Evleneceklere Devlet Desteği!

Evleneceklere Devlet Desteği!

Evlenecek gençlerin aklını sürekli maddi konular meşgul ederken devletten güzel bir haber geldi. Bu haber ile devlet evlenecek çiftlere çeyiz yardımı yapacağını duyurdu. Peki bu yardımdan kimler, nasıl faydalanacak? Ne kadar ödenek sağlanacak?

Çeyiz Yardımı Nedir?

Evlenecek gençleri ve ailelerini ilgilendiren bu yardım birçok aileye umut verecek. Ancak bu yardım için erken davranmak son derece önem arz ediyor. Devlet evlenecek gençlere bir defaya mahsus olmak üzere destek sağlayacağını duyurdu.

Bu destek kapsamında evlenecek genç kızın hesabına en az üç sene düzenli para yatırması gerekmektedir. 18 yaşından küçükler için velisi hesap açabilmektedir. Devlet desteği birikim yapılan süreye bağlı olarak değişmektedir. Toplamda biriken paranın %25' i kadar da devlet destek sağlamaktadır.

Kimler Faydalanabilir?

Bu ödenek için ilk şart Türk vatandaşı olmaktır. Kişi ne kadar evlilik yaparsa yapsın ödenek sadece bir kez yatacaktır. Anne ya da babasından ödenek alan kız çocukları da yararlanabilir. Alınan aylığın iki senelik tutarı kadar ödeme yapılıyor.

Ancak boşanma olursa 2 sene süresince anne ve babadan maaş alınamaz. Bunların dışında dul olup tekrar evlenenler ve eski eşle nikah tazeleyenler bu destekten faydalanmaktadır. Desteğin amacı ilk kez evlenecek gençleri teşvik etmektir.

Düğün Masraflarında Boğulan Gençlere Nefes Aldıracak!

Bu destek sayesinde iyice pahalılık seviyesine ulaşan hayatta gençlerin biraz olsun rahat nefes alması amaçlanır. Çoğu genç günümüzde maddi sıkıntılar nedeni ile evlilikten kaçmaktadır. Evlilik için gerekli altyapı konusunda devlet teşviki önemli bir noktadadır.

Günümüzde sadece çeyiz için milyarlar harcanırken, düğün, nişan vb organizasyonlar insanların belini büküyor. Bu nedenle artık insanlar düğün yapmak yerine nikaha yönelmiş durumdadır. İşte tam da bu konularda biraz olsun yük hafifletmek adına bu uygulama oluşmuştur.

Devlet tarafından yapılmakta olan yardımlar her geçen gün artıyor. Yapılan çalışmalar ile birlikte evlenme düşüncesinde olanlara birçok farklı destek olduğu biliniyor. Böylece yapılan yardımlar tam olarak yerini bulmuş oluyor. Devlet yeni evlenecek olanlara yapmış olduğu bu yardım ile birlikte oldukça önemli bir destek sunmuş oluyor. Bunun dışında ayrıca birçok farklı destek halen veriliyor.