Beklenen 1.697 TL Hesaplara Yatmaya Başlıyor!

Beklenen 1.697 TL Hesaplara Yatmaya Başlıyor!

Pek çok kişinin beklediği 1.697 TL hesaplara yatmaya başlıyor. İl il dağıtılmaya başlayan paralar vatandaşları sevindirici haber oldu. Güzel haberi Aile ve Sosyal Hizmetler bakanı Derya Yanık açıkladı. Bakan Derya Yanık engelli vatandaşlarımızın ailelerin yanında olup onlar için yardım eli uzattı.

Engeli Vatandaşların Ailelerine Sosyal Yardım

İhtiyaç sahibi engelli ve yardıma muhtaç hasta yaşlı bireylere Aile ve Sosyal Hizmetler tarafından 1798 TL ödeme yapılacağı geçmiş günlerde açıklanmıştı. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı'na başvurarak gerekli şartları taşıyan ailelere her ay düzenli olarak ödeme yapılacağı bildirildi. İhtiyaç sahibi ve nakit ihtiyacı olan vatandaşlara devlet destek vererek yanında oldu. Bu çağrıya karşılık veren devlet il il ödemeleri yapmaya başladı.

Evde Bakım Maaşı Nasıl Alınacak?

PTT üzerinden yatan bu parayı kolaylıkla alabiliyorsunuz. Artan korona virüsle birlikte vatandaşlar da zorlanmaya başlamıştı. Devlet ödemeleri yakından takip ederek engelli, hasta yaşlı kişilere bakan ailelere desteğini 1798 TL yardım yaparak yükünü hafifletmeyi amaçladı. Eylül ayında tekrar Aile ve Sosyal Hizmetlerin gündemine gelen bu konu sonuca ulaştı.

Evde bakım ücreti alabilmek için tam teşekküllü hastane raporu istenilmekle birlikte maddi durumunun da iyi olmadığına dair bilgiler isteniyor. Yapılacak incelemeler sonucu ailenin yardıma muhtaç olup olmadığı belirleniyor. Bu talepler doğrultusunda ailelere evde bakım ücreti PTT tarafından hesaplara yatırılıyor. Aile ve Sosyal Hizmetler tarafından evde bakım ücreti her ay düzenli olarak ödeniyor.

Evde Bakım Maaşı Nasıl Sorgulanır?

Binlerce vatandaşın yapmış olduğu başvuru il il dağıtılmaya başlandı. Dağıtılmaya başlanılan Engelli Evde Bakım ücretinin nasıl sorgulandığı da toplum tarafından merak edilen konulardan biri oldu. E devlet bilgileriniz ile giriş yaparak ''Engelli Evde Bakım Ödeme Bilgileri Sorgulama'' yazan yere tıklayarak sonuçları teyit edebilirler.

E Devlet dışında SMS ile de sorgulama yapılabilmektedir. BAKİYE yazıp 4747' ye mesaj atarak da sorgulayabilirsiniz. Evde bakım parası yatan bazı iller; Hatay, Çanakkale, Balıkesir, Aksaray, Diyarbakır, Antalya, İstanbul Samsun, Bursa, Kocaeli, Karabük, Sakarya, Tokat, Edirne, Bilecik, Manisa, Uşak, Adana, İzmir, Kayseri, Çorum, Gaziantep, Osmaniye, Mersin, Düzce olarak karşımıza çıkıyor.