Abdullah Gül'den tartışma yaratacak Gezi açıklaması

Abdullah Gül'den tartışma yaratacak Gezi açıklaması

Eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, gezi davasında verilen mahkeme kararına tepki gösterdi.

Uzun bir süredir suskunluğunu koruyan eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Gezi olayları davası hakkında konuştu. Abdullah Gül'ün açıklamasındaki sözler AK PARTİ camiasında da tepkiye yol açtı.

Her fırsatta muhalefet cephesinde yer alan Abdullah Gül'ün açıklamaları AK PARTİ davasına ihanet olarak yorumlandı. Abdullah Gül'ün açıklamaları muhalif medyayı süslerken CHP'ye ve HDP'ye yakınlığıyla bilinen haber siteleri Gül'ün açıklamalarını manşete taşıdı. Peki Abdullah Gül, gezi olaylarıyla ilgili alınan mahkeme kararı hakkında neler söyledi?

T24'ten Murat Sabuncu'ya konuşan Abdullah Gül'ün açıklamaları şöyle:


"Kavala ve arkadaşlarıyla ilgili karar kamu vicdanını çok derinden yaraladı. Beni de çok üzdü. Bu dava yargılama süreci açısından da ileride utanılacak bir yargılama süreci olarak anılacaktır. Osman Kavala gibi servet sahibi bir insan hoş vakit geçirmek yerine insanlık meseleleriyle uğraşmasının bedelini ödüyor, bu çok acı. Yargıtay kararına kadar bu insanların hapiste olması çok çok üzücü, vicdanları yaralayıcı bir durum.

Türkiye için de inanılmaz yük oldu bu karar. İnsan hakları ve hukuk uygulamalarının zaten çok sorgulandığı dönemde, Türkiye’ye kötülük yapmak isteyenler ancak bu kadar zarar verebilirlerdi. Milyonlarca dolarlık Türkiye aleyhtarı bir kampanya yapmak isteseler, zaten imajı bozuk olan Türkiye’yi dünya kamuoyunda ancak bu kadar olumsuz gündeme getirebilirdi.

'TUTUKLANAN İSİMLERİN İÇERİDE ÇEKECEĞİ EZİYET ÇOK ACI'


AİHM içtihatlarının yargı sürecinde dikkate alınmamış olması hem kabul edilemez hem de çok üzücü. Parçası olduğumuz modern dünyadan ne kadar kopuk olduğumuzu göstermesi açısından da ayrıca utanç verici. Türkiye’nin tekrar demokrasiye dönmesi, insan haklarını da güncelleyecek şekilde çaba sarf etmesi, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararları yönüne evrilmesi gerekirken bu karar şok edici ve yük oldu. Kavala’nın ve tutuklanan diğer isimlerin içeride çekeceği eziyet çok acı. En az onun kadar, çelişkili yargılama süreçlerine tanık olmuş bu davanın Türkiye’ye kaybettirdiklerini görmek de acı.

'HAKİMİN GÖNÜLLÜ OLARAK DAVADAN ÇEKİLMESİNİ BEKLERDİM'


Hâkim konusuna gelince. Doğrusu bu davada, daha önce aday olmuş ve seçim kampanyasına katılmış bir hakimin kendisinin bu davadan gönüllü olarak çekilmesini beklerdim. Mesleğine hakimlik kariyeriyle başlayıp öyle kıdem alan hakimlerin bu davada karar verici durumda olması tartışmalara fırsat vermezdi.

Ben o gün Gezi olayını AK Parti açısından olumlu bir ilerleme olarak görmüştüm. Faili meçhuller için değil çevre için itiraz eden Chicago’daki Londra’daki gibi eylemler. Ortadoğu ülkelerinin problemlerini değil gelişmiş ülkelerin problemlerini yaşıyor olmanın bir göstergesi. Problemlerimiz bile gelişmiş ülkelerin problemlerine benzemeye başlamıştı. O gün oradaki insanlarla diyalog kurup, anlaşarak çok kolay bir uzlaşmayla çıkmak mümkünken, aşırı müdahaleler neticesinde uzun dönem uykuda olan illegal örgütlerin uyanmasına, harekete geçmesine ve vandallıklarına fırsat verildi."

Kaynak: T24