DSP Genel Başkan Yardımcısı Hasan Erçelebi : " Her çocuğun yaşadığı bu travma hükümetin suçudur."

DSP Genel Başkan Yardımcısı Hasan Erçelebi : " Her çocuğun yaşadığı bu travma hükümetin suçudur."

DSP Genel Başkan Yardımcısı Hasan Erçelebi, Erzurum’da Kuran kursunda cinsel istismara maruz bırakılan 7 çocuğun davasıyla ilgili tartışma yaratacak ifadeler kullandı. Erçelebi açıklamasında " Her çocuğun yaşadığı bu travma hükümetin suçudur." ifadelerine yer verdi

DSP Genel Başkan Yardımcısı Hasan Erçelebi, Erzurum’da Kuran kursunda cinsel istismara maruz bırakılan 7 çocuğun davasıyla ilgili değerlendirmede bulundu. İktidarın bu tür kursları sürekli denetlemesi gerektiğini belirten Erçelebi:" Her çocuğun yaşadığı bu travma hükümetin suçudur."dedi.

"DENETLENMİYOR, FÜTURSUZCA İZİN VERİLİYOR"

Yedi çocuğun cinsel istismara maruz kaldığı başka dört çocuğun daha ise işkence gördüğü Erzurum’daki Hacı Bahattin Evgi Yatılı Erkek Kuran Kursu'nun müdürü hakkında “Çocuğu Müstehcen Yayınları Okumaya ve Seyretmeye Teşvik, Sarkıntılık Yapmak Suretiyle Çocuğun Cinsel İstismarı, On İki Yaşından Küçük Mağdurların Cinsel İstismarı, Hakaret, Müstehcen Yayınların Üretiminde Çocukları Kullanmak, Çocuğun Cinsel İstismarı, Cebir Tehdit veya Hile Kullanarak Kişiyi Hürriyetinden Yoksun Kılma, Çocuğun Nitelikli Cinsel İstismarı” suçlarından dolayı Erzurum 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açılmıştı.Davanın ilk duruşması bugün görülmeye başlandı.

Ve sanık ifadesinde kendisine karşı gelen çocuklara ise işkence uyguladığını, çocuklara müstehcen videolar izlettiğini, tecavüz ettiğini ve ailelerini öldürmekle tehdit ettiğini belirtti. İşte bunların tüm sorumlusu iktidardır. Çünkü iktidar ülkeyi yönetmeye başladığından beri bu ve bu gibi çok sayıda kursun açılmasına fütursuzca izin verdi.

Denetlemedi, gerekli önlemleri almadı ve sonunda onca çocuğun bu tramvayı yaşamasına sebebiyet verdi. Üstelik en acı vereni de Diyanet İşleri Başkanlığı'nın dosyada mağdur sıfatıyla yer alması. Bu kabul edilebilir bir durum değil. Diyanetin de bu konuda gerekli tedbirleri alması gerekiyordu. Bu yaşanan ilk olay da değil birçok çocuk bu tür yerlerde ya tacize ya tecavüze, ya şiddete maruz kalıyor. İntihar edenler de, girişimde bulunanlar da, katledilenler de var. Bunların son bulması için iktidarın katı kurallar getirmesi gerek. Her kursa izin vermemesi gerek. Bu acıları kimseye yaşatmaması gerek."şeklinde konuştu.