Muhalefet yandaşlarına göre Erdoğan'ın kazanma şansı azaldı

Muhalefet yandaşlarına göre Erdoğan'ın kazanma şansı azaldı

Yöneylem Araştırma'nın son anketi muhalif medyanın manşetlerini süsledi. Anketlere bakıldığında Erdoğan'ın kazanma şansı azalmış görünüyor. Yöneylem Araştırma'nın yaptığı anket tartışma yaratacak sonuçlar içeriyor. Öyle ki ankete bakan Erdoğan'ın kazanmayacağını görüyor. Ancak çok sayıda anket şirketi ise Kılıçdaroğlu'nun Erdoğan karşısında hiç bir şansının olmadığını ortaya koyuyor.

Bu gerçek açıkça ortada olmasına rağmen ısrarla muhalefet medyası Mansur Yavaş'ı geri planda bırakarak Kılıçdaroğlu'nu parlatmaya çalışıyor.

Milli Gazete'nin haberine göre, ekonomik kriz yüksek enflasyon artarak devam ederken, ülkede seçim sesleri yükseliyor. Araştırma şirketleri de peş peşe seçim anketleri yapıyor. Son gelen ankette Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın seçilme hayali suya düştü.

Yöneylem Araştırma'nın mayıs ayı anketi 26 ilde, 2400 kişiyle yapıldı. Millet İttifakı'nın yüzde 37,5 oranı ile Cumhur İttifakı'mı geride bıraktığı ankette göre, seçimin ikinci tura kalması durumunda CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu yüzde 8,4 farkla kazanıyor.

Ankete göre bu pazar seçim yapılsa, kararsızlar dağıtılmadan AKP yüzde 25,4, CHP yüzde 23,9 oy oranında. Partilerin 16 aylık oy trendi de ölçüldü. AKP'nin Ocak 2021'e göre 5 puan oy kaybettiği, CHP'nin oylarını yüzde 3,5 artırdığı görüldü.

Kararsızlar dağıtıldıktan sonra AKP yüzde 30'un üzerinde tutunurken, CHP de 30 bandını zorluyor. Ankete göre Millet İttifakı ile Cumhur İttifakı arasındaki oy farkı yüzde 4.

Ankette, halkın yüzde 57,5'inin ülkenin kötü yönetildiğini düşündüğü ölçüldü. Erdoğan'a asla oy vermem diyenlerin oranı yüzde 54 olarak ölçüldü. Erdoğan mı muhalefet adayı mı sorusunun cevabında dikkat çekici oranlar çıktı. Katılımcıların yüzde 51.8'i muhalefet adayını tercih edeceğini söyledi.