Yüz Yıkama Losyonu Nedir? Nasıl Kullanılır?

Yüz Yıkama Losyonu Nedir? Nasıl Kullanılır?

Pek çok kişi önemli bir sorunun cevabını bilmek ister, yüz yıkama losyonunun nasıl doğru kullanılacağıdır.

Yüz yıkama losyonunun cilde nüfuz eden pek çok faydası olduğundan, cilde yapışan kir ve yabancı maddelerden kurtulur, cildi önemli ölçüde nemlendirir ve gün boyu güzel bir görünüm ve berrak bir cilt için saflık ve tazelik verir. Her cilt tipinin kendi için uygun bir yüz yıkama losyonu vardır.

Yüz Yıkama Losyonu Nedir?

Yüz yıkama losyonu, ciltteki kir, toz ve kirleticilerden arınması için birçok sterilizatör ve dezenfektan içeren sıvı bazlı bir emülsiyon olarak bilinir. Tüm cilt tiplerine uyan farklı yüz yıkama losyonu türleri vardır. Kuru cilde gerekli nemi ve besini veren, yağlı ciltler için uygun olan ve içindeki sebum salgısını azaltan ve parlaklığını azaltan çeşitleri de vardır. Ayrıca bolca tazelik ve canlılık içeren bir görünüm için normal cilde tazelik ve temizlik katar. Tüm cilt tiplerine uygun bazı kimyasallar ve doğal olanları içeren kozmetik bir üründür.

Yüz Yıkama Losyonu Türleri Nelerdir?

Bileşenlerinin yanı sıra birçok yüz yıkama losyonu türü vardır ve yüz yıkama losyonu dokusu her cilt tipine göre değişir. Aşağıda, cildiniz için doğru olanı seçmenin kolay olması için tüm yüz yıkama losyonu türlerini öğreneceğiz.

Kremli yüz yıkama losyonu:

Kremli yüz yıkama losyonu, cilde kolayca uygulanabilen kremsi ve pürüzsüz bir dokuya sahip olduğu için en iyi ve en popüler türlerden biridir. Aynı zamanda cildin gözeneklerine de nüfuz ederek onu tüm zararlı kir ve tozlardan arındırır. Bu tip, normal ve kuru cilde sahip olanlar için en iyisi olarak kabul edilir.

Jel yüz yıkama losyonu:

Yağlı cilde sahip kadınların fazla sebum salgılarından kurtulmasına yardımcı olan en iyi çözümlerden biri jel yüz yıkama losyonudur. Cilde kolayca sürülebilen jelimsi bir dokuya sahip olduğu için tercih edilmektedir. Aynı zamanda kremsi yüz yıkama losyonu muadillerinden daha iyi performans gösteren birçok antiseptik ve temizleyici bileşene sahiptir. Bunun yanı sıra karma ciltli kadınlarda da kullanılması tercih edilmektedir.

Yağlı yüz yıkama losyonu:

Bu yağ bazlı yüz yıkama losyonu, kuru cilde sahip kişilerin ihtiyaç duydukları nemi ve beslenmeyi sağlayan yağlı bir dokuya sahiptir. Çok kuru cilt çok küçük bir sebum yüzdesi ürettiğinden, onu donukluğa ve kuruluğa maruz bırakır.

Yüz Yıkama Losyonunun Faydaları Nelerdir?

Tüm kadınlar cildini korumak ister, bu nedenle cildi sterilize etmek ve temizlemek için günlük olarak yüz yıkama suyu kullanma ihtiyacı vardır.

Yüz yıkama losyonunun en önemli faydaları arasında şunlar yer almaktadır:

 • Yüz yıkama losyonu ilk ve en önemli yararı, cildi temizlemek ve günlük ihtiyacını aşan tüm salgılardan arındırmaktır.
 • Normal sabunlardan farklı olarak cilde nem ve canlılık kazandırır ve yüz yıkama losyonu cildin alkalinitesini nötralize ederek daha sağlıklı hale getirir.
 • Cildin gözeneklerine nüfuz etme ve içindeki tüm yabancı maddeleri temizleme özelliğinden dolayı sivilceyi tedavi eder ve yeniden oluşumunu engeller.
 • Kuru cilde gerekli nemi veren bileşenler içerdiği için ciltteki şiddetli kuruluk ve çatlama sorununu tedavi eder.
 • Yüz yıkama losyonu sürekli kullanımı ile cildi tamamen taze ve sağlıklı hale gelir.
 • Cildi germeden güçlü bir makyaj temizleyicidir, bu nedenle cilde zarar veren sık şekilde ovma veya başka yanlış yollar gerektirmez.
 • Gözenekleri daraltma özelliğine sahip olduğundan cilt hastalıklarına neden olan bazı mikroplarla enfeksiyon riskini azaltır.
 • Keratin ve kolajen başta olmak üzere doğal protein içerdiğinden cildi besler, yeterli nem verir ve kırışıklık riskini azaltır.

