Bu Emeklilere kötü haber geldi! SGK tespit edip maaşlarını kesiyor

Bu Emeklilere kötü haber geldi! SGK tespit edip maaşlarını kesiyor

Milyonlarca insanı yakından ilgilendiren detaylar ortaya çıktı. SGK tarafından çok sayıda kişi tespit edilirse emeklilik hakları iptal edilir. İptal edilene kadar ödenen maaşlar da faizleriyle birlikte vatandaşlardan çekilecek.

Para iadesi diye bir şey yoktur. Büyük bir risk yeniden gündeme gelmeye başladı. İnsanlar fiilen çalışma hayatına devam etmese de, kendilerini bir yerden sigortalı olarak gösterenleri artık belirleniyor. Bu şekilde işlem yapan herkes için geçerli olacaktır.

Bu yöntemle SGK, emekli olmak isteyenlerin önlenmesi için tespitlerine başlamış ve tespit edilmesi halinde prim günü ödeme durumları iptal edilmiştir. Prim ödenmiş olsa bile yine de ödenmeyecektir. Bunlara ek olarak, bu yıl ile emekliye ayrılma hakkı kazananların daha sonra tespit edilmesi halinde emeklilikleri iptal edilecek ve yapılan ödemeler faizli olarak geri alınacaktır.

SGK, fiilen çalışma hayatına devam etmediği halde, herhangi bir yerde çalışıyormuş gibi davranıp SGK primi ödeyenler için harekete geçti. Bu şekilde emeklilik hakkı kazanan kişilerin, prim ödemiş olsalar bile emeklilik hakları iptal edilecektir. SGK tarafından yapılan ödemeler de faiziyle geri alınacak.

Sigorta işlemlerinin geçerli olabilmesi için kişilerin fiili çalışma koşulları vardır. Kişiler tarafından ödenen sigortaların geçerli olabilmesi için fiilen çalışma şartlarını yerine getirmeleri gerekmektedir. Hem para hem de zamanın yakılmaması için kişilerin bu koşullara dikkat etmesi gerekiyor. Bu konuda tespit edilen tehlikeler açıklamalarla dikkat çekti. Primlerin silinmesi ile kişiler de cezalandırılacak.

10 yıl geriye kadar gidiliyor…

Konu hakkında alınan hükümlere bakılacak olursa yapılacak olan tahsiller için tespit işlemlerini olduğu tarihten tam on yıl geriye doğru gidilecek. En fazla on yıllık süre ile yapılan yersiz ödemeler ve fazla olanlar da geri alınabilecek.