15 yaşını dolduran herkes 3 bin liraya kadar para alabiliyor

15 yaşını dolduran herkes 3 bin liraya kadar para alabiliyor

Yeni yılda iş arayan birçok yurttaş İŞKUR tarafından başlatılan iş başı eğitim programları kapsamında hem meslek öğreniyor hem de maaşlarını alıyor. 15 yaşını dolduran herkes doğrudan başvuru yapabiliyor.

İŞKUR her yıl 15 yaşını tamamlayan gençlere çeşitli imkanlar sağlanıyor. İş başı eğitim programları kapsamında mesleki deneyimi olmayan kişilere meslek deneyim ve iş tecrübesi kazandırarak bu kişilerin istihdam edebilmeleri amaçlanmakta.

Programda gençler hem iş öğreniyor hem de harçlık alıyor. Başvurusu kabul edilenlere 3 bine yakın ödeme yapılıyor. Her yıl yüzlerce kişi programa katılım gösteriyor. İşte 2022 yılında İŞKUR iş başı eğitim programı hakkında detaylı bilgiler...

Özellikle pandemi döneminde iş bulmakta zorlanan vatandaşlar için iş başı eğitim programları düzenleniyor. Böylelikle de başvuruda bulunanlar hem mesleklerinde deneyim kazanıyor hem de ödeme alıyor.

CEP HARÇLIĞI VERİLİYOR

İş arayan statüsündeki vatandaşlara günlük 163,59 TL, öğrencilere 122,69 TL, işsizlik ödeneği alanlara günlük 81,80 TL, geleceğin meslekleri olarak belirlenen mesleklerde düzenlenen programlarda katılımcılara günlük 179,95 TL cep harçlığı veriliyor.

İşbaşı Eğitim Programlarından yararlanma şartları ise şöyle;

İŞKUR'a kayıtlı işsiz olmak

15 yaşını tamamlamış olmak

İşverenin birinci veya ikinci derece kan hısımı veya eşi olmamak

Program başlangıcından önceki son 1 ayda uzun vadeli sigorta kollarına ait primi yatırılmamış olmak

Programın başlama tarihinden önceki üç aylık dönemde programa başvuru yapan işverenin çalışanı olmamak

İş ve meslek danışmanlığı hizmetlerinden faydalanmak

Emekli olmamak

Programa katılmama yönünde yaptırım uygulanmıyor olmak