İşte kolesterolü düşüren ve karaciğeri pırıl pırıl yapan mutfağımızdaki besinler!

İşte kolesterolü düşüren ve karaciğeri pırıl pırıl yapan mutfağımızdaki besinler!

Türk mutfağındaki bazı besinler karaciğeri temizlemekte ve kolesterolü düşürmeye yaramaktadır. İşte bilmeniz gerekenler

Karaciğer vücudumuzun en önemli organlarından biridir. Karaciğer bittiği zaman bir bakıma hayatta bitmektedir. Cildimizin güzelliği ve sağlığı karaciğerlerimizin sağlığına bağlıdır. İçtiğimiz ilaçların bile bir işe yaraması fayda etmesi için karaciğerimizin sağlıklı olması gerekmektedir.

Toksinlerle dolu bir karaciğer vücudumuzun bir çok bölgesinde hasarların oluşmasına neden olabilmektedir. Örneğin halk arasında sarılık olarak bilinen bir rahatsızlık direk karaciğerle bağlantılıdır. Bu yüzden karaciğer sağlığı her şeyden önde gelir.

Aynı zamanda kolesterol sorunu da ciddi bir rahatsızlıktır. kolesterolü yüksek olan kişiler oldukça sorunlu bir hayat sürmektedirler. Ancak kolesterolü kontrol altına almak tedaviyle mümkündür. Hatta kolesterolünü kontrol altına alan çok sayıda kişi çok daha sağlıklı ve uzun bir ömre sahip olabilmektedir.

Türk mutfağında da yer alan bazı besinler hem kolesterolü düşürüyor hem de karaciğeri temizliyorlar.

Yapılan araştırmalarda çok sayıda beslenme uzmanı da bu gerçeğe zaten ulaşmışlardır. Peki karaciğerimizi temizleyen ve kolesterolü düşüren besinler nelerdir?

Osman Müftüoğlu tarafından Hürriyet gazetesinde yayınlanan bir yazıda; Kolestrolü ilaçsız düşürmenin üç yolu anlatıldı.. İşte o yazıdan ilgili bölüm

ÖNLEM 1
PEYNİRİN YARIM YAĞLISI

Bana göre kolesterolü düşürmeyi düşünen herkesin doymuş yağlar hakkında bilgi edinmesi lazım. Kolesterolü dengelemede doymuş yağları azaltmak kolesterolden zengin besinleri sınırlamaktan daha etkili bir yol. Doymuş yağlar eğer çok fazla tüketilirse kolesterolü arttıran önemli bir neden haline gelebiliyor. Bunlar genelde zaten ‘kötü yağlar’dır ve sağlıksızdır. Doymuş yağların yirmiden fazla çeşidi var.

Bunların hepsi aynı derecede zararlı değil. LDL kolesterol düzeyini yükselten doymuş yağlar en çok tereyağında tam yağlı sütte ve diğer tam yağlı süt ürünlerinde (peynir, yoğurt, ayran, dondurma) bulunuyor. Sığır etinde de özellikle yağlı kısımlarında bol miktarda doymuş yağ var. İç yağı kuyruk yağı ve diğer hayvansal yağları da bu kategoriye dâhil etmemiz lazım. Bazı bitkisel yağlar da doymuş yağlardan zengin. Örneğin Hindistan cevizi yağı, palmiye yağı bu tür yağlar. Aslında zeytinyağında bile doymuş yağ var ama yapısı daha çok tekli doymamış yağlardan zengin olduğu için sağlıklı yağlar grubunda yer alıyor. Bununla birlikte zeytinyağını bile gereğinden fazla tüketmemek lazım.


Bana sorarsanız kolesterolle mücadele programına doymuş yağ tüketimini azaltarak başlamalı. Yaşı 20’yi geçenlerin süt ve süt ürünlerini zaten tam yağlı yememesi gerekli. Kolesterol problemi olanların ise bu konuda çok daha da dikkatli davranması şart. Biz tam yağlı yoğurdu, bol yağlı köpürmüş ayranı ve yağlı peynirleri çok seven bir milletiz. Eğer kolesterol sorununuz varsa işe yumurtayı yasaklamaktan başlamak yerine bu yanlışlarımızı düzeltmekle başlamalı, sütü ve süt ürünlerini yarım yağlı yemeye alışmalı, tereyağını da sınırlamalıyız. Bol yağlı etleri azaltmalı, iç yağı veya kuyruk yağını mutfağa sokmamalıyız. Tabiî ki kolesterol sorunumuz varsa!

