İyi Parti, Cumhur İttifakı seçimi kazanırsa ne yapacaklarını açıkladı

İyi Parti, Cumhur İttifakı seçimi kazanırsa ne yapacaklarını açıkladı

İyi Parti Genel Sekreteri Uğur Poyraz, "Allah'ın izniyle makro bir hata yapılmadığı sürece inşallah iktidara geleceğiz" açıklamasında bulunarak seçimi Cumhur ittifakının kazanması durumunda atacakları adımı açıkladı.

Muhalefet Başkanlık sisteminden vazgeçilmesi konusunda ısrar ediyor. Seçimi Cumhur ittifakının kazanması durumunda Muhalefetin atacağı adım belli oldu.

İyi Parti'nin üst düzey ismi Sözcü gazetesine açıklamalarda bulundu.

TBMM’de Millet İttifakı’nın milletvekili sayısının ülkenin kaderini belirleyeceğini söyleyen İyi Parti Genel Sekreteri Uğur Poyraz, “Cumhurbaşkanı, Cumhur İttifakı’ndan seçilse bile referanduma giderek, yetkilerini alırız” açıklamasında bulundu.

Sözcü’den Saygı Öztürk’e konuşan İyi Partili Poyraz üstelik bu konuda da oldukça net konuştu.

Röportajın ilgili bölümünde Saygı Öztürk şunları yazdı..

Seçimde 301 ve üstünde milletvekili çıkarmanın önemine dikkat çeken Poyraz, şöyle devam etti:

"TBMM başkanı da komisyon başkanlıkları da elde edilmiş olacak.

Cumhurbaşkanı kararnamelerinin bir hafta içinde kanunlaşması da o zaman sağlanır. 360 milletvekili ve daha fazlasını çıkarırsak, Cumhurbaşkanlığı seçimi kazanılamasa bile 45 gün içinde ülke referanduma götürülür ve yetkileri alınmış Cumhurbaşkanı kalır. Referandumla gelmiş bir sistemin, referandum ile gitmesini çok önemsiyorum. Vatandaşın göndermesini kıymetli buluyorum.

Sistemi, Yüzüklerin Efendisi filmine benzetiyorum. Bir yüzük var, takanı güçlü kılıyor ve ona tutkuyla bağlanıyor. O yüzüğün, dövüldüğü dağda yok edilmesi gerekiyor. Ana fikir o. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin yarattığı makamın milletin oyuyla yok edilmesi gerekiyor. Öyle bir makama istediğiniz modeli geliştirin, fiili başbakanlık gibi konumlar oluşturun, Anayasa'yı değiştirip Türkiye'yi bizim tanıdığımız bildiğimiz formata sokmadığınız sürece sürdürülebilir değil.”