Yıllardır gündemdeydi, WhatsApp ücretli oluyor

Yıllardır gündemdeydi, WhatsApp ücretli oluyor

Uzun bir süredir gündemde olan bir dedikodu gerçek çıktı. Artık WhatsApp ücretli oluyor

Uzun bir süredir mobil uygulama devi WhatsApp hakkında çeşitli iddialar ortalıkta dolaşıyordu. Bu iddialar arasında en dikkat çekeni WhatsApp uygulamasının da paralı olabileceğine yönelik iddialardı.

ŞİRKET İDDİALARI YALANLIYORDU

Şirket bugüne dek ortaya atılan bu iddiaları yalanlıyor ve WhatsApp uygulamasının paralı olmayacağını belirtiliyordu.

Ancak bu kez şirketin de onay verdiği bir duyuru haberleştirildi. Gelen bilgilere göre artık WhatsApp paralı oluyor. Ancak öyle bilindiği gibi değil. Ek özellikleri kullanmak isteyenler ücret ödeyecekler.

UYGULAMA NASIL İŞLEYECEK?

Öte yandan WhatsApp uygulamasının nasıl paralı olacağına yönelik bilgiler de geldi.

https://shiftdelete.net/ sitesinden Faruk Doğan'ın haberine göre; İşleyişin nasıl olacağı belli oldu.

WhatsApp’a gelecek özellikleri önceden açığa çıkaran WABetaInfo, abonelik sisteminin isteğe bağlı olacağını açıkladı. Ayrıca aboneliğin bireysel kullanıcıları kapsamadığı, yani WhatsApp Messenger uygulamasında herhangi bir ücret ödenmeyeceğini belirtti.

WABetaInfo’nun açıklamasına göre yeni abonelik sistemi, WhatsApp Business kullanan işletmelere ek özellikler kazandıracak. Şu anda Business’ta çoklu cihaz özelliğiyle en fazla 4 cihaza kadar bağlantı kurulabiliyor. Sistem hayata geçtiğinde para ödeyen işletmeler, hesaplarını aynı anda 10 cihaza kadar bağlayabilecekler.

WhatsApp, Ayarlar > Bağlı cihazlar bölümünden ulaşılabilen çoklu cihaz ekranında yeni abonelik planının tanıtımını yapmaya başladı. Tabii bu özellik geliştirme aşamasında olduğundan henüz genel kullanıma açılmadığını belirtmekte fayda var.

Merak edilen en önemli noktalardan bir tanesi: WhatsApp Business abonelik fiyatı ne kadar olacak? Bu konuda somut bir bilgi maalesef bulunmuyor. Ancak WhatsApp’ı işletme hesabıyla kullanmıyorsanız endişe etmenizi gerektirecek bir durum yok. Her zaman olduğu gibi tamamen ücretsiz bir şekilde mesajlaşmaya devam edebileceksiniz.

WhatsApp Business’i kullanmak için işletme sahibi olmak zorunlu değil. Bireysel numaranızla da uygulamaya kayıt olabilirsiniz. Bu anlamda eğer standart bir kullanıcı olarak WhatsApp Business tercih ediyorsanız, abonelik sisteminin sizi de kapsayacağını göz önünde bulundurun.

Abonelik sistemi hakkında bazı sosyal medya kullanıcılarının tepki gösterdiği görülürken bazı kullanıcılar ise güzel bir gelişme olduğuna dikkat çektiler.