ÖNLEM 2
BAZI YİYECEKLERİ AZALTIN

Kolesterolü dengeleyici diyet planına tabiî ki kolesterolden zengin yiyecekleri azaltmayı da dâhil etmek önemli bir nokta. Son yıllarda basında sık sık okuduğunuz ‘yumurta aklandı’ haberleri doğru ama eksik bilgiler içeriyor. Kolesterolünüz yüksekse, özellikle kalp damar hastalığı varsa (örneğin bypass ameliyatı uygulanmış veya stent takılmış biriyseniz) yumurtaya yüklenmek, hele hele ‘her gün bir yumurta yemek’ pek doğru değil.

Bu yanlış sizi ya kardiyologa stent takmaya ya da kardiyovasküler cerraha bypass olmaya götürür! Yani her gün bir yumurta yiyerek kalp krizi geçirmiş ya da damar sertliği kanıtlanmış birinin damarlarını sağlıklı tutması oldukça zordur, bu yanlışı yapmayın. Kolesterol sorununuz yoksa her gün bir yumurta yiyin. Kolesterolünüz var ama damarlarınız sağlıklı ise haftada 1-2 ile yetinin.

Bypass yapılmış, stent takılmış biriyseniz kalp doktorunuzu dinleyin...
Burada önemli bir nokta da şu: Her konuda olduğu gibi diyet konusu söz konusu olduğunda özellikle kolesterol diyetleri konuşulduğunda o meşhur kural kesinlikle geçerlidir: Herkes farklıdır! Arkadaşınızın kolesterolünü yüzde 10 oranında düşüren bir diyet, sizde yüzde 20 oranında bir düşmeye yol açabileceği gibi tümüyle başarısız da kalabilir. Doğru yolda olduğunuzu anlamak için diyetin ikinci veya üçüncü ayında lipit profilinizi gözden geçirmeli, LDL kolesterolünüzde arzu edilen bir düşmenin olup olmadığını öğrenmelisiniz.

ÖNLEM 3
DOĞRU BESLENİN

Kolesterolü yüksek hastalarda sadece kolesterolü yüksek yiyecekleri kısıtlamak ve doymuş yağları sınırlamak da yetmez. Bu programa mutlaka düşük glisemik yüklü bir beslenme planını da dâhil etmekte fayda var. Glisemik yükü yüksek olan beyaz pirinci, patatesi, beyaz ekmeği, şekerli içecekleri (meşrubatlar), alkolü, şekeri, kraker, cips, bisküvi, grissini ve benzerlerini, balı, pekmezi de listeden çıkarmak, bulguru, mercimeği, fasulyesi, meyvesi, sebzesi, yulaf ezmesi, kepeği bol bir beslenme planı yapmak da önemlidir.


Daha sık balık yemek, yağ tercihinizi zeytinyağından yana kullanmak, trans yağ zengini yiyeceklerden uzak durmak ve doğal kolesterol dengeleyicilerden faydalanmak da çok önemli noktalardır.

Kolesterol-savar besinler

Reçeteli ilaçları kullanmadan, tamamen doğal besinler ve bitkilerden yararlanarak kolesterolünüzü azaltabilir misiniz? Bence denemeye değer! İşte en çok bilinen, denenen ve güvenilen “kolesterol savar” besinler:


Yulaf kepeği (posa)
Ceviz, fındık, badem (omega -3)
Elma (kuvarsetin ve pektin)
Sarımsak (allicin), soğan (kuvarsetin)
Balıklar (omega -3)
Keten tohumu (omega 3 ve PSSA)
Greyfurt (pektin)
Kurufasulye ve diğer bakliyat (quargum ve posa)
Zeytinyağı (tekli doymamış yağ asitleri)
Yeşil ve siyah çay (kateşinler)

Yazının devamı için Hürriyet