgelerindeki depremzede aile hekimliği çalışanlarının ücretleri de 6 ay boyunca artırımlı ödenmelidir. Afet bölgelerinde görev yapan depremzede sağlık çalışanlarına ve ailelerine psikolojik destek verilmelidir."

Kaynak: Demirören Haber Ajansı