Bebeklerde Kabızlık Nedenleri ve Tedavi Yolları

Bebeklerde Kabızlık Nedenleri ve Tedavi Yolları

Bebekler çeşitli nedenlere bağlı olarak kabızlık sorunu yaşayabilirler. Dışkılamada zorlanma, huzursuzluk, katı dışkılama ve karın bölgesinde şişlik gibi belirtiler gösteren kabızlık mutlaka tedavi edilmelidir. Bebeklerde kabızlık durumu 7 gün yani 1 haft

Bebekler çeşitli nedenlere bağlı olarak kabızlık sorunu yaşayabilirler. Dışkılamada zorlanma, huzursuzluk, katı dışkılama ve karın bölgesinde şişlik gibi belirtiler gösteren kabızlık mutlaka tedavi edilmelidir. Bebeklerde kabızlık durumu 7 gün yani 1 haftalık süreyi aşması halinde müdahale edilmesi gereken bir rahatsızlık halini alır. Kabızlığa neden olan durumun tedavi edilmemesi ve ya üzerinde durulmaması halinde ise kabızlık kronik bir hal alabilir.

752x395-bu-belirtiler-varsa-bebeginizde-kabizlik-olabilir-1575551211376.jpg

Bebeklerde Kabızlık Neden Olur?

l Bebeklerde en sık görülen kabızlık nedeni süt alerjisidir. Bebeklerin yüzünde pul pul döküntülere neden olan süt alerjisinde annenin çok fazla süt, yoğurt tüketmemesi hatta bu tüketimi kesmesi gerekir.

l Katı gıdaya geçiş döneminde bebeklere verilen muzlu ve patatesli püreler bir süre sonra bebekte kabızlığa neden olabilir. Beslenme düzeninde muzun ve patatesin azaltılması durumu çözebilir.

l Bebeklerin ek gıda döneminde lif açısından düşük değere sahip besinler tüketmesi de kabızlık nedenleri arasında bulunur. Özellikle makarna, ekmek parçası ve lif oranı düşük besinler bebeklere verilmemelidir.

l Bebeklerde kabızlık nedenleri arasında dikkat edilmesi gerekenlerden biri de az sıvı tüketimidir. Bebeklerde sıvı kaybının olması kuru ve katı dışkı ile kendini gösterebileceği gibi gözaltında görülen morluklarla da fark edilebilir. Anne sütü alan bebeklerde yeterli beslenmeme nedeniyle de sıvı alımı azalır ve kabızlık oluşabilir.

l Pirinç unu ve ya türevlerinin bebeklere verilmesi halinde bebeklerin bağırsaklarında bulunan sıvı emilmeye başlar ve kabızlık kaçınılmaz olabilir.

l Sık sık stresli bir ortamda bulunan bebeklerde kabızlık psikolojik bir rahatsızlık halini alabilir.

l Bebeklerde midede oluşan çeşitli parazitler ve bakteriler nedeniyle kabızlık oluşabilir.

l Sindirim sistemi sorunları da bebeklerde kabızlığa neden olacaktır.

Bebeklerde Kabızlık Nasıl Geçer?

l Bebeklerde kabızlık tedavisi için anne sütü ile beslenen bebeklerin sık sık emzirilmesi gerekir. Annenin de bol bol sıvı tüketmesi ve süt, yoğurt gibi süt alerjisine neden olacak besinlerden uzak durması gerekir.

l Bebeklerin hareketsiz kalması da kabızlığı tetiklediği için gün içerisinde bebek vücuduna organik yağlar ile masaj yapılmalı ve vücudun hareket etmesi sağlanmalıdır.

l Stresli ortamlarda bebeklerin bulundurulmaması ve bebekle aile ilişkilerinin düzenlenmesine dikkat edilmelidir.

bebeklerde-kabizlik-nasil-gecer-evde-dogal-yollarla-bebeklerde-kabizlik-nasil-giderilir-1590677131-6068.jpg

l Bebek beslenmesine pirinç unu, muz, patates, makarna, ekmek ve türevi olan besinler eklenmemeli ve bağırsak florasını koruyacak besinler eklenmelidir.

l Meyve ve sebze ağırlıklı bir ek gıda süreci hazırlayın.

l Bebeğinizin karın, kasık ve bacaklarına bol bol masaj yapın.

l Geçmeyen kabızlık sorunlarında bebeğinizi mutlaka doktora götürerek bağırsak paraziti gibi durumların kontrol edilmesini sağlayın.