Bu pazar seçim olsa anketinde sonuçlar baya vahim! Barış Pehlivan açıkladı

Bu pazar seçim olsa anketinde sonuçlar baya vahim! Barış Pehlivan açıkladı

Son seçim anketleri gündemden bir türlü düşmüyor. Cumhuriyet yazarı Barış Pehlivan elindeki son anketin sonuçlarını paylaştı

AK PARTİ açısından oy kaybı anketlerde devam ediyor. Cumhuriyet yazarlarından Barış Pehlivan elindeki son anketle ilgili bazı detaylar paylaştı.

Özellikle Doğu bölgelerinde AK PARTİ oy kaybederken Ana muhalefet partisi CHP oy kazanmaya başladı. Bu duruma dikkat çeken Barış Pehlivan, Cumhuriyet gazetesindeki köşe yazısında iktidar için can sıkıcı detaylar paylaştı.

İşte Barış Pehlivan'ın yazısından ilgili bölüm

Bu pazar seçim olsa...


Diyarbakır merkezli araştırma şirketi Rawest’in mart ayında yaptığı anketin masasında olduğunu ifadelerini kullanan Pehlivan, ‘Doğu seçmeni ezberi bozacak mı?’ başlıklı yazısında "Urfa’da “Bu pazar seçim olsa” sorusuna yanıt verilmişti. O araştırmadan öne çıkan tablo şuydu" diyerek şöyle devam etti:

- AKP’ye daha önce oy vermiş her 100 seçmenden yaklaşık 15’i iktidar partisinden uzaklaştı. Bu seçmenlerden altı kişi kararsız ve boykot pozisyonuna çekildi. Diğerleri ise CHP, DEVA, Gelecek ve HDP’ye yöneldi.

- Kararsızlar dağıtılıp 2018 seçimleriyle karşılaştırınca, AKP’nin oy kaybı daha net görülüyordu. İktidar partisi yüzde 52,8’den 45,3’e geriledi. HDP’nin oyu ise yüzde 29,3’ten 26’ya düştü. MHP’ye gelince, parti yüzde 9,2’den 7,1’e gerilemiş, yani Urfa’daki oylarının yüzde 23’ünü kaybetmişe benziyordu.

- CHP ise ildeki oyunu neredeyse üç katına çıkardı. 2018’de yüzde 3,5 alan ana muhalefet partisi, mart ayındaki ankette 9,9’u yakaladı.

- DEVA 3.9 puan alırken Gelecek Partisi ise 2,7 puana erişti.

Aynı anket Van için de yapıldı


"Yaklaşık 1 milyon 150 bin kişilik nüfusuyla Doğu Anadolu’nun en büyük ilinde durum ne?" diyen Pehlivan, Van için de durumu şöyle aktardı:

- İlde AKP’ye daha önce oy vermiş her 100 seçmenden yaklaşık 26’sı AKP’den uzaklaştı. Bunların sekizi kararsız veya seçimi boykot etmeyi planlıyor.

- Kararsızlar dağıtılıp 2018 rakamlarıyla karşılaştırma yapıldığında, iktidar partisinin 6,7 puan kaybedip yüzde 24.5’e gerilediği görülüyor. HDP ise 2 puan kaybedip 58,6’ya düştü.

- CHP’nin oyu ise yüzde 2,2’den 7,9’a çıktı, yani oyunu 3,5 katına çıkardı. DEVA’nın ildeki puanı 2,2 iken Gelecek’in seçmendeki karşılığı şu an 1,4 görülüyordu.