Doğru Makyaj Nedir ve Nasıl Yapılır?

Doğru Makyaj Nedir ve Nasıl Yapılır?

Makyaj kadınlar için oldukça önemli bir konudur. Fakat bazen yanlış yapılan makyajlar kişiyi kötü gösterebilir. Bu yüzden doğru bir makyaj yapmak oldukça önemlidir. Peki, doğru makyaj nasıl yapılmalıdır?

Makyaj kadınlar için oldukça önemli bir konudur. Fakat bazen yanlış yapılan makyajlar kişiyi kötü gösterebilir. Bu yüzden doğru bir makyaj yapmak oldukça önemlidir. Peki, doğru makyaj nasıl yapılmalıdır?

Doğru Makyaj Yapmakta İlk Kural

Makyaj yaparken yapılan en büyük hata ve makyajın yanlış olmasının sebebi cilde uygun ürün kullanılmamasıdır. Cilde uygun olmayan bir makyaj malzemesi cilt üzerinde kötü bir görünü sergiler ve makyajınız bir bütün oluşturmaz. Bu yüzden kesinlikle doğru bir makyaj için cilt tipinize uygun ürün kulanın.

55eabbf0f018fbb8f89349d2.jpg

Doğru Makyaj Yapımında İkinci Kural

1. Doğru bir makyaj yapmanın diğer kuralı makyaj öncesi cilt temizliğidir. Makyaj öncesi cilt temizliği yapılmazsa şu sorunlar ortaya çıkar;

2. Cilt makyaj malzemesini kabul etmez,

3. Cilt üzerinde kabarmalar oluşur,

4. Cilt gözenekleri belirginleşir,

5. Cilt üzerinde siyah nokta ve sivilce oluşumu artar.

Bunların her biri makyaj öncesi cilt temizlenmediği için oluşur. Çünkü kir makyaj malzemesinin yüze oturmasını engeller ve gözenekleri tıkar. Bu da makyajınızın oldukça kötü görünmesine sebep olur.

Doğru Makyaj Yapımında Üçüncü Kural

Cildimize makyaj öncesi kesinlikle nemlendirme işlemi uygulamalıyız. Aksi halde nemlenmemiş bir cilt üzerinde makyaj malzemesi asla güzel durmaz. Ciltte ya aşırı yağlanma ya da kuruma oluşur. Ayrıca bunlara ek makyaj çok çabuk bir şekilde akar. Bunların hepsinin dışında en önemlisi ise nemlenmemiş bir cilde makyaj yapmak cildi bozar. Çünkü makyaj malzemeleri kimyasaldır. Bu kimyasallar cilt nemli olmadığı için direkt deriye geçer. Zamanla derinizde cilt problemleri oluşmaya başlar. Doğru makyaj için cildinizi kesinlikle nemlendirin.

Doğru Makyaj Yapımında Dördüncü Kural

Eğer doğru bir makyaj olmasını istiyorsanız mutlaka cildinize makyaj öncesi makyaj bazı kullanmanız gerekir. Çünkü makyaj bazı makyajı sabit tutan ve cildin makyaj malzemelerinden hasar görmemesini sağlar. Eğer makyaj bazınız yok ise mutlaka cildinizi nemlendirmeniz gerekir. Makyaj bazınızı cildinize uygun seçmeyi unutmayın.

porselen-makyaj.jpg

Doğru Makyaj Yapımında Beşinci Kural

Cildi nemlendirdikten sonra makyaja ten makyajından başlamayın. Ten makyajını önce yaparsanız göz makyajını yaparken far tozları teninize yapışır. Bu da makyajın kusurlu olmasına sebep olur. Ayrıca makyaja başlamadan önce nasıl bir makyaj yapacağınıza karar verin.

Doğru Makyaj Yapımında Beşinci Kural

Göz makyajını yapmadan önce göz kapağınızı da cildinizi nemlendirdikten nemlendirmeyi unutmayın.

Göz kapağınıza süreceğiniz far tonları kesinlikle cilt rengi ve göz rengi ile uyumlu olmalıdır. Cilt ve göz renginize uyumlu far tonlarının neler olduğunu bilmiyorsanız İnternet üzerinden küçük bir araştırma ile öğrenebilirsiniz.

Eyeliner sürerken abartıya kaçmayın. Kafanızda bir makyaj belirleyip ona göre eyeliner sürün.

Maskaranızı kirpik tipinize göre seçin. Kirpik tipine göre seçilmiş bir maskara göz makyajını oldukça hoş gösterir.

Doğru Makyaj Yapımında Altıncı Kural

Makyaj yaparken çok acele davranmak makyajın kötü olmasına sebep olur. Sakin bir şekilde makyaj yapmalısınız. Nemlendiriciyi veya makyaj bazını cildiniz emmeden asla fondöten sürmeyin. Fondöteni sürmek için bir kaç dakika bekleyin. Aksi takdirde cildinize sürdüğünüz malzemelerin hepsi birbirine karışır ve makyajız çok çabuk akar.

Doğru Makyaj Yapımında Fondöten Sürümü

Doğru bir makyaj en çok fondötenin duruşundan belli olur. İlk kuralda dediğimi gibi kesinlikle cilt tipine uygun fondöten kullanın. Ayrıca fondöteni sürerken her yere eşit miktarda sürmeye özen gösterin. Uygun bir fırça veya sünger ile fondöteni sürün. Eliniz ile fondöten sürmeyin. Eliniz ile sürdüğünüz zaman fondöten yüzünüzde bulunan çizgilerin içine dolar. Bu yüzden mümkün ise önce fırça ile fondöteni dağıtın sonra sünger ile fondöteni eşitleyin.

porselen-makyaj-nedir-1280x720.jpg

Doğru Bir Makyaj Yapımında Pudra, Aydınlatıcı Ve Bronzer Seçimi

Doğru bir makyajda en önemli konulardan birisi pudra, aydınlatıcı ve bronzer miktarını doğru kullanmaktır. Aşırı şekilde sürülen bu ürünler makyajın bütünlüğünün bozar.

Doğru Bir Makyajda Ruj Seçimi

Ruj seçiminde cilt tonunuza dikkat etmeniz gereklidir. Çünkü her ruj rengi her tene yakışmaz. Bu yüzden doğru tonda ruj seçin. Ruju sürmeden önce dudağı nemlendirmeyi unutmayın. Nemlendirdikten sonra dudak kalemi sürün ve ardından rujunuzu sürün.