Kılıçdaroğlu hüsrana uğradı! Anketlerde Mansur Yavaş'ın gerisinde kalıyor

Kılıçdaroğlu hüsrana uğradı! Anketlerde Mansur Yavaş'ın gerisinde kalıyor

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu büyük bir çıkmazın içerisinde. Anketlerde Mansur Yavaş'ın gerisinde kalıyor

Millet İttifakı kimi Cumhurbaşkanı adayı gösterecek tartışma konusu olmaya devam ediyor. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu uzun bir süredir aday olmak için parti yöneticilerine ve tabana baskı yapıyor.

Parti yöneticileri sinmiş durumda. Kılıçdaroğlu'na biat edenlerin sayısı her geçen gün artıyor. Ancak taban boyun eğmiyor. Taban Ekrem İmamoğlu veya Mansur Yavaş'ın Cumhurbaşkanı adayı olmasını istiyor. Bu durum Kemal Kılıçdaroğlu ve etrafını saran kişileri tedirgin ediyor.

KRT, HALK TV, TELE1, SÖZCÜ gibi gazetelerin desteği bile Kemal Kılıçdaroğlu'nun adaylıkta öne geçmesini bir türlü sağlamıyor.

Türkiye gazetesinde yayınlanan bir haberde; Kemal Kılıçdaroğlu'nun adaylık çıkmazı içerisinde olduğu dile getirildi. Yayınlanan özel analizde Yavaş isminin daha ön planda olduğuna dikkat çekildi.

Kamuoyu yoklamalarında Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun gerisinde çıkan Kılıçdaroğlu’nun adaylığı altılı masanın ‘seçilebilirlik’ kriteri sebebiyle zora giriyor. Bir yandan da CHP yönetimi Kılıçdaroğlu’nun aday olması konusunda baskı yapıyor. En son Grup Başkan Vekili Özgür Özel, gönüllerinden geçen adayın Kılıçdaroğlu olduğunu açıklamıştı. İmamoğlu ve Yavaş'ın anketlerde Kılıçdaroğlu'nun önünde çıkması partide huzursuzluklara da sebep oluyor. Parti kulislerinde bu isimlerin adaylığının öne çıkarılmasının doğru olmayacağı konuşuluyor.

İmamoğlu'nun cumhurbaşkanlığı adaylığı konusundaki sorulara 'Kendimi taca atmıyorum’ diye cevap vermesinin de parti içinde tartışma konusu olduğu belirtildi. Yapılan değerlendirmelerde, İmamoğlu’nun bu sözleri ile adaylık konusunda ‘Kapıyı açık tuttuğu’ görüşü dile getiriliyor. Öte yandan CHP cephesinde asıl tartışmanın seçim sürecinde yaşanacağı konuşuluyor. Kemal Kılıçdaroğlu’nun cumhurbaşkanlığına aday olup seçilememesi durumunda genel başkanlığının tartışmaya açılmasına kesin gözüyle bakılıyor. Aday olmaması durumunda ise ‘Seçilememekten korktuğu için aday olmadı’ eleştirilerine maruz kalacağı ve genel başkanlığının yine tartışma konusu olacağı belirtiliyor.