Kulis: İktidarda seçimin kaybedilmesi telaşı başladı

Kulis: İktidarda seçimin kaybedilmesi telaşı başladı

Son dönemde AK PARTİ ve MHP oylarındaki düşüş bazı iddiaları da gündeme getirdi. Seçimin kaybedilmesi telaşı mı başladı?

Muhalefet son dönemde oylarını artırırken iktidar oylarında ise bir azalma var. Bu durum iktidarın kaybedilme endişesini de gündeme getiriyor. Yayınlanan son anketlerde iktidar oylarında büyük bir düşüş söz konusu. Bu düşüş iktidarın seçimi kaybetmeye yakın olduğunun da bir işareti olarak gösteriliyor. Bugün muhalif medyada Cumhuriyet gazetesi kaynaklı bir haber yayınlandı. Yayınlana haberde iktidarın telaş içerisinde olduğu öne sürüldü.

Cumhuriyet’ten Sertaç Eş’in kulis haberine göre, halen danışmanlık kadrosunda olan bir isim şunları aktardı:


“Bürokraside de işler değişti. Bir bölümü siyasi iktidarın değişeceğini düşünerek yeniden pozisyon alıyor. Çetele tutuyorlar. Yapılan hatalı işlemleri, yolsuzlukları muhalefet partilerine götürüyorlar.”

“Seçimde AKP kaybederse, kesin ayrı parti kurar”


Öte yandan kulislerde “kabinenin popüler, güçlü bir bakanı için” de şu değerlendirme yapılıyor:

“Seçimde AKP kaybederse, kesin ayrı parti kurar. 81 ilde anında teşkilatlanır. Parti kurmazsa ayakta kalamaz.”

"AKP'li yerel yönetimler çıkacak sonuca göre tavır belirleme niyetinde"


Kulislere göre AKP’li yerel yönetimlerde de eğer birleştirilmezse genel seçimin bu konuda belirleyici olacağı; yerel yönetimlerin çıkacak sonuca göre tavır belirleme niyetinde olduğu konuşuluyor. AKP’nin kaybetmesi durumunda belediyelerin, partiden ayrılan yeni partilere yönelmesi büyük olasılık olarak görülüyor.