Cem Küçük iktidara seslendi! Doların yukarı çıkmasına izin verilmemeli

Cem Küçük iktidara seslendi! Doların yukarı çıkmasına izin verilmemeli

Türkiye gazetesi yazarı Cem Küçük, dolar konusunda dikkat çeken bir yazı yazdı ve doların asla yukarı çıkmaması gerektiğini belirtti

Türkiye gazetesi Cem Küçük, son köşe yazısında dolar kurundaki yükselişe dikkat çekti. Doların yukarı çıkmaması için mücadele edilmesi gerektiğini belirterek tartışma yaratacak bir öngörüde bulundu. Cem Küçük'e göre doların yükselmesi durumunda her şeye zam geleceği için vatandaş zor duruma düşebilir.

Cem Küçük'ün yazısının ilgili bölümü şu şekilde.

"Yüksek enflasyon ve hayat pahalılığının çeşitli sebepleri var. Bunları çok tartıştık burada. Elbette pandeminin de büyük etkisi oldu. Rusya’nın Ukrayna'yı işgali de yüksek enflasyona az da olsa tesir etti. Ama esas sebeplerden biri 7-8 TL civarındaki doların 22 Aralık 2021’e kadar bir ara 18 TL’yi görmesiydi. Sonra devreye Kur Korumalı Mevduat Programı alındı ve dolar 13 liraya kadar indi.

Rusya-Ukrayna savaşıyla beraber 14,50 sınırına kadar geldi. Bunları anlıyoruz. Dolar 7-8 TL de olmaz. O zaman ihracat yapmanın bir anlamı yok. Türkiye’de herkes bir ara 'Döviz bir yerde dursa' diyordu. 4 aydır duruyor döviz.

'BENZİN, ELEKTRİK, DOĞALGAZ YENİDEN ZAMLANACAK DEMEK'


Ancak birkaç gündür, önce 15 sınırını geçti ve hatta 15,25 oldu. Dövizin artması Türkiye’de iğneden ipliğe her şeyin zamlanması demek. Dış ticaret açığımızın en büyük sebebi 55 milyar dolarlık enerji maliyeti. Zaten onu kapatsak pek sorunumuz kalmıyor. Döviz yeniden artarsa benzin, elektrik, doğalgaz yeniden zamlanacak demek."

'NE YAPIP EDİP DÖVİZİ STABİL BİR ÇİZGİDE TUTMAK LAZIM'


Küçük, yazısının ilerleyen bölümlerinde iktidarın bu konuda attığı adımlara değinerek "Bekleyip göreceğiz. İnşallah dolar yukarı çıkmaz. Çıkarsa her şey zamlanacağı için millet perişan olur. Ne yapıp edip dövizi stabil bir çizgide tutmak lazım. Yoksa halka da bir şey anlatılmaz artık" ifadesini kullandı.


'MİLLETİN BİR RAHATLAMA HİSSETMESİ GEREKİYOR'


Enflasyonun hızla aşağı çekilmesi gerektiğini vurgulayarak "Yani milletin bir rahatlama hissetmesi gerekiyor. Enflasyon artmaya devam ederse milletin alım gücü iyice düşer. İlkbaharda rahatlama dendi, yaz oldu. Sonbahar derken kış gelir. Derken tekrar ilkbahar ve sandık milletin önüne gelir" diye yazdı.

Kaynak: Turkiyegazetesi.com.tr