Yüz Yıkama Losyonunun Zararları Nelerdir?

Her şeyin iki yüzü olduğu bilinmektedir ve yüz yıkama losyonunun kesinlikle bildiğimiz birçok faydası vardır. Ancak, bazı durumlarda bir kişiyi etkileyebilecek bazı zararları vardır. Örneğin:

 • Bazı insanlar yüz yıkama losyonu kullanırken bazı küçük yüz yanıklarından veya cilt soyulmasından rahatsız olabilir ve bazı durumlarda kişi kuru cilde sahip olabilir ve bu durumlarda bir doktora danışmalı ve cilde ve sağlığına uygun bir yüz yıkama suyu kullanmalısınız.
 • Bazı nadir durumlarda, bazı insanlar yüz yıkamanın bazı yan etkilerini yaşarlar. Deride kızarıklık ve kaşıntı özellikle boğaz ve dilde kızarıklık veya kaşıntı ve şişliğe maruz kalması gibi sonuçlar ortaya çıkabilir ve bazı kişilerde nefes almada güçlük ve şiddetli baş dönmesi hissi yaşayabilir ve bu komplikasyonlardan herhangi biri ortaya çıktığında en yakın hastaneye hemen gitmelisiniz.
 • Yüz yıkama losyonunun dezavantajlarından biri de sıvının göz çevresinde birikerek gözlerin şişmesine neden olabilmesidir.
 • Topikal yüz yıkama losyonu kullanılırken dermatite ve pigmentasyona neden olabilir.

Doğru Yüz Yıkama Losyonu Nasıl Seçilir?

En iyi yüz yıkama losyonu tecrübe edilinceye kadar bilinmeyeceği unutulmamalıdır, ancak genel olarak farklı cilt tiplerine uygun birçok yüz yıkama losyonu çeşidi vardır.

Kuru ve hassas ciltler için losyon:

Bu tür bir cilt, bileşen olarak gliserin içeren bir yüz yıkama losyonuna ihtiyaç duyar. Hem kuru hem de hassas cilt, dengesini yeniden sağlamak ve stresten korumak için büyük miktarda nem içeren bir yüz yıkama losyonuna ihtiyaç duyar. Ayrıca bu tip yüz yıkama losyonu, cildin ürettiği doğal yağların miktarını korur ve ona daha fazla nem verir.

Yağlı ciltler için losyon:

Yağlı cildi temizlemek ve sterilize etmek için köpüren bir temizleyici kullanılmalıdır. Bu tür bir cilt, fazla miktarda sebum salgıladığından, onu akne ve aşırı parlaklık gibi bazı sorunlara maruz bırakır. Bu nedenle, cildi aşırı salgılardan arındırabilen ve sterilize edebilen bir yüz yıkama losyonu kullanılmalıdır. Akne ve diğer yağlı cilt sorunlarının giderilmesinde iki etkili bileşen olduğu için glikolik asit veya benzoil peroksit içeren bir yüz yıkama suyu kullanılması tavsiye edilir.

Yüz Yıkama Losyonu İçeriği ve İçerisinde Yer Alan Yardımcı Malzemeler Nelerdir?

Yüz yıkama losyonu türleri, kırışıklıkların görünümü, kuruluğun şiddeti ve çok fazla cilt sebumu üretimi gibi bazı cilt problemlerini azaltmaya yardımcı olan bazı bileşenlerden oluşur. Ancak bu türlerden bazıları, belirli cilt tipleri için bazı sorunlara neden olabilecek belirli içerikler içerebilir. Bu nedenle cilde herhangi bir zarar vermeden uygun temizleyiciyi seçmek için yüz yıkama losyonunun bileşenlerini bilmek gerekir.

 • Pek çok yüz yıkama losyonu türü çay ağacı yağı gibi bitki maddeleri içerir ve bu maddeler cilt sivilcelerini tedavi edip cildi temizledikleri ve kirlerden arındırdıkları için anti - enflamatuvar oldukları için cilt için çok faydalıdır.
 • Cildi tahriş edebilecek aromatik maddeler içeren bazı yüz yıkama losyonu türleri vardır, çünkü bunlar çok zararlıdır ve özellikle hassas cilde sahip kadınlar için kaçınılması ve hiç kullanılmaması gerekir.
 • Piyasada içeriğinde cilde çok zararlı bir madde olan paraben gibi sentetik maddeler içeren bazı yüz yıkama losyonu türleri vardır ve sağlıklı bir yüz yıkama losyonu çeşidi aranmalıdır.

Yüz Yıkama Losyonu Nasıl Kullanılır?

Tatmin edici sonuçlar elde etmek için yüz yıkama losyonunu nasıl kullanacağınızı bilmelisiniz ve cildin her zaman temiz ve saf olması için yan etkilerinden uzak durmalısınız. Aşağıda, nasıl kullanılacağını bilmemize yardımcı olacak bazı adımları öğreneceğiz.

