İYİ Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş enflasyonu eleştirdi! Millet perişan

İYİ Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş enflasyonu eleştirdi! Millet perişan

İYİ Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş, her gün gelen zamları ve rekor kıran enflasyon rakamlarına ilişkin oldukça sert açıklamalarda bulunarak ''Vatandaş perişan'' ifadelerini kullandı

İYİ Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş, her gün gelen zamları ve rekor kıran enflasyon rakamlarına ilişkin konuştu. Vatandaş her gün zamla yatıp kalktığını ifade eden Yokuş, “Vatandaş yoksulluktan 3 öğün yemek yiyemiyor, siyasi iktidar günde 3 öğün zam yapıyor. Akşam zam, sabah zam, sağa dön zam, sola dön yine zam. Vatandaş perişan, artık uykudan zamla uyanıyor, halk perişan” dedi.
İYİ Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş hemen hemen her gün gelen zamlar ve rekor kıran enflasyon rakamlarına ilişkin TBMM’de konuştu.


“VATANDAŞ YOKSULLUKTAN 3 ÖĞÜN YEMEK YİYEMİYOR”


Yirmi yıl sonra ülkemizde enflasyon canavarının hortladığını söyleyen Yokuş, “Yıllık resmî enflasyon yüzde 70'i aştı, gerçek enflasyon ise yüzde 150'yi buldu. AK Parti iktidarı yüzde 36'lardan aldığı eski Türkiye'deki enflasyonu yüzde 150'lere çıkardı yani şampiyon oldu.

Bir yılda akaryakıta yüzde 300 zam, elektriğe yüzde 200 zam, doğal gaza yüzde 150 zam, TEKEL ürünlerine yüzde 200 zam, gübreye yüzde 400, yeme 250,… Ekmeğe zam, süte zam, suya zam, iğneye, ipliğe zam; zam zam zam, zam oğlu zam. Vatandaş yoksulluktan 3 öğün yemek yiyemiyor, siyasi iktidar günde 3 öğün zam yapıyor. Akşam zam, sabah zam, sağa dön zam, sola dön yine zam. Vatandaş perişan, artık uykudan zamla uyanıyor, halk perişan. Halk ‘Yeter artık. Bunun bir sonu yok mu? Zamlardan bıktık, tükendik, açız’ diyor ama duyan yok. Sarayda her şey toz duman, çok güzel; onun için duymuyorlar”


“NİYE BORCUNUZU ÖDEMİYORSUNUZ?”
Sahte enflasyona göre memura, emekliye, işçiye zam yapıldığını ifade eden Yokuş, “Duymasalar da söyleyelim: 2022 yılı Ocak-Nisan arası resmî enflasyon yani sahte enflasyon yüzde 32” ifadelerini kullandı. Ne oluyor? Şu anda 10 milyonu aşkın, 12 milyon emekli iktidardan yüzde 32 oranında alacaklı. İki ay sonra tekrar zam alacaklar - en az yüzde 40 alacaklı yani her ay benim emeklim iktidardan ortalama 1.250 lira alacaklı. Memurlarımız da yüzde 25 alacaklı, onlara da baktığımız zaman onlar da her ay 2 bin lira alacaklı, işçilerimiz de aynı. Sayıları 19 milyona varan emekli, memur, işçinin bu alacaklarını neden ödemiyorsunuz? Bu memur, bu emekli, bu işçi yani 19 milyon vatandaşımız size ne yaptı Allah aşkına, hangi kötülüğü yaptı? Önümüzdeki iki ay yine bunlar enflasyon altında inim inim inleyecekler, niye çare bulmuyorsunuz? Niye borcunuzu ödemiyorsunuz?” diye konuştu.


“BU HALK SİZE NE YAPTI?”
İktidarın geçiş garantili yol ve köprülere paralarını verirken, işçi emekli ve memurların hakkını ödemediğini ifade eden Yokuş, şunları söyledi:

“Bakın, geçiş garantili yol ve köprülere paralarını peşin peşin ödüyorsunuz, 5'li çeteye ihalelerini peşin peşin ödüyorsunuz; uçmadığımız havaalanlarından, geçmediğimiz köprülerden, yatmadığımız hastanelerden garanti paraları devletin hazinesinden peşin peşin ödüyorsunuz. Yine soruyorum: Allah aşkına, memurun, emeklinin, işçinin alacağını niye ödemiyorsunuz; bunlar size ne yaptı? Şimdi yine soruyorum: Holdinglerin, şirketlerin milyarlarca liralık vergi borçlarını sildiniz, hızınızı alamadınız, ‘TÜRK TELEKOM'u geri alalım’ dediniz, Hariri'ye 24 milyarı ödediniz.

Yahu arkadaşlar, bunlara paralar var. Hele hele sarayda sayısı belli olmayan danışman, üst düzey bürokratlara üçer, beşer, onar maaşları tıkır tıkır ödüyorsunuz. Örtülü ödeneği saymıyorum, milyarları oradan da ona buna gönderiyorsunuz. Yahu, yine soruyorum, Allah aşkına, bir cevap arıyorum: 19 milyon emekliye, memura, işçiye borcunuzu niye ödemiyorsunuz? Size ne yaptı bu halk? Bu insanlar size ne yaptı? Allah aşkına ya, bir cevap verin de bu cevabı bir duyalım diyorum ama biliyorum ki verecek cevabınız yok. Yoksulluk sınırının 19 bin lira olduğu, açlık sınırının 6 bin lira olduğu ülkemizde tam tamına 20 milyon emekli, memur, çiftçi, vatandaş açlık sınırının altında gelire sahip”