2021 Devletten Kira Yardımı Nasıl Alınır, Şartları Nelerdir?

2021 Devletten Kira Yardımı Nasıl Alınır, Şartları Nelerdir?

Devlet, sosyal devlet ilkesi gereği muhtaç vatandaşlarına yardım eder. 2021 senesi içerisinde devletten yardıma muhtaç ailelere kira yardımı devam ediyor.

Devlet, sosyal devlet ilkesi gereği muhtaç vatandaşlarına yardım eder. 2021 senesi içerisinde devletten yardıma muhtaç ailelere kira yardımı devam ediyor. Kira yardımı başvurusu ise internet ortamından çok kolay bir şekilde yapılabiliyor. Devletin, vatandaşlarına vermiş olduğu yardımlar oldukça fazla olmakta ve devlet, yurttaşlarına bu desteklerini vermeye devam etmektedir.

Pek çok alanda vermiş olduğu desteklerle başvuruları değerlendiren ve yardımcı olan devlet, özellikle de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bünyesinde kentsel dönüşüm projesi adı altında evleri riskli durumda bulunanların mağduriyetlerini gidermek amacıyla yardımcı olur.

Diğer taraftan, dar gelirli yurttaşların kira ödemelerinde kendilerini yardımcı olmak amacıyla verilmekte olan kira yardımları açısından başvuran vatandaşlar, gerekli koşulları yerine getirdikten sonra devletten kira yardımı alabilir.

Devletin Hangi Kurumları Kira Yardımı Yapıyor?

Türkiye'de kira yardımı desteği alınabilecek 2 değişik kurum vardır. Kentsel dönüşüm projeleri kapsamında gerçekleştirilen kira yardımları ile dar gelirli vatandaşlar açısından gerçekleştirilen kira yardımlarından yararlanılabilecek olan kurumlar şunlardır;

  • Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı ile valilik ile kaymakamlık makamlarının ortak bir şekilde yürütmüş oldukları projeler ile dar gelirli ihtiyaç sahibi ailelere verilmekte olan sosyal hizmetler kira yardımı olmaktadır.
  • Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından verilmekte olan kentsel dönüşüm kira yardımları açısından başvurular kabul ediliyor.

2021 Kira Yardımı Alma Koşulları Nelerdir?

Kentsel dönüşüm projesi adı altında evleri risk altında bulunan kişiler, 2021 devlet kira yardımı desteklemelerinden faydalanabilir. Bu desteklerden faydalanmak amacıyla başvuruda bulunulmalı. Devletten parasal destek sağlamak adına gerçekleştirilen başvurularda aranan koşullara uyum sağlamak gerekir.

Kira yardımlarından ise 2 şekilde faydalanılır. Birincisi, evlerin tekrardan inşa edilmesini sağlayacak çeşitli yardım desteğinden yararlanmak amacıyla gerçekleştirilen başvurular, diğeri ise belirlenecek olan süre zarfı içerisinde kira yardım ve desteklerinden yararlanmak amacıyla gerçekleştirilen müracaatlar biçimidir verilir.

Dar Gelirli Ailelere Kira Yardımı Koşulları Nelerdir?

Dar gelirli muhtaç aileler açısından kira yardımı verilmeye devam ediliyor. Kira yardımlarından faydalanmak isteyen vatandaşların, müracaatlarını kaymakamlık makamları içerisinde bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı'na yapmaları gerekir. Müracaatta bulunacak yurttaşların, yerine getirmesi gereken bazı kriterler vardır. Başvuru esnasında istenen belgeleri tamamlayarak başvuru işlemlerini yapan vatandaşlar, ilgili destekten faydalanabilir.