Emeklilerin Beklediği Haber Sonunda Geldi Kafa Karışıklığı Olmadan Net Maaş Belli Oldu!

Emeklilerin Beklediği Haber Sonunda Geldi Kafa Karışıklığı Olmadan Net Maaş Belli Oldu!

Emekliler uzun bir zamandan bu yana kendilerine verilecek olan zammın ne kadar olacağı ile ilgili merak içerisindeler.

Birçok kişinin yapmış olduğu yorumlar çerçevesinde emeklilere belirli bir seviyede zam yapılacağı söyleniyordu. Fakat yapılacak olan bu zammın ne kadar olacağı ile ilgili net olarak söylenen bir şey şimdiye kadar olmamıştı. Yapılan açıklamalar içerisinde en değerli ve en yetkili kişinin söylemiş olduğu miktar emeklilerde heyecan oluşturdu. Emeklilerin alacakları zam miktarı da böylece belli oldu.

Yeni yılla beraber milyonlarca emekli vatandaşın beklediği zam oranı belirmeye başladı. Kasım ve Aralık aylarındaki açıklanacak enflasyon oranlarına göre kesinleşeceği açıklanan zam oranı emeklilerin tek umududur. Şu ana kadar açıklanan verilerin ışığında yüzde 6,72'lik bir zam oranı ekleneceği belirlendi.

Milyonlarca Emeklinin Gözü Zam Oranlarında

Hayat pahalılığının en çok vurduğu emeklilerin 2022 Ocak ayı alacakları zam oranlarını yakından takip ediyor. Enflasyon rakamlarına göre şekillenen ve mağduriyet oluşmaması için o oramda zaman yapılan emekliler şimdiye kadar açıklanan aylık enflasyon oranlarına göre yüzde 6,72 kadar maaşlarına zam olacağı ifade edildi. BAĞ-KUR emeklisi, SSK emeklisi ve memur emeklilerinin merakla beklediği enflasyon zam oranının belirlenmesi için son iki ayın verisi kaldı.

Memur emeklileri için verilecek zam oranı ağustos ayında kararlaştırılmış ve yüzde 5 oranına ek olarak yüzde 7,01 olacak şekilde fark verileceği açıklanmıştı. Aradaki enflasyon farkının daha da açılmasıyla alacakları zam oranı da değişecek olan memurlarda müjdeli haberi bekliyor. Yılın son iki ayının enflasyon rakamlarına göre her şeyin netleşeceği kesinleşirken tüketim ürünlerine gelen zamlarla beraber enflasyonunda yüksek çıkacağı öngörülüyor.

En Düşük Emekli Maaşı Ne Kadar Olacak?

SGK emeklilerinin son iki ay enflasyon oranı haricinde alacağı zam oranı yüzde 6,72 olarak ifade edilmişti. Memur emeklilerinde durumun farklı olduğu ve toplu sözleşmeden çıkan yüzde 5 oranındaki zamma ek olarak enflasyon farkının da ekleneceği açıklandı. Buna göre farkın yüzde 12,01'i bulacağı ve en düşük memur emeklisinin alacağı aylığın 3 bin 561 TL olacağı öngörülüyor.