Kredi Başvurum Olumlu Sonuçlanır Mı?

Kredi Başvurum Olumlu Sonuçlanır Mı?

Daha önce hiç kredi ya da kredi kartı kullanmadıysanız ve nakit ihtiyacınız için kredi kullanmanın günü geldiyse, kredi başvurusu yaparken aklınıza takılan ilk soru; “Kredi başvurum olumlu sonuçlanır mı?” sorusu olur.

Kredi sicili olmayan tüketiciler, ilk yaptıkları kredi başvurularında genellikle sorun yaşarlar. Bunun nedeni, bankaların yeni bir kredi ya da kredi kartı başvurusunu onaylamak için kredi puanınıza bakmasıdır. Başvurunuzun nasıl değerlendirileceğini merak ediyorsanız, şu kriterlere bakarak sonucu tahmin edebilirsiniz…

Belirli Bir Geliriniz Olmalı

Bir bankadan alacağınız krediyi ödemek için yeterli bir geliriniz olmalıdır. Kredi başvurusu yaptığınızda belirttiğiniz gelir sizin olmalıdır; anne ve babanızın, eşinizin ya da diğer yakınlarınızın gelirini kullanamazsınız. Kredi limitinizi belirleyen faktörlerden biri gelirinizdir ve başvuru yaptığınız tutarı ödemek için yeterli para kazanıyor olmalısınız.

Reşit Olmalısınız

Banka kredisi alabilmeniz için 18 yaşını doldurmuş olmanız gerekmektedir. Reşit değilseniz, yapacağınız kredi başvurusu olumsuz sonuçlanacaktır. Bazı bankalarda kredi alabilmek için alt yaş sınırı 20’dir. Yine de düzenli bir geliriniz varsa birçok bankadan 18 yaşını doldurduğunuzda kredi alabilirsiniz.

Gelirinize Oranla Makul Bir Tutar

  • Banka kredisi almak istiyorsanız ve ilk kez başvuru yapacaksanız, başvuru yapacağınız tutar, gelirinize oranla makul bir seviyede olmalıdır.
  • Birçok banka, maaşınızın en fazla 10 katına kadar kredi veriyor. Ancak kredi sicilinizin olmaması durumunda, bu rakam daha da düşebilir.
  • Yine de kira geliri gibi ek gelirleriniz varsa, daha yüksek tutarda kredi de alabilirsiniz.

Kredi Notunuzu Öğrenin

Daha önce hiç kredi kullanmamış olsanız da, kredi kartı kullandıysanız, mutlaka kredi notunuz vardır. Onu da kullanmadıysanız, adınıza kayıtlı faturalar ya da varsa banka hesaplarınız ve bu hesaplara verdiğiniz otomatik ödeme talimatları da bir kredi notu belirlenmesini sağlayabilir. Kredi notunuz riskli grupta değilse, kredi başvurunuzun olumlu değerlendirilme şansı da artar.

Yakın geçmişinizde kredi yada kredi kartı kullanımlarınızdaki ödemelerde aksaklıklar, herhangi bir sebeple son ödeme tarihini geçirdiğiniz ya da ödemenizi eksik yaptığınız zamanlar varsa; bu, kredi puanınızı olumsuz etkilemiş olabilir. Bu tür ödeme sorunlarının Kredi Kayıt Bürosu tarafından sicilinize işlendiğini ve kredi ürünlerinin herhangi birine başvurduğunuzda, bankaların bu bilgilere ulaşıp limitlerin altına düşmüş kredi puanınıza olumsuz yanıt verebileceğini dikkate alın.