 • Cildin kuruyup çatlamaması için yüz tamamen ılık su ile yıkanmalı ve sıcak sudan tamamen uzak tutulmalıdır.
 • Cilde uygun az miktarda yüz yıkama losyonu alınır ve otuz saniyeden az olmamak üzere parmak uçları ile nazik dairesel hareketler yapılarak yüze uygulanır.
 • Yüz yıkama losyonu kullanılırken hem ağızdan hem de gözlerden kaçınılmalıdır.
 • Losyondan ve ona eşlik eden kirlerden kurtulmak için yüzü ılık suyla iyice yıkayın.
 • Yüz, yumuşak ve temiz bir pamuklu havluyla kurutulmalıdır.
 • Yüzdeki fazla yağlardan kurtulmak için toniğe batırılmış pamuklu bir bez kullanarak yüzü iyice ovalayın.
 • Cilt dostu nemlendirici cildi nemlendirmek ve beslemek için parmak uçlarıyla ve dairesel hareketlerle uygulanmalıdır.
 • Cildi her zaman temiz ve taze tutmak için bu adımlar bu sırayla günlük olarak yapılmalıdır.

Bebekler ve Çocuklar İçin Yüz Yıkama Losyonu

Bebeğinizin cildinin yumuşak ve esnek kalması için son derece bakıma ihtiyacı vardır. Bu nedenle çocuğunuzun cildine zarar verebilecek çeşitli etkenlerden korunması için uygun yüz yıkama losyonunun kullanılması gerekir. Çocuklar için yüz yıkama losyonunun doğal maddeler içermesi ve hindistancevizi yağı gibi kimyasal içeriklerden tamamen yoksun olması gerektiğinden, cildi besleyen doğal bir yağ içermesi gerekmektedir. Aynı zamanda cildi beslemek için yararlı olan büyük oranda antioksidan içermelidir. Çocuğunuzun cildine gün boyu bakım ve yumuşaklık sağlamak için doğal kaynaklardan gelen losyon bileşenlerinin geri kalanına ek olarak doğal yağlar içeren losyonları evde kendiniz hazırlayabilirsiniz.

Doğal Yüz Yıkama Losyonu Tarifleri

Evde doğal bir yüz yıkama losyonu yapmamızı sağlayan bazı doğal tarifler ve ev karışımları var. Cilde zarar verebilecek kimyasallar içermediğinden bu tip losyon kullanılması tercih edilir.

Kabartma tozu ve uçucu yağlar ile hazırlanan losyon tarifi

Bu tarif, cildi besleyen ve tazeliğini artıran birçok bileşen içerir ve ayrıca cildi tüm kir ve tozlardan arındırır.

Doğal bir yüz yıkama losyonunun malzemeleri:

 • Bir fincan doğal hindistancevizi yağı
 • Bir kaşık dolusu karbonat
 • Birkaç damla menekşe yağı
 • Birkaç damla çay ağacı yağı

Doğal bir yüz yıkama losyonu nasıl yapılır:

 • Tamamen eriyene kadar hindistancevizi yağı ile su banyosu yapın, sonra bir kenara koyun.
 • Tarif malzemelerinin geri kalanını sıvı hindistancevizi yağına ekleyin, malzemeleri iyice birleşene kadar karıştırın.
 • Bu karışım hava geçirmez bir kaba koyulur.
 • Etkili sonuçlar almak için bu losyonu haftada üç kez kullanın.

Ananaslı yüz yıkama losyonu tarifi

Bu losyon, gün boyunca cilde tazelik ve canlılık veren birçok antioksidan içerdiğinden, doğal bileşenlerinin cilt için faydaları ile karakterizedir.

Doğal ananas losyonunun içeriği:

 • İki çay kaşığı ananas suyu
 • İki çay kaşığı limon suyu
 • Bir çay kaşığı karbonat

Doğal ananas losyonu nasıl hazırlanır:

 • Küçük bir kapta tüm malzemeleri bir araya getirin ve homojen bir kıvam elde etmek için iyice karıştırın.
 • Ananas losyonunu temiz bir yüze parmak uçlarını kullanarak dairesel hareketler yaparak sür.
 • En az beş dakika yüzünüzde bekletin.
 • Yüz yıkama losyonunu ılık suyla durulayın.
 • Bu maskeyi haftada iki kez tekrarlayın.

Bu yazıda yüz yıkama losyonunun ne olduğunu ve yüz yıkama losyonunun nasıl kullanılacağını öğrendik. Piyasada cilt tipleri ve bunlara uygun yüz yıkama losyonu türlerinin yanı sıra farklı yüz yıkama losyonu türlerinin olduğunu da öğrendik. Yüz yıkama losyonunun yararlarını ve zararlarını ayrıca tüm ciltler için doğru yıkama losyonunu nasıl seçeceğimizi de öğrendik. Bunların yanı sıra cildi sağlıklı ve güvenli tutmak için kimyasallar içermeyen ev yapımı bir yüz yıkama losyonu yapmak için bazı doğal tarifler öğrendik.